Hormon LH

Hormon LH – działanie hormonu LH, badanie, interpretacja wyników

Hormon LH – dzięki badaniu z krwi można łatwo sprawdzić poziom hormonu luteinizującego (LH) we krwi. Jest to hormon, który wspomaga układ rozrodczy, konkretnie jajniki kobiety i jądra mężczyzny. Jest wytwarzany przez przysadkę mózgową, która ma wielkość grochu i znajduje się tuż za naszym nosem. Lekarz może zlecić z kilku powodów takie badanie:

 • w ramach leczenia niepłodności kobiety lub mężczyzny,
 • aby sprawdzić problem z przysadką mózgową.

Jednocześnie lekarz może zlecić sprawdzenie poziomu FSH, czyli hormonu folikulotropowego.

Hormon LH – dlaczego lekarz może zlecić to badanie?

Oczywistym powodem jest sprawdzenie bezpłodności. Ponadto lekarz może nas zachęcić do zrobienia takiego badania w razie:

 • niewystępowania miesiączek w odpowiednim czasie,
 • niewystępowania miesiączek w ogóle,
 • niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn,
 • niskiego popędu płciowego u mężczyzn,
 • niskiej masy mięśniowej u mężczyzn.

Oznaki, że możemy mieć zaburzenia przysadki mózgowej to:

 • niewyjaśniona utrata masy ciała,
 • słabość,
 • zmniejszony apetyt.

Jeśli próbujemy zajść w ciążę, lekarz może nas poprosić o kilkukrotne wykonanie badania LH, aby określić, kiedy nasze ciało uwalnia jajo (zachodzi owulacja). Ilość LH wzrasta wraz z owulacją.

Lekarze zalecają również zrobienie LH, kiedy chłopiec lub dziewczynka nie weszła w okres dojrzewania zgodnie z oczekiwaniami lub wydaje się, że za wcześnie rozpoczyna okres dojrzewania. Niski poziom wiąże się z późnym okresem dojrzewania, z kolei wysoki poziom wiążę się z wczesnym okresem dojrzewania.

Do objawów wczesnego dojrzewania możemy zaliczyć:

 • początek menstruacji,
 • rozwój piersi u dziewcząt,
 • włosy łonowe,
 • wzrost penisa i jąder.

Hormon LH – na czym polega badanie?

Nie musimy robić nic specjalnego, aby przygotować się do tego badania. Pracownik służby zdrowia, który pobiera krew do badania, przetrze wnętrze łokcia, płynem zabijającym bakterie. Następnie zapnie elastyczną opaskę, czyli stazę, wokół górnej części ramienia.

Aby pobrać próbkę do badania, pracownik opieki zdrowotnej wprowadza cienką igłę do żyły w ramieniu, a krew przepływa do probówki. Możemy poczuć ukłucie, gdy igła wejdzie w żyłę.

Gdy probówka jest pełna, technik analityki medycznej lub pielęgniarka usunie igłę i opaskę uciskową. Dostaniemy plaster, aby powstrzymać krwawienie. Cała sprawa zajmuje tylko kilka minut.

Po badaniu możemy poczuć się lekko oszołomieni, ale to szybko mija. Może się też pojawić niewielki siniak w miejscu ukłucia.

Hormon LH – co oznaczają wyniki?

Nasz lekarz otrzyma wyniki prawdopodobnie w ciągu kilku dni. Wysoki poziom LH we krwi u kobiety może być oznaką pierwotnej niewydolności jajników, co oznacza, że problem dotyczy tylko samych jajników. Niski poziom LH może być oznaką „wtórnej niewydolności jajników”, co oznacza, że problem jest spowodowany przez przysadkę mózgową lub podwzgórze (część mózgu).

Z kolei u mężczyzn, wysoki poziom LH we krwi jest oznaką problemu z jądrami. Niski poziom LH oznacza problem z przysadką lub podwzgórzem.

Nasz poziom LH sam w sobie nie jest wystarczający do postawienia trafnej diagnozy. Mogą nam też zostać zlecone badania.

Jakie problemy powoduje nieprawidłowy poziom LH?

Osoby z wysokim poziomem hormonu luteinizującego mogą się borykać z problemem niepłodności. Hormon ten bowiem bezpośrednio wpływa na nasz układ rozrodczy. U kobiet, wysoki poziom jest często związany z zespołem policystycznych jajników. Ta choroba powoduje też niewłaściwe poziomy testosteronu. Niektóre schorzenia genetyczne, takie jak zespół Turnera lub zespół Klinefeltera, również mogą powodować wysoki poziom tego hormonu. Osoby z takimi zaburzeniami nie mogą się w ogóle rozmnażać.

Z kolei niski poziom hormonu luteinizującego może również powodować niepłodność, ponieważ niedostateczne poziomy będą ograniczały produkcję plemników lub proces owulacji. Zbyt mały hormon luteinizujący zatrzymuje owulację u kobiet lub powoduje niedobór hormonu uwalniającego gonadotropinę u mężczyzn.

Jakie pytania zadać lekarzowi?

Jeśli zmagamy się z niepłodnością lub innymi dolegliwościami układu rozrodczego, przyczyną może być niski poziom hormonu luteinizującego. Warto porozmawiać z lekarzem na temat badań krwi, które możemy wykonać, aby sprawdzić poziom. Możemy rozważyć zadanie następujących pytań:

 1. Jakie zaburzenia równowagi hormonalnej mogą wpływać na moją płodność?
 2. Jakie badania krwi powinnam wykonać, aby określić hormony, które nie są w odpowiedniej równowadze?
 3. Czy istnieje sposób na leczenie tych zaburzeń hormonalnych?
 4. Jak mogę naturalnie wspierać lepszą równowagę hormonalną?

Jeśli podejrzewamy u siebie problemy z funkcją hormonu luteinizującego, będziemy potrzebować pomocy wykwalifikowanego endokrynologa. Stabilność hormonów może być delikatnym działaniem równoważącym, dlatego warto popracować ze specjalistą od hormonów. Znajdźmy już dziś endokrynologa, który rozwieje nasze obawy.

Jeśli więc coś nas niepokoi, sprawdźmy poziom LH. Możemy go zrobić prywatnie za stosunkowo niewielką opłatą lub zrobić go za darmo, jeśli otrzymamy skierowanie od lekarza, przyjmującego na NFZ. Warto rozwiać swoje obawy lub zacząć się leczyć, jeśli poziom będzie nieprawidłowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *