Przeszczep komórek krążka międzykręgowego

Przeszczep komórek krążka międzykręgowego – ból pleców, rehabilitacja

Przeszczep komórek krążka międzykręgowego jest innowacyjnym sposobem leczenia dyskopatii. Dyskopatia to schorzenie powodujące ból pleców i ucisk w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym kręgosłupa. Transplantacja krążka międzykręgowego jest skuteczną metodą niwelowania bólu dyskopatycznego bowiem usuwa jego przyczyny, nie tylko leczy objawy jak bywa to w przypadku farmakologii.

Przeszczep komórek krążka międzykręgowego

Wraz z postępem cywilizacji rośnie grupa osób cierpiących na dyskopatię, czyli przepuklinę jądra miażdżystego. Przyczyną tego problemu jest pozycja siedząca, zwykle przy komputerze, brak ruchu, ale też predyspozycje genetyczne. Nadmierne przeciążenia i złe nawyki prowadzą do utraty elastyczności krążków międzykręgowych i pęknięć. Gdy dojdzie już do wniknięcia tkanek do kanału kręgowego tworzy się przepuklina krążka międzykręgowego, a pacjent zaczyna odczuwać dokuczliwe bóle pleców oraz nóg w formie mrowienia, drętwienia.

Pojawiają się trudności w poruszaniu się, czasem atrofia mięśni i ich zanik, a czasem problem z oddawaniem moczu. W przypadku przepukliny krążka w odcinku szyjnym ból lokalizuje się w obrębie karku i rąk. Występuje wówczas migrena, zaburzenia widzenia, trudności z koncentracją i koordynacją ruchów.

Skuteczność przeszczepu

Jedną z pierwszych klinik oferujących zabieg transplantacyjny jest klinika Avicenna. Wskazaniem do transplantacji jest przede wszystkim występowanie degradacji krążka międzykręgowego. Przeciwwskazań nie ma zbyt wiele bowiem obejmują ciężarne, osoby zarażone HIV oraz niepełnoletnie.

Przeszczep wykonuje się poprzez pobranie w znieczuleniu miejscowym zdrowych komórek krążka i ich namnożeniu w warunkach laboratoryjnych z użyciem surowicy chorego. Kolejno po około 12-14 tygodniach komórki te są wszczepiane w miejscu uszkodzenia krążka. Uzdrowienie krążka wpływa pozytywnie również na okoliczne krążki i ich funkcjonalność.

Rehabilitacja po zabiegu

Po wykonaniu przeszczepu niezbędna jest rehabilitacja. Fizjoterapia dopasowywana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta i rozpoczynana zwykle już następnego dnia od zabiegu. Zabieg w większości przypadków jest pełnopłatny, jednak można również starać się o jego dofinansowanie z NFZ. Pomóc we wnioskowaniu o środki powinien lekarz prowadzących wystawiając stosowne zaświadczenie i przedstawiając historie choroby pacjenta wraz ze wskazaniami do przeszczepu.

Pacjenci do zabiegu są kwalifikowani na podstawie posiadanych badań kręgosłupa oraz wywiadu z pacjentem przeprowadzanego w trakcie konsultacji lekarskiej. Jak dorad niewiele klinik wykonuje zabieg przeszczepu krążka, jednak ich liczba wciąż wzrasta, bowiem zabieg uchodzi za skuteczny i pomocny w redukcji bólu powodowanego przez dyskopatię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *