Narcyzm

Narcyzm – objawy, przyczyny, komplikacje, leczenie

Narcyzm, inaczej narcystyczne zaburzenie osobowości – jeden z kilku rodzajów zaburzeń osobowości – jest stanem psychicznym, w którym ludzie mają zawyżone poczucie własnej wartości, głęboką potrzebę nadmiernej uwagi i podziwu, kłopotliwych związków i braku empatii dla innych. Ale za tą maską skrajnej pewności siebie leży krucha samoocena, która jest podatna na najmniejszą krytykę.

Narcystyczne zaburzenie osobowości powoduje problemy w wielu dziedzinach życia, takich jak związki, praca, szkoła lub sprawy finansowe. Ludzie z narcystycznym zaburzeniem osobowości mogą być ogólnie nieszczęśliwi i rozczarowani, gdy nie otrzymują specjalnych łask lub podziwu, na które zasługują. Mogą odkryć, że ich relacje nie są satysfakcjonujące, a inni mogą nie cieszyć się z ich obecności.

Leczenie narcystycznych zaburzeń osobowości koncentruje się wokół terapii mowy (psychoterapii).

Objawy

Oznaki i objawy narcyzmu i nasilenia objawów są różne. Ludzie z zaburzeniami mogą:

 • Mieć przesadne poczucie własnej ważności
 • Mieć poczucie uprawnień i wymagaj stałego, nadmiernego podziwu
 • Oczekiwać, że zostaną uznani za doskonałych nawet bez osiągnięć, które to uzasadniają
 • Wyolbrzymiać osiągnięcia i talenty
 • Być zajęci fantazjami na temat sukcesu, siły, blasku, piękna lub idealnego partnera
 • Uwierzyć, że są lepsi i przebywają tylko z równie wyjątkowymi ludźmi
 • Monopolizować rozmowy i pomniejszać innych ludzi, których postrzegają jako gorszych
 • Oczekiwać wyjątkowych przysług i niekwestionowanej zgodności z ich oczekiwaniami

Wspaniałość jest cechą charakterystyczną narcyzmu. Bardziej niż tylko arogancja czy próżność, wspaniałość jest nierealistycznym poczuciem wyższości. Narcyzi uważają, że są wyjątkowi lub „specjalni” i mogą być zrozumiani tylko przez innych specjalnych ludzi. Co więcej, są zbyt dobre na coś przeciętnego lub zwykłego. Chcą tylko kojarzyć się z innymi ludźmi, miejscami i rzeczami o wysokim statusie.

Narcyzi wierzą również, że są lepsi od wszystkich innych i oczekują uznania jako takiego – nawet jeśli nie zrobili nic, by na to zasłużyć. Często przesadzają lub wręcz kłamią o swoich osiągnięciach i talentach. A kiedy rozmawiają o pracy lub związkach, wszystko, co usłyszysz, to to, jak bardzo przyczyniają się do tego, jak są wspaniali i jak szczęśliwi są ludzie w ich życiu. Ponieważ rzeczywistość nie wspiera ich wspaniałego spojrzenia na siebie, narcyści żyją w świecie fantazji wspieranym przez zniekształcenia, samooszukiwania i magiczne myślenie.

Kiedy iść do lekarza

Ludzie z narcystycznym zaburzeniem osobowości mogą nie chcieć myśleć, że coś może być nie tak, więc mogą raczej nie szukać leczenia. Jeśli szukają leczenia, jest bardziej prawdopodobne, że wystąpią objawy depresji, zażywania narkotyków lub alkoholu lub innego problemu ze zdrowiem psychicznym. Może to utrudniać akceptację i kontynuowanie leczenia.

Jeśli rozpoznajesz aspekty swojej osobowości, które są wspólne dla narcystycznego zaburzenia osobowości lub czujesz się przytłoczony smutkiem, rozważ udanie się do zaufanego. Uzyskanie odpowiedniego leczenia może sprawić, że twoje życie będzie bardziej satysfakcjonujące i przyjemne.

Przyczyny narcyzmu

Nie wiadomo, co powoduje narcystyczne zaburzenie osobowości. Podobnie jak w przypadku rozwoju osobowości i innych zaburzeń zdrowia psychicznego, przyczyna narcystycznego zaburzenia osobowości jest prawdopodobnie złożona. Narcystyczne zaburzenie osobowości może regulować:

 • Środowisko – rozbieżności w relacjach rodzic-dziecko z nadmierną adoracją lub nadmierną krytyką, która jest słabo dostosowana do doświadczenia dziecka
 • Genetyka – odziedziczone cechy
 • Neurobiologia – związek między mózgiem a zachowaniem i myśleniem

Czynniki ryzyka wystąpienia narcyzmu

Narcystyczne zaburzenie osobowości dotyka więcej mężczyzn niż kobiet i często zaczyna się u nastolatków lub we wczesnej dorosłości. Pamiętaj, że chociaż niektóre dzieci mogą wykazywać cechy narcyzmu, może to być po prostu typowe dla ich wieku i nie oznacza, że będą rozwijać narcystyczne zaburzenie osobowości.

Chociaż przyczyna narcystycznego zaburzenia osobowości nie jest znana, niektórzy badacze uważają, że u dzieci wrażliwych biologicznie style rodzicielskie. Style, które są nadopiekuńcze lub zaniedbujące, mogą mieć wpływ na narcyzm. Genetyka i neurobiologia mogą również odgrywać rolę w rozwoju narcystycznego zaburzenia osobowości.

Komplikacje

Powikłania narcystycznego zaburzenia osobowości i inne warunki, które mogą wystąpić wraz z nim, mogą obejmować:

 • Problemy z relacjami
 • Problemy w pracy lub szkole
 • Depresję i niepokój
 • Fizyczne problemy zdrowotne
 • Nadużywanie narkotyków lub alkoholu
 • Myśli lub zachowania samobójcze

Zapobieganie narcyzmowi

Ponieważ przyczyna narcystycznego zaburzenia osobowości jest nieznana, nie ma znanego sposobu, aby zapobiec tej chorobie. Aby sobie pomóc pomóc:

 • Uzyskaj jak najszybsze leczenie w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym u dzieci
 • Weź udział w terapii rodzinnej, aby nauczyć się zdrowych sposobów komunikowania się lub radzenia sobie z konfliktami lub cierpieniem emocjonalnym
 • Uczęszczaj na zajęcia dla rodziców i w razie potrzeby poszukaj porady u terapeutów lub pracowników socjalnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *