Antygen gruczołu krokowego

Przeciwciała wirusowego zapalenia wątroby i antygeny (WZW) typu B

Przeciwciała wirusowego zapalenia wątrobyWZW B to poważna choroba, jak je wykryć. Jednym ze sposobów jest badanie występowania przeciwciał celem identyfikacji wirusa HBV. Przeciwciała wirusowego zapalenia wątroby występują u osób zakażonych wirusem i pozwalają na diagnostykę choroby. Badanie wykonuje się z krwi, przez co jest łatwe i bezbolesne.

Przeciwciała wirusowego zapalenia wątroby

Do antygenów WZW typu B należą antygenHBs(HBsAg) i HBe(HBeAg). Prócz antygenów wyróżnia się przeciwciała HBs (anty HBs), przeciwciała HBc (anty-HBc), przeciwciała HBe (anty-HBe). Do diagnozy WZW B stosuje się też metody PCR które maja za zadanie wykrycie kwasu nukleinowego w DNA.

Warto pamiętać, iż dla pełnego obrazu zakażenia wykonuje się testy równolegle z badaniem krwi na obecność przeciwciał. Dzięki wynikom tych badań można stwierdzić nie tylko zakażenie ale również wrażliwość wirusa HBV na leki, co uskutecznia terapię i pomaga w monitorowaniu postępów leczenia.

Przeciwciała wirusowego zapalenia wątroby – badanie w kierunku WZW B

Istotną cechą badania krwi jest fakt, iż nie musi być wykonane na czczo. Można zatem wykonać je w dowolnej chwili, również po zjedzeniu posiłku i leków. Zwykle krew pobiera się rano, jednak nie jest to wymóg obowiązkowy. Wyniki otrzymujemy po minimum 12 godzinach, zazwyczaj kolejnego dnia. Są one wiarygodne i jednoznaczne.

Obecność antygenów świadczy o występowaniu odporności na wirusa i świadczy o zetknięciu się z wirusem. Co ważne badanie antygenów nie jest przydatne w diagnozie toczącej się żółtaczki typu B, bowiem antygeny pojawiają się dopiero z czasem. Najwcześniej wykryć można antygeny HbcAg i to one maja wartość diagnostyczną dla osób zakażonych.

Przeciwciała wirusowego zapalenia wątroby – antygeny WZW B

Rozpoznajemy antygeny tzw. wczesne HbsAg które występują w krwi w okresie około 10 tygodni od zakażenia. Zazwyczaj są one odnotowywane miedzy 3 a 6 tygodniem od chwili zakażenia. Zidentyfikowanie tych antygenów we krwi wskazuje na wysoką zakażalność, a ponadto również na ostrą infekcję. Gdy antygeny są identyfikowane w dłuższym okresie niżeli 12 tygodni świadczy to o przewlekłym stanie zakażenia.

Drugą grupą antygenów rozpoznawanych we krwi są antygeny wczesne HbeAg. Podobnie jak antygen HbsAg również występują w okresie do 10 tygodnia od zakażenia a powyżej tego czasu świadczą o przewlekłości schorzenia. Oprócz wymienionych mamy do czynienia także z antygenami HbcAg, które jednak nie mają znaczenia diagnostycznego i pomija się je w rutynowych badaniach. Określenie antygenów pomaga w ocenie skuteczności szczepienia przeciw WZW B.

Ich obecność wskazuje na kontakt z wirusem HBV w przeszłości i świadczy o uodpornieniu w wyniku szczepienia lub przebytego WZW B. To ważna informacja, zwłaszcza iż antygeny utrzymują się w organizmie przez około 6 lat. By nas chroniły ich poziom nie powinien spaść poniżej 100 jednostek.

Przeciwciała wirusowego zapalenia wątroby – badanie sprawdzające

Aby sprawdzić skuteczność wykonanego szczepienia po około dwóch tygodniach od jego wykonania powinno się wykonać badanie antygenów. Gdy poziom antygenów jest niższy niż 100 jednostek należy się doszczepić. Poziom antygenów określa się również u osób które szczepiły się dawno temu a wymagają podania dawki przypominającej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *