zupy

Zupy – dlaczego warto jeść zupy? Pamiętaj, zupy nie tuczą!

Zupy to zapomniany posiłek, z jakiego wiele osób rezygnuje, a szkoda. Zupa potrafi być smaczna, pożywna i zdrowa, a ponadto łatwa w przygotowaniu. Zupy najczęściej polecane są osobom na diecie odchudzającej z uwagi na dużą zawartość wody głuszącej apetyt i sprzyjającej oczyszczeniu, nawodnieniu organizmu.

Zupy nie tuczą

Wielu osobom wydaje się, iż zjedzenie zupy tuczy, a co więcej nie zaspokaja apetytu. Czysta zupa na wywarze syci, ale nie tuczy. Zwykle w około 300gramowej porcji zawiera 100 kalorii. Tuczące i kaloryczne bywają dodatki do zupy, zwłaszcza śmietana. Makaron i ryż sprawiają, iż zupa zyskuje kilkukrotnie więcej kalorii.

Chcąc zjeść zupę dietetyczną ugotuj wywar na chudym mieście, po czym włóż go do lodówki. Po schłodzeniu przed podgrzaniem ściągnij łyżką zebrany tłuszcz na powierzchni zupy, zaś zasmażkę zastąp łyżką oliwy z jogurtem.

Odżywcza zupa

Zupę jemy nie z uwagi na tradycje dwudaniowego obiadu ale na jej wartość odżywczą. W zupie zostają połączone różne składniki – warzywa, mięso, kasze, tłuszcze, dzięki temu zupa jest źródłem niezbędnych i dobrze przyswajalnych składników. Znajdziemy w zupie potas, wapń, magnez, fluor a także witaminy, błonnik i kwasy organiczne.

W zupach krótko gotowanych znajdziemy też witaminę C. W zupie na wywarze mięsnym jest białko i tłuszcz (umożliwia przyswojenie witaminy A, D, E i K).

Na rozgrzewkę

Zupy często serwowane są na rozgrzanie organizmu. To rewelacyjny ciepły posiłek kontrastujący z sałatkami i chłodnikami typowymi dla klimatu śródziemnomorskiego. Niestety po zimnym posiłku szybko czujesz głód, po ciepłej zupę nie odczuwasz apetytu. Najbardziej rozgrzewającą zupa jest ciepły rosół.

To dania polecane na zimowe dni, gdy wracasz zziębnięty lub masz w planie wyjście na mróz. Dla tych, którzy z takich czy innych powodów stronią od warzyw, dobrym rozwiązaniem są zupy warzywne, pod warunkiem że gotuje się je krótko (ok. 15 minut) i pod przykryciem (wyjątkiem są warzywa kapustne i o intensywnej zielonej barwie).

Maja one mnóstwo substancji odżywczych i zaspokajają minimalne dawki warzyw w zbilansowanej diecie. Należy też pamiętać iż świeża zupa zawiera więcej składników odżywczych niżeli zupa z poprzedniego dnia, wielokrotnie odgrzewana, co gorsza przemrożona.

Szybki i łatwy posiłek

Trudno znaleźć kogoś, kto nie umie przyrządzić zupy. Cóż w tym trudnego? Przygotowanie zupy to wrzucenie składników do garnka i zalanie ich wodą. Wystarczy trochę chęci, czasem w zaledwie piec minut mamy gotowa zupę. Oczywiście zanim ją będziemy mogli serwować upłynie czas, gdy się będzie gotować, jednak my sami w tym czasie możemy zrobić coś innego. Niektórym wywarom potrzeba sporo czasu na gotowanie na małym ogniu, inne można zagotować w kwadrans i są gotowe do spożycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *