Skrzywiona przegroda nosowa

Skrzywiona przegroda nosowa – przyczyny, objawy, leczenie

Skrzywiona przegroda nosowa, jako patologia jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Problem dotyczy prawie 90% dorosłej populacji. Jama nosowa ma kształt pryzmatu. W środku jamy nosowej znajduje się pionowa formacja, która dzieli ją na dwie połówki: prawą i lewą. Ta formacja to przegroda nosowa. Składa się z przedniej części kości chrząstkowej i tylnej kości.

Lokalizacja krzywizny i jej natura pozwala wybrać pewne typy tej deformacji. Częściej niż inne części, uszkodzona jest przednia część przegrody nosowej. W tym samym czasie przypadki uszkodzeń sklepienia tylnego i nosowego występują dość rzadko. Jeśli wystąpi uszkodzenie drugiego typu, można wyróżnić dwie grupy uszkodzeń: zakręty, występ, grzbiety lub szpice, a także ich kombinacje.

Przyczyny skrzywienia przegrody nosowej

Gdy powietrze przechodzi przez jamę nosową, skrzywiona przegroda nie spełnia swoich głównych funkcji, polegających na oczyszczeniu strumienia powietrza z zanieczyszczeń i ogrzaniu powietrza. Na tym tle wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób. Z tego powodu odkształcenie przegrody nosowej wymaga natychmiastowego sprawdzenia przez specjalistę.

W zależności od przyczyny skrzywienia przegrody nosowe wyróżnia się:

  • Fizjologiczną
  • Traumatyczną
  • Kompensacyjną.

Fizjologiczne skrzywienia pojawiają się w procesie wzrostu i rozwoju ciała. Wynikają one z nierównomiernego wzrostu kości i odcinków chrząstki przegrody nosowej; tj. przyspieszenie wzrostu jednej części przegrody w stosunku do drugiej. Jest to najczęstsza przyczyna skrzywienia przegrody nosowej.

Traumatyczne skrzywienie przegrody nosowej jest spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi: stłuczeniami, złamaniami i mogą być bardzo zróżnicowane. W procesie wzrostu i rozwoju kości czaszki twarzy, nawet niewielkie uszkodzenie przegrody nosowej może prowadzić do uszkodzenia stref wzrostu i dalszego jej nieprawidłowego formowania.

Kompensacyjne skrzywienie przegrody nosowej jest wynikiem narażenia na wszelkie czynniki drażniące: polip, ciało obce.

Objawy skrzywienia przegrody nosowej

Skrzywienie przegrody nosowej objawia się następująco:

Niedrożność powoduje zaburzenia oddychania przez nos.

Aż do pewnego momentu osoba, która ma skrzywienie przegrody nosowej, nie może narzekać na duszność i brak powietrza, dopóki kompensacyjny przerost struktur przynosowych nie wystąpi po przeciwnej stronie krzywizny nosa.

Skrzywiona przegroda nosowa – przewlekły nieżyt nosa

Ze względu na ciągłe funkcjonalne przeciążenie jednej z połówek nosa z krzywizną przegrody nosowej, kilka lat później przewlekły nieżyt nosa rozwija się w szerszej części nosa, powodując przerost błony śluzowej i wzrost tworzenia śluzu, który wpływa do nosogardzieli.

Przewlekłe choroby zapalne zatok przynosowych

Przerost struktur przynosowych prowadzi do zwężenia wyjścia z zatoki i zakłócenia normalnego wypływu z niej śluzu, jak również dostatecznego zużycia tlenu w środku. Dodanie flory bakteryjnej prowadzi do ropnego zapalenia zatok przynosowych.

Suchość w jamie nosowej, możliwe krwawienia z nosa

Przepływ powietrza podczas wdechu i wydechu powoduje nadmierny nacisk na błonę śluzową nosa, co prowadzi do wysuszenia, zmian dystroficznych i ścienienia błony śluzowej, a także zwiększonej kruchości naczyń krwionośnych i krwawienia.

Skrzywiona przegroda nosowa – zmniejszony węch

Skrzywienie przegrody nosowej może utrudniać przepływ powietrza i zapachów do nabłonka węchowego, co powoduje osłabienie węchu.

Skrzywiona przegroda nosowa – chrapanie

Różne wartości prędkości przepływu powietrza przez prawą i lewą połówkę nosa prowadzą do różnych ciśnień na języczku, powodując jego przerost, a w rezultacie wibracje przerośniętych obszarów podczas snu tworzą zjawisko dźwiękowe „chrapanie”.

Stan zapalny

Zapalenie zatok czołowych, zapalenie gałki ocznej, zapalenie migdałków, które mogą mieć różne objawy zależne od stadium rozwoju.

Skrzywiona przegroda nosowa – alergie

Reakcje alergiczne są diagnozowane, gdy prowokuje je skrzywienie kompensacyjne, błona śluzowa przylega do przegrody, i występują takie objawy, jak podrażnienie i swędzenie.

Ból głowy

Przyczyną bólu głowy w skrzywieniu przegrody nosowej może być niedotlenienie, które jest szczególnie dotkliwe podczas stresu fizycznego i psychicznego.

Skrzywiona przegroda nosowa – zmiany w kształcie nosa

Z traumatycznym skrzywieniem przegrody nosowej, dyslokacjami, złamaniami chrząstki przegrodowej zmienia się kształt nosa. Takie stany są zwykle łączone ze złamaniami kości nosa.

Są to główne objawy, które pozwalają podejrzewać skrzywienie przegrody nosowej. Objawy różnią się w zależności od stopnia skrzywienia. Lekkie skrzywienie przegrody, która nie powoduje żadnych objawów, występuje u wielu osób.

Diagnostyka skrzywienia przegrody nosowej

Skrzywienie przegrody nosowej z reguły nie powoduje trudności i może zostać zdiagnozowane przez otorynolaryngologa przy rinoskopii nosa. W przypadkach lokalizacji skrzywienia w głębokich częściach nosa można zastosować dodatkowe metody diagnostyczne, takie jak: endoskopia jamy nosowej, prześwietlenie zatok przynosowych, CT zatok przynosowych.

Leczenie skrzywienia przegrody nosowej

W przypadku wyraźnego skrzywienia przegrody nosowej leczenie jest chirurgiczne. Nazwa operacji to septoplastyka. Zakres leczenia operacyjnego obejmuje również korektę tych zmian, które zostały spowodowane obecnością skrzywienia przegrody nosowej: przerost błony śluzowej nosa. Aby je wyeliminować, przeprowadzana jest wazotomia podśluzówkowa dolnych małżowin nosowych jednocześnie z septoplastyką.

Czas trwania operacji zwykle nie przekracza 40 minut. Po operacji specjalne tampony są wkładane do jamy nosowej chorego, które są usuwane po 24-48 godzinach.  Komplikacje po tej operacji są rzadkie. Należą do nich: krwawienie z nosa, perforacja, czyli naruszenie integralności przegrody nosowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *