kardiolog

Kardiolog – czym zajmuje się kardiolog? Jakie choroby leczy kardiolog?

Kardiolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób i wad serca oraz układu krwionośnego. Kardiologia to również szereg badań jak KG, echo serca itd. jest to kluczowa i dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. Schorzenia układu sercowo-naczyniowego zajmują czołowe miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych.

Kardiolog – skok technologiczny – kardiologia

Kardiologia w XX wieku dokonała postępowego kroku w przyszłość. To najbardziej rozwinięta dziedzina medycyny zwłaszcza biorąc pod uwagę krótki czas. Intensywne badania i odkrycia sprawiają iż kardiolog jest specjalizacja poważaną i pożądaną.

W obrębie tej gałęzi medycyny wymienić należy kardiologię nieinwazyjną (diagnostyka i leczenie chorób serca) oraz kardiologię inwazyjną (leczenie serca i układu krążenia bez otwierania klatki piersiowej – koronografia, cewnikowanie serca), a także kardiologię dziecięcą i kardiochirurgię (operacyjne leczenie serca). Z kardiologii wywodzi się hipertensjologia zajmującą się wyłącznie leczeniem nadciśnienia.

Kardiolog i jego kompetencje

Kardiolog przede wszystkim diagnozuje choroby serca i naczyń krwionośnych. Zajmuje się zarówno wadami wrodzonymi, jak też chorobami, schorzeniami nabytymi. Ustala metody lecznicze, zleca rehabilitację, przepisuje leki oraz monitoruje stan pacjenta kontrolując okresowo układ sercowo-naczyniowy.

Ponadto przeprowadza i opisuje, analizuje badania kardiologii nieinwazyjnej oraz inwazyjnej. Zajmuje się również opieką intensywną, bierze współudział w podejmowaniu kroków leczniczych u pacjentów o złożonej sytuacji zdrowotnej. Udział konsultacji.

Kardiolog – leczymy się u kardiologa

Z jakimi problemami możemy zwrócić się do poradni kardiologicznej? Wizyta u kardiologa jest wskazana dla osób z podejrzeniem jak i rozpoznaniem choroby wieńcowej, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, miażdżycą, dusznica bolesną.

Ponadto kardiolog jest lekarzem właściwym przy zawale serca, zaburzeniach jego rytmu, zapaleniu mięśnia sercowego oraz w przypadku tachykardii i bradykardii. To także lekarz do którego należy się wybrać po zdiagnozowaniu wad takich jak niedomykalność zastawki mitralnej, aortalnej czy zwężenie zastawki, zespół Fallota.

Kardiolog – diagnostyka kardiologiczna

Często wykonuje się profilaktycznie badania kardiologiczni by wykluczyć podłoże choroby należące do układu sercowo-naczyniowego. Warto podkreślić, iż nawet nie odczuwając dolegliwości należy dbając o serce wykonywać okresowe badania kardiologiczne.

Bez względnie zaleca się EKG, również wysiłkowe. Jeżeli są wskazania to pomocny będzie holter EKG, holter ciśnieniowy czy echo serca. Należy również pamiętać o dostępie do RTG klatki piersiowej i echokardiografii, RMI.

Kardiolog – metody leczenia kardiologicznego

W kardiologii wyróżnia się rozmaite zabiegi takie jak kardiowersja (przywrócenie właściwego rytmu serca poprzez elektrody z impulsem elektrycznym), ablacja RF (umieszczenie elektrody odcinającej alternatywną drogę impulsu elektrycznego w sercu), angioplastyka (balonikowanie żył), wszczepienie rozrusznika serca, lub kardiowertera-defibrylatora, rotablacja (zabieg ścinający blaszki miażdżycowe w zwężonych żyłach), wszczepienie zastawki aortalnej – przez tętnicę udową.

Kardiolog – operacyjne metody lecznicze

Wszczepienie by passów, transplantacja serca, wymiana zastawki, operacja tętniaka aorty i wiele innych coraz bardziej ryzykownych ale skutecznych zabiegów na otwartym sercu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *