badania poborowe

Badania poborowe do wojska – wymagane badania w trakcie poboru

Badania poborowe do wojska to głównie badania profilaktyki zdrowotnej ujęte w pewien schemat. Aktualnie badania jakie poborowy musi wykonać bardziej mają charakter profilaktyki zdrowotnej niżeli kwalifikacji wojskowej, bowiem wojsko jest obecnie służbą zawodową. Jeśli młody człowiek pragnie wstąpić do wojska również musi wykonać badania. Często bardziej wnikliwe niżeli tylko te obowiązujące każdego poborowego.

Badania poborowe do wojska

Badania te mają charakter zmasowanej akcji przesiewowych badań jak również statystyki stanu zdrowia młodego pokolenia płci męskiej. Ich wykonanie wydaje się przykrym obowiązkiem, jednak dla wielu osób są one ważne. Niestawienie się na komisje wojskowa grozi grzywną, stąd też mobilizacją do badań jest zagrożenie karą.

Każdy poborowy zakwalifikowany zostaje do jednej z kategorii, określającej możliwość odbycia służby wojskowej. Badania i ich wyniki przesądzają o kategorii. Kategoria A oznacza osobę zdolna do służby wojskowej, kategoria B – czasowo niezdolną i D – trwale niezdolną.

Postanowienie komisji uprawomocnia się w 14 dni. Po tym okresie poborowi są przeniesieni w stan rezerwy. Poza wymienionymi istnieje również kategoria E która obejmuje całkowitą niezdolność do służby i powoduje wykreślenie z ewidencji wojskowej.

Badanie poborowe kandydatów do wojska

Badania poborowych i kandydatów an żołnierzy mają na celu ocenę stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Procedury są podobne dla wszystkich jednostek w kraju. Zwykle badanie rozpoczyna mierzenie ciśnienia tętniczego, określenie masy ciała i wzrostu. Kolejno poddaje się kandydata badaniu wzroku, krwi i moczu.

Obowiązkowym jest badanie psychologiczne i neurologiczne. Ponadto kandydat musi odbyć badanie laryngologiczne wykrywające niedosłuch, niedrożność nosa i oceniające stan jamy ustnej. Dyskwalifikacją są tatuaże które są widoczne spod munduru.

Badania poborowe do wojska –  czy żołnierz musi być w pełni zdrów?

Wbrew pozorom żołnierz nie musi mieć nieskazitelnego stanu zdrowia. Dyskwalifikacją jest żółtaczka, stąd też poza standardowym badaniem krwi ocenia się poziom bilirubiny. W badaniu okulistycznym ocenia się ostrość wzroku. Żołnierz może nosić okulary do +/- 3 dioptrii.

Dopuszcza się również osoby z astygmatyzmem. Chociaż osoby z danym defektem mają ograniczenia specjalizacji. Osoba niedowidząca nie może zostać z oczywistych względów snajperem. Utrudnieniem w kwalifikacji jest lejkowata klatka piersiowa. Zapadnięty mostek to defekt rozrostu tkanki żebrowej skutkujący ograniczeniem pojemności płuc.

Badania poborowe do wojska – dodatkowe badania

Jeśli staramy się o przyjecie do wojska na postawie wyników standardowych badań możemy być proszeni o wykonanie dokładniejszych badań uzupełniających, zwłaszcza jeśli wcześniej chorowaliśmy lub wyniki wyszły niejednoznaczne, niepokojące itp.

Wówczas należy przedstawić dokumentacje dotychczasowych chorób. Ponadto WKU bierze pod uwagę uprawnienia zdobyte takie jak prawo jazdy. Jeśli chodzi o stan zdrowia to powyższe badania są absolutnym minimum w zakresie badań przesiewowych i profilaktyki zdrowotnej obejmującej mężczyzn po osiemnastym roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *