nabyte wady serca

Nabyte wady serca – powikłania po chorobach leczonych i nieleczonych

Nabyte wady serca to efekt powikłań po chorobach infekcyjnych jak np. nieleczona angina. Drobnoustroje uszkadzają zastawki serca, które z czasem przestają się domykać, co za tym idzie serce jest bardziej obciążone i niektóre jego jamy ulegają odkształceniu, przerostom, rozszerzeniu. To właśnie wady serca powodujące w konsekwencji problemy z układem krążenia i wydolnością serca.

Nabyte wady serca

Nabyte wady należy odróżnić od wrodzonych, z którymi człowiek się rodzi. Wady nabyte to głównie wady zastawkowe. Najczęściej jest to niedomykalność lub zwężenie zastawek. Jedną z nabytych wad jest zapalenie wsierdzia. Jest to stan zapalny błony wyścielającej jamę serca lub na zastawkach serca.

To zwykle efekt infekcji bakteryjnej lub wirusowej, czasem też choroby reumatycznej. Jeśli chodzi o infekcje bakteryjne mogą to być zakażenia podczas zabiegów chirurgicznych, w tym stomatologicznych lub natury ginekologicznej. Bakterie wnikające do krwi w trakcie zabiegu wędrują do zastawek powodując stan zapalny.

Pierwszym symptomem wady serca są szmeru w badaniu osłuchowym. Jeśli chodzi o zapalenie wsierdzia to towarzyszy mu również gorączka i przyspieszone tętno. Niestety do wielu wad dochodzi po czasie i trudno jest dociec w którym momencie doszło do zakażenia i jak długo się ono rozwijało zanim wystąpiła wada. Rozwój wady bywa bezobjawowy.

Nabyte wady serca – reumatyczne zapalenie wsierdzia

Częstym powikłaniem chorób reumatycznych, które prowadzi do nabycia wady serca jest reumatyczne zapalenie wsierdzia. To skutek objęcia wsierdzia stanem zapalnym w związku z wystąpieniem tzw. gorączki reumatycznej. Gorączka reumatyczna to komplikacja anginy ropnej u dzieci. Nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego prowadzi do choroby reumatycznej a ta do uszkodzenia zastawek.

Tę wadę rozpoznaje się dopiero po wielu latach mimo iż swój początek ma zwykle między 5 a 15 rokiem życia. Przeważnie zapalenie wsierdzia obejmuje lewą komorę serwa a wada lokalizuje się na zastawce dwudzielnej lub półksiężycowatej.

Nabyte wady serca – idiopatyczne wapnienie pierścienia zastawki dwudzielnej

Poza przyczynami zapalnymi mamy do czynienia także z czynnikami niezapalnymi. Do nich należy niedomykalność i zwężenie zastawki mitralnej z powodu idiopatycznego wapnienia pierścienia zastawki. Zazwyczaj dotyczy ten stan osób z nadciśnieniem tętniczym. Zwapnienie polega na odkładaniu się soli wapnia w tkankach. Odkładanie się w pierścieniu zastawki prowadzi do zaburzeń w przepływie krwi między przedsionkiem a komora serca.

Nabyte wady serca – dysfunkcja mięśni brodawkowatych

Serce zawiera dwa mięśnie brodawkowate znajdujące się w jego lewej komorze. Gdy chorujemy na schorzenie niedokrwienne dochodzi do dysfunkcji owych mięśni. Skutkiem tego jest przemieszczanie się w czasie skurczu serca płatka lub płatków zastawki mitralnej (dwudzielnej). W konsekwencji dochodzi do wypadania płatka zastawki mitralnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *