szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia – wybór szkoły rodzenia, zajęcia, efekty uczestnictwa

Szkoła rodzenia to zajęcia kierowane dla przyszłych rodziców, mające na celu przygotować ich do porodu oraz opieki nad potomstwem. Podczas zajęć młoda mama nabywa wiedzy w jaki sposób opiekować się swoim dzieckiem już od pierwszych chwil jego życia, dowiaduje się jakie problemy mogą się pojawić, z czym przyjdzie jej się zmierzyć. Co musi musieć a czego niekoniecznie, co musi umieć a co jest dla niej zbędne.

Rola kobiety, rola mężczyzny

Warto zauważyć, że pomimo iż dziecko oczekiwane jest zarówno przez matkę jak i ojca to, największą rolę odgrywa podczas całych tych 40 tygodni kobieta. Mężczyzna pomimo chęci nie ma możliwości przeżycia tego co odczuwa jego partnerka. Zajęcia w szkole rodzenia pomogą mężczyźnie zrozumieć stan w którym się znajduję jego wybranka, ponadto nauczy się jak ją wspierać również podczas porodu. Tym sposobem uczestnictwo mężczyzny zwiększy się a on sam nie będzie się czuł pominięty.

Tematyka

W szkole rodzenia poruszanych jest wiele tematów. Owe tematy poruszane są na okrągło, dlatego ważne abyś zapisała się najwcześniej na te zajęcia, unikniesz pominięcia ważnych tematów. Zakłada się, że najlepiej zapisać się na zajęcia w połowie ciąży czyli po 20 tygodniu. W szkołach rodzenia poruszane są tematy dotyczące dziecka ale nie tylko, prowadzący uczą dbać o siebie po porodzie, przygotowują na to co może dziać się również z naszym organizmem.

Wybór szkoły rodzenia

Bardzo łatwo jest wyszukać szkołę rodzenia jeśli pochodzi się z większego miasta. Jednakże jest to utrudnione jeśli miejscowość w której mieszkasz po prostu nie posiada takiej szkoły. Aktualnie wystarczy internet aby wyszukać, gdzie się one znajdują. Bardzo ważne jest aby dojazd do szkoły rodzenia nie był utrudniony. Im bliżej i łatwiej dostać się nam na zajęcia tym więcej z nich zaliczymy. Pamiętajmy, że jakakolwiek szkoła rodzenia jest lepsza niż żadna. W większych miejscowościach jest możliwość wyboru na który kurs przyszła mama chce się zapisać, podzielone są one bowiem ze względu na okres ciąży. Są zajęcia których tematyka opiera się wyłącznie wokół ciąży, na nich omawia się w główniej mierze tematy dotyczące odżywiania, ćwiczeń oraz rozwoju płodu. Są również zajęcia bardziej zaawansowane koncentrujące się w główniej mierze na porodzie i opiece nad maleństwem.

Zajęcia w szkole rodzenia

Pamiętaj, że szkoła rodzenia to rozrywka połączona z edukacją. Idziesz tam aby się uspokoić, zrelaksować, pobyć z innymi ludźmi, którzy znajdują się w tej samej sytuacji co ty. Odrzuć wszelkie stresy są to zajęcia nieobowiązkowe i w każdej chwili możesz je przerwać. Wykorzystaj ten czas na uzupełnianie wiedzy, rób notatki, zadawaj pytania. Podczas zajęć osoby prowadzące, przygotują cię do bycia mamą. Przygotowują do najważniejszej roli w twoim życiu, z jaką przyjdzie ci się zmierzyć. Jeśli uczęszczasz na zajęcia w miejscowości (bądź w pobliżu miejscowości) w której planujesz rodzić uzyskasz tu również informację odnośnie samego porodu oraz tego co potrzebujesz z sobą w szpitalu.

W szkole rodzenia bardzo ważne jest to, że nie są to zajęcia indywidualne lecz grupowe. Podczas tych zajęć pary oczekujące dziecka mają możliwość wymiany doświadczeń z innymi parami, które są na tym samym etapie. Przyszłe mamy mogą porównać swoje dolegliwości, wrażenia, doświadczenia, w takim gronie bardzo łatwo można uzyskać porady. Ponadto podczas takich spotkań często wywiązują się przyjaźnie, również te wieloletnie. Uczestnictwo w szkole rodzenia to doskonały czas na pogłębienie wiedzy na tematy związane z ciążą. Przede wszystkim na tematy związane z opieką nad noworodkiem.

Efekty uczestnictwa w zajęciach szkoły rodzenia

Kobiety, które podczas ciąży uczestniczyły w szkole rodzenia, wykorzystują nabytą wiedzę zarówno podczas porodu jak i zaraz po nim. Przyjmuje się, że przygotowane kobiety radzą sobie podczas porodu lepiej, wiedzą na co mogą liczyć czego oczekiwać. Często zdarza się, że owe przygotowanie wpływa na czas porodu. Uczestniczki szkoły rodzenia wiedzą w jaki sposób oddychać. A także, na co mogą liczyć ze strony personelu szpitalnego a na co od swojego partnera jeśli uczestniczy on podczas porodu.

Uczestnictwo w tych zajęciach uczy w jaki sposób rozpoznawać sygnały, które wysyła nam niemowlę. Z czasem kobieta rozpoznaje, ton płaczu dziecka, który wskazuje na konkretne potrzeby jednakże zanim do tego dojedzie postępuje instynktownie. Dzieci poprzez płacz komunikują się z osobą dorosłą. Dają znać, że są głodne, że czas na zmianę pieluszki, że czas na sen, bądź po prostu potrzebują bliskości. Pomiędzy kobietą a dzieckiem wytwarza się więź, nikt tak nie zrozumie dziecka jak matka.

Szkoła rodzenia a resuscytacja

Wiedza na temat technik rodzenia, opieki nad noworodkiem, zabiegów higienicznych, karmienia piersią. To nie wszystko co oferuje szkoła. Istnieje wiele szkół rodzenia które prowadzą również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy noworodkom oraz niemowlakom. To bardzo ważne aby nauczyć się reagować na sytuacje, które mogą zagrażać życiu twojego dziecka. Twoje dziecko jeszcze nie przyszło na świat, to doskonały moment aby dowiedzieć się jak żyć aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Na taką edukacje w przyszłości może zabraknąć ci czasu, bądź sił, opieka nad maleństwem będzie bardzo wymagająca. Wykorzystaj ten czas teraz, gdy nosisz maleństwo pod sercem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *