Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Test DNA na ojcostwo – materiał ojca, po co taki test DNA na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo pomaga ustalić biologiczne ojcostwo dziecka. Można go wykonać w ciąży już w 10 tygodniu. Co ciekawe testy te są równie wiarygodne co wykonywane badania DNA po porodzie. Ważne, iż testy tego typu można bez problemu wykonać i to bardzo dyskretnie.

Test DNA na ojcostwo

Test DNA na ojcostwo dostępny jest już od 10 tygodnia ciąży. Aby określić ojcostwo potrzebne są próbki. W tym celu należy udać się do laboratorium. Wynik jest znany w kilka dni. Pobranie próbek zależy do wielu czynników. Zwykle pobiera się od kobiety krew lub płyn owodniowy oraz fragment kosmówki.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

To konieczne aby test dawał pewny wynik. Dna dziecka obecne jest we krwi matki o czym niewiele osób wie. Ilość DNA jaka krąży w krwi matki jest wystarczająca do oceny już od 10 tygodnia ciąży. By określić ojcostwo wyizolowuje się DNA dziecka z krwi matki po czym porównuje się go z DNA mężczyzny potencjalnego ojca.

To bardzo komfortowe rozwiązanie i w pełni bezpieczne. Co więcej DNA mężczyzny może donieść kobieta i zachować pełną anonimowość potencjalnemu ojcu dziecka. Badanie nie wymaga przygotowania ani inwazji w organizm matki, nie zagraża dziecku, ciąży. A co najistotniejsze nie trzeba czekać aż do porodu aby utwierdzić siew przekonaniu iż jest to dziecko danego mężczyzny. To wyjątkowo dobre badania dla mężczyzn.

Test DNA na ojcostwo – materiał ojca

By określić czy dany mężczyzna jest ojcem potrzebny jest materiał genetyczny, próbka z która porównuje się DNA dziecka. Próbką może być element otoczenia rodziców jak chusteczka do nosa, szczoteczka do zębów czy wymaz z policzka. Zdarza się iż testy DNA wykonywane są w związku z określeniem potencjalnych wad genetycznych płodu. Wówczas pobiera się płyn owodniowy pod kontrolą lekarza i aparatury USG.

Próbki są bardzo czułe i i pewne. Badania są bardzo wiarygodne i nie różnią się od tych wykonywanych po narodzeniu dziecka. Nasze DNA jest takie samo w każdej komórce i nie zmienia się przez całe życie. Badanie może kobieta zatem wykonać nawet bez wiedzy mężczyzny. Skorzystać z tej okazji można na terenie całego kraju w ośrodkach renomowanych laboratoriów. Jakość ich analiz potwierdzona licznymi certyfikatami oraz doświadczenie gwarantują pewny wynik.

Test DNA na ojcostwo – po co taki test?

Niepewność co do tego czy jest się ojcem dziecka może rodzić się zarówno u mężczyzny jak i u samej ciężarnej, kiedy nie jest pewna dokładnie kto spłodził dziecko mając wielu partnerów w krótkim czasie. Wówczas test na ojcostwo rozwiązuje kłopot dochodzenia. Pozwoli on jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić pokrewieństwo między mężczyzną a dzieckiem nawet we wczesnej ciąży.

Co prawda przy negatywnym wyniku badanie nie wskaże ojca to jednak wykluczy potencjalne ojcostwo wskazane przez kobietę. Pewni swojego ojcostwa mężczyźni są bardziej troskliwymi partnerami, a później ojcami. Ma to przełożenie również na kwestie prawne i finansowe. To także krok do budowy związku i potwierdzenie zaufania. Z badania korzysta sporo par, zwykle ze związków nieformalnych i nieuregulowanych. Nie ma tutaj przewagi w kwestii wieku.

Niestety test na ojcostwo kosztuje i nie jest refundowany. Ciekawość nie jest tania. Laboratoria w pewnym stopniu wykorzystują sytuację, aczkolwiek co do zasady badania DNA nie należą do tanich. Nie są też proste a mając na względzie 100% pewność wyniku tym bardziej są warte swej ceny.


loading...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *