angina Ludwiga

Angina Ludwiga – objawy, leczenie ropowicy, przyczyny

Angina Ludwiga nazywana bywa również ropowicą dna jamy ustnej. To choroba zapalna, często o ciężkim przebiegu. Diagnozowana jest zazwyczaj u osób młodych. Brak podjęcia leczenia prowadzi do poważnych powikłań, stąd ważne jest jej rozpoznanie i skuteczne dopasowane leczenie.

Angina Ludwiga

Ten rodzaj anginy jest najczęściej rozpoznawany jako powikłanie po innych chorobach jamy ustnej. U około 80% pacjentów wynika z procesu próchniczego, występuje po ekstrakcji zębów lub w związku z zapaleniem tkanek przyzębia. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowaniem na anginę Ludwiga znajdują się osoby po urazie błony śluzowej jamy ustnej, języka czy ślinianek, migdałków.

Często powodem zachorowania jest brak należytej higieny i profilaktyki stomatologicznej. Do choroby prowadzą bakterie występujące naturalnie w jamie ustnej człowieka. Gdy spada odporność organizmu bakterie te mogą zaatakować uszkodzone tkanki i wywołać objawy anginy. Również możliwe są infekcje grzybicze sprzyjające rozwojowi anginy Ludwiga.

Angina Ludwiga – objawy chorobowe

Przebieg choroby bywa dynamiczny. Do rzadkich przypadków należą zachorowania objawiające się ograniczonym procesem zapalnym. Infekcja stopniowo obejmuje przestrzeń podżuchwową i podjęzykową. Na samym początku pacjent doznaje dreszczy i gorączki, ogólnego osłabienia i bólu głowy.

Objawy są nieswoiste i można je pomylić z infekcją wirusową, przeziębieniem. Okolica pod żuchwą ulega zaczerwienieniu i staje się bolesna, dochodzi do jej obrzęku co z czasem powoduje wypchniecie języka i jego uniesienie.

Z uwagi na zmiany w tkankach jamy ustnej dochodzi do ślinotoku i pojawiają się problemy z artykulacją wypowiadanych słów. Ropowica wpływa na ruchomość języka. Co ważne objawy choroby się rozprzestrzeniają i z czasem obejmują coraz szerszy obszar niżej położonych narządów.

Leczenie ropowicy

Gdy angina Ludwiga nie zostanie zdiagnozowana w odpowiednim czasie rozszerzy się na gardło oraz przełyk. Wówczas powoduje coraz silniejsze objawy bólowe i trudności w oddychaniu, przełykaniu. Im bardziej jest zaawansowana tym trudniej jest ja leczyć i stanowi większe zagrożenie dla życia.

Gdy dochodzi do szerzenia się ropowicy wzdłuż tkanek głębokich szyi może rzutować na stan tętnicy szyjnej i być powodem utworzenia się tętniaków zakażonych. Przedłużający się stan infekcji powoduje objęcie stanem zapalnym śródpiersia.

Jak odróżnić anginę Ludwiga?

Początkowo ciężko jest odróżnić anginę Ludwiga, jednak należy zwrócić uwagę na rodzaj obrzęki tkanki miękkiej. Na uwadze należy mieć promienicę oraz zakażenie prątkami gruźlicy i nowotwór. Różnica zasadnicza pomiędzy ropowica a tymi schorzeniami jest w dynamice zmian i przebiegu choroby. Ropowica wyróżnia się intensywnym przebiegiem.

Leczenie anginy Ludwiga zależy od stadium rozpoznania oraz tego jakie narządy zostały ropowica objęte. Pacjent bezwzględnie winien zostać hospitalizowany, a leczenie skupić się winno na antybiotykach dożylnych. Zwykle celem eliminacji ognisk ropowicy konieczne są nacięcia i drenaż tkanek. Bardzo często konieczna jest intubacja z uwagi na obrzęk jamy ustnej i trudność w oddychaniu. Z uwagi na te trudności włącza się też odżywianie dojelitowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *