Łupież biały

Łupież biały – przyczyny, objawy, leczenie łupieżu białego

Łupież biały to mało znana dolegliwość skórna. Nie ma jednak zbyt wiele wspólnego z białymi płatkami opadającymi z głowy. Skąd się bierze, co ma wpływ na jego powstawanie? Jak się objawia i jak można się go pozbyć?

Łupież biały: objawy

Objawem łupieżu białego są niewielkie zmiany skórne występujące na policzkach oraz rękach. Są białego koloru. Te białe plamy mają charakter złuszczających się, lekko szorstkich, suchych. Zdarzają się również drobne białe grudki – powstają one, gdy usilnie rogowacieją ujścia mieszków włosowych. Zmian tych nie udaje się opalić, dlatego też staja się bardziej widoczne latem. Odznaczają się zdecydowanie od reszty skóry zdrowej. Zły wpływ na zmiany skórne ma również opalanie na solarium. Pod wpływem UV plamy stają się zaczerwienione.

Przyczyny powstawania łupieżu białego

Łupież biały bardzo często kojarzony jest z atopowym zapaleniem skóry. Bardzo często cierpią na niego osoby z AZS. Jest to nawet jedno z kryteriów diagnostycznych AZS. Wśród możliwych przyczyn powstawania łupieżu białego wskazuje się na zaburzenia syntezy melaniny. Objawy mają tendencję do nasilania się pod wpływem wizyty na solarium lub kąpieli słonecznych. W przypadku pojawienia się białawych zmian skórnych należy przeprowadzić diagnostykę różnicową.

Podobne objawy może dawać łupież pstry, pesudobielactwo chemiczne, melanoza idiopatyczna, zespół Waardenburga oraz liszaj twardzinowy. Właściwa diagnostyka jest niezbędna, aby dobrać odpowiednie sposoby leczenia choroby, eliminujące przede wszystkim jej przyczynę. Nie są jednak dokładnie poznane sposoby powstawania łupieżu białego, nie wiadomo też co ma wpływ na jego powstawanie.

Leczenie łupieżu białego

Podstawą leczenia łupieżu białego jest stosowanie kosmetyków hipoalergicznych. Z powodu powiązania z AZS unikanie kontaktu z alergenami jest konieczne. Wśród środków farmakologicznych największe znaczenie ma stosowanie środków przeciwgrzybiczych. Czasami stosuje się również mieszanki leków kortykosteroidowych, przeciwgrzybiczych i antybiotyków. W leczeniu bardzo ważna jest też codzienna pielęgnacja. Konieczne są codzienne chłodne prysznice.

Należy unikać przegrzewania się – noszenia ciasnych ubrań ze sztucznych tkanin. Uniemożliwiają one skórze oddychanie i utrzymanie prawidłowego poziomu higieny naskórka. Wskazane jest noszenie przewiewnych, bawełnianych ubrań. Należy unikać pocenia się. Szczególnie należy uważać na swoją skórę latem. Trzeba unikać nasłonecznienia, by nie podrażniać zmienionych chorobowo miejsc.

Latem lepiej nosić bawełniane cienkie koszule z długimi rękawami, a twarz osłaniać kapeluszami z dużym rondem. Nie należy korzystać z sauny, a także przed wyjściem z domu należy stosować kremy z filtrami o delikatnej konsystencji. W leczeniu łupieżu białego konsultacja z dermatologiem jest niezbędna. Wykwalifikowany lekarz powinien ustalić dawki leków i sposób ich stosowania. Wizyta u lekarza jest również konieczna, by dokonać właściwej diagnostyki. Dzięki zaatakowaniu choroby z różnych stron możliwe będzie skuteczne zahamowanie rozwoju choroby i jej wyleczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *