Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie

Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie – jak wygląda?

Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie jest bardzo ważna, dlatego też kobiety, które urodziły dziecko, nigdy nie powinny o niej zapominać. W pierwszych dniach oraz tygodniach po narodzeniu dziecka młoda matka skupia się przede wszystkim na własnym dzieciątku – denerwuje się, czy dziecko się najada, wysypia, czy dobrze goi się jego pępek itd. Nie wolno jednakże zapominać wówczas o swym zdrowiu oraz formie. Kiedy połóg przebiega prawidłowo, na starcie starczy kontakt z położną środowiskową, jaką należałoby zamówić na konsultację domową. Ona zweryfikuje, czy prawidłowo leczy się nacięte krocze bądź rana po cesarskim cięciu, podpowie, jak je pielęgnować oraz powie, jakie środki można wykorzystać, żeby zminimalizować dyskomfort.

Pierwsza konsultacja u ginekologa po porodzie – kiedy?

Na pierwszą konsultację u ginekologa po porodzie powinnaś się wybrać natychmiast po ukończeniu czasu połogu, więc 6-8 tygodni po porodzie zarówno naturalnym, jak również cesarskim cięciu. W tymże okresie rany powinny się już zagoić, natomiast odchody poporodowe skończyć co uprości wykonanie badania. Pamiętaj, iż w okresie połogu przypadają Ci co najmniej 4 konsultacje położnej środowiskowej, jaka w tymże okresie opiekuje się Tobą oraz dzieckiem. To ona sprawdza czy rana po nacięciu bądź uszkodzeniu krocza bądź cesarskim cięciu goi się dobrze, sprawdza stan obkurczania się macicy, zdejmuje szwy gdy jest to potrzebne. Jednakże jej opieka nie zamieni konsultacji kontrolnej u ginekologa, jaki ma możliwość precyzyjnego sprawdzenia stanu wewnętrznych organów rozrodczych oraz zdiagnozowania potencjalnych wad na ich przedwczesnym etapie.

Pierwsza konsultacja u ginekologa po porodzie, jak wygląda?

Podczas badania fizykalnego specjalista będzie sprawdzał twoją wagę, ciśnienie krwi oraz symptomy, iż organizm powraca do stanu sprzed ciąży. Sprawdzi waginę oraz szyjkę macicy aby zobaczyć, czy dobrze się goi. Pobierze wymaz do badania cytologicznego. Sprawdzi w badaniu dopochwowym usg, czy twoja macica obkurczyła się dobrze. Skontroluje potencjalne wady szyjki macicy oraz jajników oraz oceni mięśni pochwy oraz odbytu. Oceni stan twoich zewnętrzne organów płciowych, szczególnie gdy miałaś nacięcie krocza bądź pękniecie podczas porodu. Gdy miałaś cesarskie cięcie sprawdzi wrażliwość twojego brzucha i stan wygojenia rany. Przeprowadzi badanie piersi.

Przebieg wizyty

Taka konsultacja nie różni się szczególnie od tradycyjnych badań. Specjalista winien precyzyjnie wypytać o przebieg porodu, formę dziecka, połóg. Padną też pytania o karmienie piersią, Twoje nastawienie, lub wagę. Jest to także okres na dyskusję o potencjalnej antykoncepcji, gdy taką planujesz. Potem, specjalista wykona badanie ginekologiczne. Sprawdzi stan blizny po nacięciu bądź po cesarskim cięciu, nieco dociskając brzuch sprawdzi, czy macica obkurczyła się dobrze.

Winien również sprawdzić Twoje piersi, aby zobaczyć, czy nie ma zgrubień oraz stwardnień. Normalnie, podczas takiej konsultacji zostaje również zmierzone ciśnienie. Na pierwszej wizycie kontrolnej nie robi się tymczasem cytologii. Chyba, iż nie miałaś jej zrobionej w okresie ciąży. Najlepiej zrobić to badanie od 4 do 6 miesięcy po porodzie, gdyż wcześniej wyniki mogą być mniej wiarygodne. Jeśli wszystko jest w porządku, następne badanie czeka Cię za pół roku. Natomiast gdy zajdzie taka potrzeba, specjalista skieruje Cię na dalsze badania, np. poleci zrobienie morfologii, poziomu żelaza, etc.

Konsultacja u ginekologa po porodzie: czego się spodziewać?

Konsultacja u ginekologa po porodzie zacznie się od wywiadu – specjalista spyta o przebieg porodu, połóg, karmienie piersią, potencjalne przypadłości. Porozmawia o twoim nastawieniu oraz potencjalnych metodach antykoncepcji. Zapytaj o sprawy, jakie cię zastanawiają, np. kiedy możesz zacząć współżycie po porodzie czy powrócić do pracy ruchowej. Potem specjalista wykona badanie ginekologiczne, podczas jakiego sprawdzi, czy nie ma stanu zapalnego bądź pozostałych nieprzyjemnych symptomów w drogach rozrodczych. Oceni także bliznę po nacięciu krocza bądź cesarce, sprawdzi, czy nie powstał bliznowiec.

Dotykając rękami brzuch skontroluje, czy macica obkurczyła się dobrze. Winien także sprawdzić piersi, żeby upewnić się, iż nie powstały w nich żadne zgrubienia. Zmierzy także ciśnienie oraz wagę. Gdy jest potrzeba, specjalista poleci wykonanie specjalnych badań, np. morfologii, poziomu hormonów tarczycy, oceny moczu. Podczas pierwszej konsultacji u ginekologa po porodzie nie robi się tymczasem cytologii (chyba iż nie była ona robiona podczas ciąży). Najlepszy okres na to badanie to blisko pół roku po porodzie.

Nadszedł czas na cytologię

Kiedy od porodu upłynie sześć miesięcy, znów musisz wybrać się na konsultację do gabinetu ginekologicznego. Tymże razem, aby – poza badaniem prewencyjnym – zrobić cytologię. Musisz się jednakże do niej przygotować. Gdy po porodzie powrócił już okres, zgłoś się do specjalisty w pierwszym tygodniu po menstruacji. Jeśli nadal nie – czas badania nie ma znaczenia. Chyba, iż jesteś w trakcie leczenia lekami przeciwzapalnymi – zarejestruj się na badanie chociaż trzy dni po ukończeniu terapii. Żeby zrobić cytologię, ginekolog pobierze z pochwy (mówiąc dokładnie – z kanału oraz tarczy części pochwowej szyjki macicy) wymaz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *