syrop glukozowo-fruktozowy

Syrop glukozowo-fruktozowy – czy jest niezdrowy? Wpływ na zdrowie

Syrop glukozowo-fruktozowy – często w składzie niektórych produktów spożywczych można znaleźć syrop glukozowo fruktozowy jako zamiennik dla cukru. Jako że wystrzegamy się spożywania cukrów dodanych, taki zamiennik mógłby brzmieć nieźle – ale czy jest naprawdę dobry? Odpowiedzmy dziś na pytanie: syrop glukozowo-fruktozowy jest niezdrowy – prawda czy mit?

Skład syropu glukozowo-fruktozowego kontra cukier

Cukier, jaki sypiemy do herbaty to po prostu sacharoza, czyli dwucukier składający się z glukozy i fruktozy, monocukrów. Różnica pomiędzy cukrem a syropem glukozowo-fruktozowym wynika tylko z procentowej zawartości dwóch monocukrów. W sacharozie jest to stosunek 1:1, a w syropie 55% stanowi fruktoza, 42% – glukoza, a 3% stanowią wyższe sacharydy.

Syrop otrzymuje się z cukrów długołańcuchowych, głównie ze skrobi kukurydzianej, która najpierw rozbija się do cząsteczek glukozy, a następnie łączy z fruktozą. A zatem sposób produkcji syropu glukozowo-fruktozowego jest bardziej skomplikowany niż produkcji cukru! Jest jednak bardziej wydajny i tańszy – dlatego syrop możemy spotkać w szerokiej gamie produktów, w tym również tych dla dzieci.

Syrop glukozowo-fruktozowy jest niezdrowy – prawda czy mit

Z powodu ogólnej niechęci do używania cukru wydawać by się mogło, że każdy jego zamiennik będzie lepszy niż sam cukier. Skoro sacharozę w układzie pokarmowym trzeba rozbijać do mniejszych cząsteczek, to wprowadzenie w jej miejsce monocukrów powinno być lepszym rozwiązaniem. Z pewnością zaś bardziej wydajnym energetycznie. Faktycznie jest tak, jednak okazuje się, że wad takiego słodzenia produktów jest więcej niż zalet.

Ogólnie mówiąc, fruktoza jako taka w nadmiarze podawana do organizmu jest niekorzystna dla metabolizmu. Jej rozkład w wątrobie jest nieco inny – w jego wyniku powstaje dużo trójglicerydów, które mogą prowadzić do stłuszczenia wątroby. A zatem odpowiedź na pytanie: syrop glukozowo-fruktozowy jest niezdrowy – prawda czy mit, brzmi zdecydowanie: prawda.

Co szkodzi bardziej: syrop glukozowo-fruktozowy czy cukier?

Jako że w syropie glukozowo-fruktozowym jest więcej fruktozy, która jest trudniej metabolizowana przez wątrobę, nieco zdrowie jest słodzić cukrem. Nasza dieta nie powinna zawierać zbyt wiele ani jednego ani drugiego słodzika. Jeśli jednak mamy możliwość wyboru sposobu słodzenia jakiegoś gotowego wyrobu, korzystniej dla naszej wątroby będzie wybierać cukier, który metabolizuje się znacznie łatwiej.

Kluczem, aby nasze zdrowie zostało zachowane jest to, aby dieta nie zawierała zbyt wiele cukru ani jego zamienników. Nie poddawajmy się też presji reklamy, która sugeruje nam, że najlepsze produkty to te niskokaloryczne. Nie zawsze produkt o obniżonej kaloryczności jest rzeczywiście korzystniejszy dla zdrowia w dłuższej perspektywie.

Gdzie znajdziemy syrop glukozowo-fruktozowy?

Ten zamiennik cukru bardzo często stosuje się w cukierkach i lizakach dla dzieci, ale również we wszelkich słodzonych napojach. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie tego rodzaju produktów. Zamiast lizaka sięgnijmy raczej po gumę bez cukru słodzoną ksylitolem, a zamiast słodzonego syropem glukozowo-fruktozowym napoju wybierzmy raczej domowy kompot słodzony niewielką ilością cukru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *