tagatoza

Tagatoza – zdrowy słodzik dla diabetyków, właściwości i dostępność

Tagatoza to po prostu słodzik. Zawiera on trzykrotnie mniej kalorii od cukru, ponadto wyróżnia go niski indeks glikemiczny. To wpływa na fakt, aby uznać go za doskonała alternatywę dla cukru w ciastach, słodyczach. Ponadto badania wykazały iż tagatoza posiada właściwości lecznicze.

Tagatoza – bezpieczny słodzik dla diabetyków

Moda na zdrową dietę i walkę z otyłością sprawiła iż zaroiło się na rynku od słodzików. Nie wszystkie one są zdrowe i bezpieczne. Nowym słodzikiem, który wyróżnia się niska kalorycznością jest tagatoza. Należy do grupy cukrów, smakuje jak sacharoza wykazując 92% słodkości.

100g tagatozy to zaledwie 150kcal kiedy 100g cukru to 400kcal. Zaletą w diecie diabetyków jest niski indeks glikemiczny dla tagtozy wynoszący 7,5. tym samym słodzik nie podnosi gwałtownie poziomu cukru we krwi. W swej budowie tagatoza przypomina fruktozę.

Zaletą substancji jest to iż organizm nie trawi tagatozy i metabolizuje ją w ograniczonym stopniu. Jest ona wydalana z moczem, wchłania się jej zaledwie 20%, ponadto jest w jelicie wykorzystywana jako prebiotyk.

Tagatoza – właściwości

Tagatoza w odróżnieniu od cukru wykazuje właściwości lecznicze. Przede wszystkim skupiona w jelicie grubym stanowi pożywkę dla dobrych bakterii układu pokarmowego. Fermentowana jest przez bakterie do postaci krótko-łańcuchowych kwasów tłuszczowych, odżywia mikroflorę jelitową, hamuje namnażanie bakterii chorobotwórczych, poprawia funkcjonowanie pracy jelit.

W konsekwencji wspiera działania układu immunologicznego i nie powoduje biegunek. Co więcej nie ulega fermentacji w jamie ustnej przez co nie wpływa negatywnie na uzębienie. Dzięki tym cechom zaczyna być stosowana do wyrobów gum do życia, past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej. Tagatoza wydaje się obiecującą substancją dla leczenia cukrzycy typu 2. poza tym zwiększa ilość fibrynogenu i erytrocytów we krwi – może być wykorzystana w leczeniu anemii i hemofilii.

Liczne badania na zwierzętach dowodzą że potrafi leczyć bezpłodność a także jest przydatna do przechowywania narządów przeznaczonych do transplantacji. Cechuje się silnym działaniem antyoksydacyjnym i ochronnym dla komórek. Tak szeroki wachlarz właściwości cennych dla życia i zdrowia sprawia, że słodzik ten podbija rynek farmakologiczny, spożywczy i wiele innych.

Dostępność tagatozy

Niestety dostępne słodziki oferowane jako cudowna alternatywa dla cukru to nie czysta tagatoza. Substancja naturalnie występuje w drzewach Sterculia setigera rosnących na terenie Afryki Południowej, w niewielkich ilościach w mleku UHT, niektórych serach i jogurtach. W celach przemysłowych tworzy się owy cukier chemicznie bądź enzymatycznie. Są to procesy skomplikowane i kosztowne.

Produktem wyjściowym jest laktoza pozyskiwana z serwatki (odpadu mleczarskiego).Następnie galaktoza przekształcana jest w tagatozę – produkt finalny. Na terenie Unii Europejskiej można kupić „Tagatesse” – słodzik belgijskiej firmy, która od 2006 roku jako jedyna w Europie wytwarza tagatozę.

Mimo wszystko to nadal mieszanka tagatozy, błonnika, oligosacharozy i inuliny. Zdecydowaną wadą tagatess jest cena, zbyt wysoka do powszechnej konsumpcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *