Zrosty po cesarce

Zrosty po cesarce – Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Zrosty po cesarce, identycznie jak pozostałe zrosty po operacji, występują w efekcie zaburzenia mechanizmu gojenia tkanek. Do symptomów zrostów po cesarskim cięciu kwalifikuje się ból podczas stosunku, ból podbrzusza lub wzdęcia. Nie zawsze jest szansę porodu naturalnego. Czasem jest niezbędny poród poprzez cesarskie cięcie. Cięciem cesarskim charakteryzujemy poród drogą zabiegu operacyjnego polegającego na przerwaniu oraz otwarciu powłok macicy oraz wydobyciu płodu.

Wbrew pewnym powszechnym opiniom, jest to zabieg chirurgiczny w obszarze jamy brzusznej mogący nieść ze sobą szereg powikłań śród- jak również pooperacyjnych. Cięcie cesarskie, jak każda kolejna operacja może wiązać się z zagrożeniem powstawania zrostów pooperacyjnych, jakie są niewłaściwymi powiązaniami między chrząstkami oraz organami wewnętrznymi.

Co to są zrosty po cesarce?

Zrosty pooperacyjne tworzące się w miejscu wcięć, to mechanizm leczenia się ran po operacji. Niestety, tenże mechanizm „leczenia” może się również zacząć w miejscach, gdzie nie było żadnych ran. Niewłaściwe zrosty są odpowiedzią organizmu na stan zapalny błon surowiczych otrzewnej spowodowany operacją wewnątrz jamy brzusznej. Są one wykonane z tkanki łącznej, jaka łączy ze sobą organy bądź skórę, jakie zazwyczaj nie są powiązane. We współzależności od miejsca operacji, zrosty mogą się pojawić w efekcie stanu zapalnego opłucnej lub osierdzia. Zrosty w jamie brzusznej po operacji mogą się pojawić zarówno po cesarce, jak również po każdej pozostałej czynności wymagającej otwarcia powłok jamy brzusznej. Chociażby małe podrażnienie może wywołać pojawienie się zrostów. Przyjmuje się, iż zrosty pojawiają się pod naciskiem talku z rękawic stosowanych podczas operacji, wskutek stosowania zbyt ciepłej soli fizjologicznej do nawilżania okładów podczas operacji, i również w efekcie tarcia lub dotykania.

Czemu występują zrosty po cesarce?

W efekcie przerwania jamy brzusznej podczas cesarskiego cięcia, występuje rana, jaka musi się zagoić. Czasami w jamie brzusznej jest stan zapalny błon surowiczych otrzewnej po operacji, sprzyjając tworzeniu się zrostów pooperacyjnych. Gdyż wykonane są z tkanki łącznej, zlepiają tkanki, skórę, jakie zazwyczaj nie winny być ze sobą powiązane. Zrosty to włókniste powiązania pomiędzy chrząstkami oraz organami występujące po ich naruszeniu w przebiegu leczenia. Mogą to być zrosty pooperacyjne, po chorobach zapalnych jelit lub w procesie endometriozy, gdzie różnorodne elementy niszczące tkanki wywołują powstawanie niewielkich ran. Owe z kolei wydają na własnej przestrzeni kleisty włóknik wywołujący ich niewłaściwe łączenie się pomiędzy sobą. Zdarza się, iż takie połączone miejsca zrastają się na dobre (dlatego nazwa zrosty), co trwa do 5–7 dni. Mogą one w tenże sposób łączyć jelito z jelitem, jelito z żołądkiem, lecz również sąsiednie organy mocować do macicy, jajowodów oraz jajników.

Zrosty po cesarskim cięciu wywołują przykre symptomy

Zrosty mogą być podstawą zaburzeń w działaniu organów wewnętrznych, potrzebują długiego leczenia, i nieraz następnych operacji w celu ich usunięcia. Jednym spośród najpowszechniejszych powikłań połączonych z powstaniem zrostów jest niedrożność jelit. Zrosty są odpowiedzialne za 60 proc. wypadków niedrożności jelita cienkiego. Zwężenie jelita wywołuje wzdęcia oraz uciski w jamie brzusznej, przeważnie potrzebuje leczenia chirurgicznego. Powstałe w efekcie zrostów zmiany anatomiczne są także powszechną podstawą długotrwałych bądź czasowych bólów w miednicy mniejszej, i również bolesnych stosunków seksualnych. Dla kobiety zwłaszcza niebezpieczny jest jednakże niekorzystny wpływ zrostów na produktywność – mogą one zakłócać mechanizmy owulacji, wychwytu komórki jajowej oraz jej drogę poprzez jajowód. Określa się, iż chociażby 20 proc. wypadków bezpłodności wiąże się z obecnością zrostów.

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Istotne jest również, aby w czasie rekonwalescencji zachować uwagę oraz właściwie dbać o leczącą się ranę. Wypoczywaj, unikaj wyczerpujących prac, nie dźwigaj dużych przedmiotów oraz używaj preparatów sprzyjających gojenie, przeciwzapalnych oraz znieczulających.

Czy zrostów można uniknąć?

Można zrobić wszystko, aby nie doszło do ich powstawania. Niestety, sama kobieta nie jest w stanie owego przypilnować. Zagrożenie zminimalizować może tylko profesjonalizm przeprowadzającego zabieg zespołu medycznego. Szansę na to daje w szczególności wyjątkowo łagodne oraz delikatne obchodzenie się z tkankami dookoła nacięcia. Zadbanie o jak najmniejszy teren niedokrwienia, stosowanie sztucznych szwów, jakie wywołują zdecydowanie mniejszy odczyn tkankowy. A także substancji oraz form barierowych przeciwdziałających powstaniu zrostów (np. środków z kwasem hialuronowym). Niestety, skorzystanie z takich specjalnych środków nie jest finansowane. Gdy rodząca chciałaby z nich skorzystać, musi za nie zapłacić z własnej kieszeni, natomiast koszt niestety nie jest zbyt mały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *