Rak gardła

Rak gardła – diagnoza, objawy i leczenie, rokowania dla pacjenta

Rak gardła to nowotwór wymagający leczenia u lekarzy dwóch specjalności. Zarówno onkolog jak i laryngolog winni kierować we wzajemnej współpracy procesem leczenia. Postępowanie wyznacza badanie histopatologiczne. Leczenie raka bazuje na farmakologii, radioterapii oraz chemioterapii. Czasem konieczne są też zabiegi chirurgiczne.

Rak gardła

Leczenie raka gardła zależy od wyników badań diagnostycznych. Czasem wystarczy farmakoterapia a czasem niezbędna jest operacja usunięcia guza. W przypadku zabiegów chirurgicznych może okazać się iż osunięciu podlega całe gardło. W wyjątkowych przypadkach leczenie opiera się na leczeniu paliatywnym.

O sposobie leczenia i rokowaniach decydują lekarze. Podejrzenie raka gardła winno skutkować badaniem endoskopowym. Alternatywą jest laryngoskopia pozwalająca ocenić stan aparatu głosowego. Gdy lekarz zauważa patologiczne tkanki pobiera natychmiast wycinek do badań.

Diagnozę raka gardła można postawić wyłącznie w drodze analizy histopatologicznej tkanki pacjenta. Pomocniczo stosuje się RTG oraz TK a także rezonans magnetycznych oraz pozytonową emisyjną tomografię komputerową tzw. PET.

Rak gardła – rokowania dla pacjenta

Rokowania co do leczenia raka gardła i długości życia z rakiem gardła zależą od stadium choroby. Najlepsze szanse na wyzdrowienie maja ci pacjenci, u których wykryto raka we wczesnym stadium. Wówczas można liczyć na 5 lat życia od chwili rozpoznania, jednak rzadko rak gardła jest rozpoznawany wcześnie.

Problemem w diagnostyce są objawy tożsame z infekcją dróg oddechowych. Niepozorne objawy powodują iż wiele osób nie zgłasza się do lekarza. Najlepsze rokowania w stadium zaawansowanym dotyczą pacjentów u których rak obejmuje część ustną gardła.

Prawie dwie trzecie pacjentów przeżywa piec lat od diagnozy. Najgorsza postacią skracającą życie pacjenta jest rak gardła w połączeniu z nowotworem głowy i szyi, krtaniowej części gardła. Piec lat od diagnozy przezywa zaledwie 20% pacjentów z rakiem części krtaniowej gardła.

Rak gardła – leczenie raka

Możliwości leczenia raka gardła jest wiele, niemniej nie wszystkie są właściwe dla danego przypadku i co ważne skuteczne. Z lekarstw aplikowany jest pacjentom Cetuksymab (Erbitux), który hamuje rozrost komórek nowotworowych. Zazwyczaj towarzyszy on radioterapii i chemioterapii. We wczesnym stadium dużą skutecznością oznacza się radioterapia. W zaawansowanej chorobie radioterapia jest stosowana wespół z pozostałymi metodami leczniczymi.

Jeśli zmiany nowotworowe są niewielkie i obejmują część powierzchni gardła lub struny głosowe można dokonać zabiegu endoskopowego wycięcia zmian. Usuwa się je kleszczykami lub laserem CO2. Jeśli chodzi o guzy w dolnej części gardła można zastosować laryngektomię czyli wycięcie części lub całej krtani. W skrajnych przypadkach operacyjnie usuwane jest całe gardło oraz wykonywana protetyka przełykania. W toku leczenia raka gardła mogą być podejmowane rozmaite zabiegi lecznicze, jednak im bardziej rak gardła jest zaawansowany tym mniej one pomagają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *