Balonoplastyka

Balonoplastyka – wskazania, leczenie, przygotowanie oraz zalecenia

Balonoplastyka jest nowoczesną oraz specjalistyczną techniką polegającą na leczeniu zatok. Za pośrednictwem określonej metody zapewniamy sobie bezbolesny sposób udrożnienia zatok. Podkreślić jednak należy fakt, że bardzo często pacjenci kojarzą ten zabieg z bolesną punkcją, a ponadto długim przyjmowaniem antybiotyków. Na czym polega balonoplastyka?

Metoda ta jest minimalnie inwazyjną oraz bardzo bezpiecznym i wykazującym dużą skuteczność sposobem leczenia stanów zapalnych zatok. Należy tutaj zwrócić uwagę na kwestię, że chore zatoki są problemem bardzo często lekceważonym. Na skutek powikłania infekcji górnych dróg oddechowych bardzo często dochodzi do zapalenia zatok. Choroba rozwija się dzięki aktywności wirusów, rynowirusów, koronawirusów i innych, ale może mieć także podłoże alergiczne. Bardzo dużo, gdyż blisko połowa przypadków powstaje w wyniku reakcji uczuleniowej. Inne czynniki, które sprzyjają schorzeniu to ropnie zębów, a ponadto niezwykle ciężkie infekcje bakteryjne oraz grzybicze.

Obecnie leczenie laryngologiczne nie jest tak drastyczne, pozwala pacjentowi na dostosowanie leczenia do jego indywidualnych potrzeb. Metody te także pozwalają na oszczędzenie pacjentowi bólu oraz długiej rekonwalescencji. Zdecydowana większość zabiegów przeprowadza się wykorzystując techniki endoskopowe. Podkreślić należy fakt, że są one niezwykle przyjazne, nie są tak obciążające i nie przyczyniają się do dużej bolesności.

Jedną z takim metod jest balonikowanie zatok. Efektem określonego zabiegu jest poszerzenie ujścia zatoki, co powoduje jej odblokowanie, dzięki czemu mamy zapewniony swobodny odpływ zalegającej w zatokach wydzieliny. Podczas zabiegu do przewodu nosowego przez dziurkę nosa wprowadza się giętką rurkę, na końcu której znajduje się balonik. W dalszej kolejności jest on umieszczany w ujściu zatoki.

Balonik jest pompowany dla zwiększenia jego objętości. Takie rozwiązanie powoduje mechaniczne poszerzenie zwężonego ujścia zatoki. Gdy udrożnimy zatok cewnik zostaje usunięty. Poszerzone struktury pozostają w niezmienionej postaci. Dodatkowo podczas określonego zabiegu, bardzo często dokonuje się płukania zatok albo też dostarcza się do ich środka właściwe preparaty lecznicze, które są odpowiednie na chore zatoki.

Balonoplastyka – wskazania

Balonoplastyka zatok przeprowadzana jest u osób, u których zdiagnozowano przewlekłe albo ostre zapalenie zatok. Podkreślić należy, że zatkane zatoki są popularnym problemem. Symptomy świadczące o obecności schorzenia to ból głowy, odczucie rozpierania oraz ucisku w określonych obszarach czaszki.

W przypadku zapalenia zatok czołowych odczuwamy przede wszystkim ból w obszarze czoła. Natomiast zapalenie zatok szczękowych powoduje dolegliwości związane z odczuwaniem bólu po obu stronach nosa. Gdy mamy zapalenie zatok sitowych to doświadczymy głownie bólu po bokach oczu, a ponadto odczucie rozsadzania. Podkreślić należy fakt, że ból zatok ulega nasileniu pod wpływem ucisku w ich okolicy, pochylania głowy w kierunku przednim, a ponadto zmiany ciśnienia. Co więcej, symptomem świadczącym o zapaleniu zatok jest katar i niejednokrotnie wydzielina z nosa mająca postać ropną, odczucie zatkanego nosa, zdarza się również gorączka.

Przyczyny zapalenia zatok to także nawracające infekcję górnych dróg oddechowych. Ważną kwestią jest również to, że zapaleniu sprzyjają także wady przegrody nosa o charakterze anatomicznym, przerost migdałków podniebienia, alergiczny nieżyt nosa.

Nieprawidłowości dotyczące zatok bardzo często mają podłoże wirusowe, natomiast rzadziej pojawia się w tym przypadku przyczyna grzybicza czy też bakteryjna. Przewlekłe zapalenie obejmujące zatoki rozwijać się może także na skutek przyczyny alergicznej w wyniku reakcji uczuleniowych.

Na początku podejmuje się leczenie z wykorzystaniem środków farmakologicznych. Stosuje się w tym przypadku antybiotyki, preparaty przeciwgrzybicze, glikokortykosteroidy albo inne.

W sytuacji, w której środki lecznicze będą mało skuteczne, konieczne staje się wykorzystanie technik wykorzystujących zabiegi. O rodzaju zabiegu decyduje lekarz po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentem. Balonikowanie zatok jest bezpiecznym działaniem, które wykonywane może być także u dzieci.

Balonoplastyka – przygotowanie oraz zalecenia po balonikowaniu

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem. Ważna jest tutaj kwestia dotycząca obecności chorób współistniejących, takich jak alergie, nadciśnienie, cukrzyca czy też niewydolność serca oraz ogólnego stanu osoby chorej.

Po zebraniu wywiadu przeprowadza się badanie fizykalne, ocenia stan przegrody nosa oraz drożności jamy nosowej. W pewnych sytuacjach pojawia się konieczność dodatkowych badań obrazowych takich jak tomografia komputerowa głowy, dzięki czemu można dokonać oceny stanu zatok. Przed zabiegiem balanoplastyki należy także wykonać morfologię krwi.

Po przeprowadzeniu zabiegu balonikowania pacjent powinien pozostać przez kilka godzin pod obserwacją medyczną. Przez jakiś czas po zabiegu należy rezygnować z wysiłku fizycznego i uprawiania sportu. Nie wolno również podnosić ciężkich przedmiotów. Może pojawić się konieczność spożycia preparatów przeciwbólowych, które zmniejszą odczucie dyskomfortu powstałego po zabiegu balonoplastyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *