direktoskopia

Direktoskopia (wziernikowanie) krtani – wskazania, badanie, powikłania

Direktoskopia, nazywana też mikrolaryngologią jest wziernikowaniem krtani. Stanowi zabieg o charakterze diagnostycznym. Pozwala obejrzeć zmiany w krtani, zwłaszcza miejsca trudno dostępne w innych sposób. Podczas tego badania krtań ogląda się w powiększeniu, przez co badanie jest precyzyjne.

Direktoskopia

Ten zabieg może być nie tylko metoda diagnostyczną ale też zabiegiem leczniczym. W trakcie zabiegu możliwe jest usuniecie niektórych zmian w obrębie krtani. Krtań lekarz ogląda za pomocą laryngoskopu. To urządzenie wyposażone w źródło światła i szerokokątne soczewki. Na końcu wziernika jest zainstalowana kamera, która daje obraz oglądanego obiektu na monitor komputera.

Direktoskopia – wskazania do badania

Wskazania to przede wszystkim diagnoza stanu krtani. Badanie umożliwia ocenę kondycji okolic nagłośni, głośni jak tez podgłośni. Ponadto w badaniu obejrzeć można również odcinek tchawicy oraz gardła dolnego. To pozwala stwierdzić zabarwienie błony śluzowej, jej porowatość, owrzodzenie lub wyniosłość.

Przy okazji tego badania podczas oglądania guza można pobrać wycinek do badania. Ponadto direktoskopia to również zabieg leczniczy, gdyż podczas zabiegu można dokonać usunięcia zmian z fałdów głosowych, usunięcia torbieli i poliów.

Wskazaniem do badania są osoby z podejrzeniem guza krtani, zmian nowotworowych jak też z ciałem obcym utkwionym w krtani. Wskazanie obejmuje też osoby u których badanie krtani bez znieczulenie nie jest możliwe. Direktoskopia to też sposób na podanie leku wewnątrzkrtaniowego. Bada się osoby z przewlekłym przerostowym zapaleniem krtani, obrzękiem Reinkego oraz brodawczakami krtani. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciążą.

Przebieg direktoskopii i jej istota

Pacjent przed badaniem wymaga przygotowania. Obejmuje ono powstrzymanie się od picia przez co najmniej 6 godzin przed zabiegiem. Przed badaniem należy wyciągnąć sztuczną szczękę. Pacjenta bada się ułożonego na plecach pod działaniem znieczulenia ogólnego.

Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu na jeden do dwóch dni i winien oszczędzać głos. Jeśli podczas badania wykonano korektę krtani wskazana jest wizyta kontrolna po tygodniu od zabiegu.

Direktoskopia – ryzyko powikłań

Niestety zabieg może prowadzić do powikłań. Najczęściej jest to zmiana barwy głosu, chrypka i obrzęk gardła z bólem, czasem też pojawia się kaszel oraz skaleczenie błony śluzowej krtani, gardła. Co za tym idzie mogą pojawić się krwawienia.

Powikłaniem po direktorskopii jest odma podskórna, ułamanie zęba, czy obrzęk krtani. Zwykle powikłania te są czasowe i znikają samoczynnie po upływie kilku godzin. Gdy jednak obrzęk krtani nie ustępuje i utrudnia oddech wykonywana jest tracheotomia (przecina się tchawicę i wprowadza za pomocą rurki powietrza. Czasem pacjent wymaga perforacji (przedziurawienia) gardła dolnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *