apatia

Wagina – pochwa – typy jej budowy, funkcje, kolor i zapach

Wagina to inaczej pochwa, występuje u kobiet i jest najbardziej intymną częścią ciała. Potocznie wagina określa się poza pochwą również wargi sromowe i łechtaczkę. Wygląd waginy może się różnić. Wyróżniamy aż cztery typy budowy kobiecej waginy.

Wagina i typy jej budowy

Budowa waginy jest bardzo zindywidualizowana. Pochwa stanowi odcinek układu rozrodczego kobiety. Osiąga zwykle długość około 6 do 8 cm i szerokości od 2 do 3cm. Dzięki temu iż jest zbudowana z rozciągliwych i elastycznych włókien jest gotowa do wydania na świat dziecka.

Pochwę wyściela błona śluzowa, która podczas cyklu menstruacyjnego wydziela biały śluz, zaś w drodze podniecenia przezroczysty ślub przygotowujący pochwę na stosunek i penetracje członkiem męskim. Wagina jest przedłużeniem macicy i przez nią wydostaje się złuszczony nabłonek w postaci okresu.

Wejście do pochwy otaczają wargi sromowe mniejsze i większe i których szczytu znajduje się łechtaczka oraz wzgórek łonowy. Dziewice posiadają dodatkowo tzw. błonę dziewiczą która zamyka dolny odcinek pochwy i posiada kształt półksiężyca. Błona ta pęka w czasie pierwszego stosunku i nie podlega regeneracji, ani rekonstrukcji mechanicznej.

Wagina – funkcje waginy

Wagina odgrywa ważną rolę w życiu i funkcjonowaniu kobiety. Po pierwsze stanowi drogę rodną jak również umożliwia zapłodnienie. To w niej dochodzi do wytrysku nasienia i to ona produkuje śluz dzięki któremu może dojść do zapłodnienia. Ponadto pochwa jest głęboko unerwiona dzięki czemu kobieta doznaje przyjemności w trakcie stosunku i pieszczot. W terminologii medycznej wagina to wyłącznie pochwa, czyli część ciała której nie widać gołym okiem, gdyż jest wewnątrz ciała.

Wagina – typy budowy waginy

Typ pierwszy – małe wargi sromowe większe i małe wargi sromowe mniejsze. Nazywa się ten typ również szparką lub Barbie, gdyż genitalia są słabo widoczne, nieduże i nic nie wystaje.

Typ drugi to małe wargi sromowe większe i duże wargi sromowe mniejsze. Potocznie ten typ nazywany jest motylkiem. Dla zdrowia i seksu nie ma to znaczenia. Czasem jednak powoduje ocieranie się delikatnych warg sromowych o bieliznę. Dla większości kobiet to defekt estetyczny powodujący dyskomfort psychiczny. Można go zoperować, jednak nie ma takiej potrzeby z medycznego punktu widzenia.

Typ trzeci to duże wargi sromowe większe i małe wargi sromowe mniejsze nazywany bułeczką.

Typ czwarty – Asymetryczne wargi sromowe – jedna może być widoczna, druga wcale. Nie ma to znaczenia dla zdrowia i często występuje w związku z deformacją podczas porodu. Nie jest to tez żadna anomalia i wbrew pozorom występuje często.

Wagina – kolor i zapach

Z zewnątrz wagina ma kolor różowy, czasem fioletowy lub brązowy. Wargi sromowe nie powinny być nigdy czerwone i obolałe, co oznacza ze są podrażnione i może występować w okolicy stan zapalny.

Natomiast kwestia zapachu waginy to indywidualna kombinacja zapachu śluzu szyjkowego, nabłonka pochwy i tzw. dobrych bakterii. Ten skład decyduje o lekko kwaśnym ale przyjemnym zapachu. Jednak na zapach składa się wiele czynników między innymi potu.

Wagina – pochwa po porodzie

Wagina po porodzie nie kurczy się do swych pierwotnych wymiarów. Najpierw jest bardzo rozciągnięta, z czasem kurczy się jednak nie jest w stanie skurczyć się tak bardzo jak i kobiety nie rodzącej dotąd. Aby przyspieszyć proces obkurczania warto ćwiczyć mięśnie Kegla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *