obrzęk reinkego

Obrzęk Reinkego – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Obrzęk Reinkego (łac. oedema Reinke) dotyczy fałdów głosowych i jest obrzękiem obustronnym. Do jego wystąpienia dochodzi w wyniku mechanicznego podrażnienia. Ryzykiem jego wystąpienia są objęci palacze jak również wszyscy pracujący głosem.

Obrzęk Reinkego

Dochodzi do obrzęki w obrębie przestrzeni Reinkego. Jest ona ograniczona, zamknięta i szczelinowata. Umiejscowiona w krtani pod nabłonkiem struny głosowej. To schorzenie obejmuje i kobiety i mężczyzn w równym stopniu, aczkolwiek w 97% występowania obrzęk dotyczy osób palących. Dym tytoniowy skutecznie drażni struny głosowe i powoduje opuchliznę. Zwykle obrzęk występuje w wieku średnim i podeszłym.

Obrzęk Reinkego – przyczyny obrzęku

Jako iż do obrzęku prowadza mechaniczne podrażnienia zwykle wśród przyczyn jego powstania znajdują się szkodliwe warunki pracy. Przyczyną może być też zapalenie zatok, alergia, nikotyna oraz nadwyrężenie głosu.

Ta ostatnia przyczyna dotyczy osób operujących głosem w pracy jak śpiewacy, nauczyciele, dziennikarze radiowi, wykładowcy, osoby prowadzące szkolenia, konferansjerzy, aktorzy itp.

Obrzęk Reinkego – objawy schorzenia

Objawem schorzenia jest przede wszystkim chrząkanie oraz uczucie ciała obcego w gardle. Często do tego dochodzi chrapanie jak też duszności i problemy z oddechem. Ponadto można też zaobserwować dysfonię czyli dojrzałość głosu i specyficzne jego terkotanie.

Objawy te łatwo jest zlekceważyć, tymczasem ich bagatelizowanie prowadzi do poważnych chorób. Niestety przewlekły obrzęk może nas udusić.

Obrzęk Reinkego – diagnostyka i leczenie

Z problemem obrzęku Reinkego należy udać się do otolaryngologa. Przeprowadzi on wywiad oraz badanie laryngologiczne. Czasem pomocne i konieczne może okazać się TK w ułożeniu koronalnym oraz testy alergiczne czy badanie foniatryczne. Ten typ schorzenia podlega różnicowaniu z rakiem krtani oraz guzkami strun głosowych, a także chorobami tarczycy, alergią, refluksem żołądkowym.

By postawić diagnozę należy pozostałe wykluczyć. Jeśli obrzęk jest niewielki można podjąć leczenie zachowawcze poprzez eliminacje przyczyn obrzęku np. rzucenie palenia. Gdy jednak obrzęk jest silny wówczas jest to wskazanie do operacji. Stosuje się mikrolaryngoskopię i stripping fałdów głosowych. Zabiegi wykonuje się za pomocą lasera lub poprzez zabieg chirurgiczny.

Niestety obrzęk mimo operacji może powrócić z czasem. Leczenie zatem nie zawsze jest skuteczne, co nie zmienia postaci rzeczy iż konieczne i zapewnia minimum bezpieczeństwa w zakresie wydolności oddechowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *