test DNA

Test DNA na ojcostwo – materiał ojca, po co taki test DNA na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo pomaga ustalić biologiczne ojcostwo dziecka. Można go wykonać w ciąży już w 10 tygodniu. Co ciekawe testy te są równie wiarygodne co wykonywane badania DNA po porodzie. Ważne, iż testy tego typu można bez problemu wykonać i to bardzo dyskretnie.

Test DNA na ojcostwo

Test DNA na ojcostwo dostępny jest już od 10 tygodnia ciąży. Aby określić ojcostwo potrzebne są próbki. W tym celu należy udać się do laboratorium. Wynik jest znany w kilka dni. Pobranie próbek zależy do wielu czynników. Zwykle pobiera się od kobiety krew lub płyn owodniowy oraz fragment kosmówki.

To konieczne aby test dawał pewny wynik. Dna dziecka obecne jest we krwi matki o czym niewiele osób wie. Ilość DNA jaka krąży w krwi matki jest wystarczająca do oceny już od 10 tygodnia ciąży. By określić ojcostwo wyizolowuje się DNA dziecka z krwi matki po czym porównuje się go z DNA mężczyzny potencjalnego ojca.

To bardzo komfortowe rozwiązanie i w pełni bezpieczne. Co więcej DNA mężczyzny może donieść kobieta i zachować pełną anonimowość potencjalnemu ojcu dziecka. Badanie nie wymaga przygotowania ani inwazji w organizm matki, nie zagraża dziecku, ciąży. A co najistotniejsze nie trzeba czekać aż do porodu aby utwierdzić siew przekonaniu iż jest to dziecko danego mężczyzny. To wyjątkowo dobre badania dla mężczyzn.

Test DNA na ojcostwo – materiał ojca

By określić czy dany mężczyzna jest ojcem potrzebny jest materiał genetyczny, próbka z która porównuje się DNA dziecka. Próbką może być element otoczenia rodziców jak chusteczka do nosa, szczoteczka do zębów czy wymaz z policzka. Zdarza się iż testy DNA wykonywane są w związku z określeniem potencjalnych wad genetycznych płodu. Wówczas pobiera się płyn owodniowy pod kontrolą lekarza i aparatury USG.

Próbki są bardzo czułe i i pewne. Badania są bardzo wiarygodne i nie różnią się od tych wykonywanych po narodzeniu dziecka. Nasze DNA jest takie samo w każdej komórce i nie zmienia się przez całe życie. Badanie może kobieta zatem wykonać nawet bez wiedzy mężczyzny. Skorzystać z tej okazji można na terenie całego kraju w ośrodkach renomowanych laboratoriów. Jakość ich analiz potwierdzona licznymi certyfikatami oraz doświadczenie gwarantują pewny wynik.

Test DNA na ojcostwo – po co taki test?

Niepewność co do tego czy jest się ojcem dziecka może rodzić się zarówno u mężczyzny jak i u samej ciężarnej, kiedy nie jest pewna dokładnie kto spłodził dziecko mając wielu partnerów w krótkim czasie. Wówczas test na ojcostwo rozwiązuje kłopot dochodzenia. Pozwoli on jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić pokrewieństwo między mężczyzną a dzieckiem nawet we wczesnej ciąży.

Co prawda przy negatywnym wyniku badanie nie wskaże ojca to jednak wykluczy potencjalne ojcostwo wskazane przez kobietę. Pewni swojego ojcostwa mężczyźni są bardziej troskliwymi partnerami, a później ojcami. Ma to przełożenie również na kwestie prawne i finansowe. To także krok do budowy związku i potwierdzenie zaufania. Z badania korzysta sporo par, zwykle ze związków nieformalnych i nieuregulowanych. Nie ma tutaj przewagi w kwestii wieku.

Niestety test na ojcostwo kosztuje i nie jest refundowany. Ciekawość nie jest tania. Laboratoria w pewnym stopniu wykorzystują sytuację, aczkolwiek co do zasady badania DNA nie należą do tanich. Nie są też proste a mając na względzie 100% pewność wyniku tym bardziej są warte swej ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *