trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny – akcesoria, sprzęt TRX, sandbag, bosu, piłka

Trening funkcjonalny wymaga przygotowania i wyposażenia się w odpowiednie akcesoria. Przydać się może Bosu, Flexi-Bar oraz sandbag i taśmy TRX oraz piłka gimnastyczna. Prócz zakupu poszczególnych przyrządów dobrze jest tez wiedzieć jak z nich korzystać.

Trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny można zintensyfikować poprzez użycie w czasie ćwiczeń odpowiednich akcesoriów. To także sposób na urozmaicenie treningu. Wystarczy dołączyć piłkę gimnastyczną, aby ćwiczenia były bardziej efektywne. Przykładowo pompki na piłce gimnastycznej potrafią zaangażować o wiele więcej mięśni niż wykonywane bez piłki.

Trening funkcjonalny – sprzęt TRX

TRX to urządzenia rewelacyjnie spisujące się w treningu funkcjonalnym. Stanowią dwie taśmy z uchwytem, jaki podwiesza się np. u sufitu. To sprzęt zapewniający możliwość wykonania 300 różnych ćwiczeń. Dzięki nim możesz wyrzeźbić mięśnie ud, brzucha, nóg, rąk itd.

Taśmy nadają się zarówno dla osób zaawansowanych jak i początkujących. Można z ich wykorzystaniem wykonywać podpór jak tez scyzoryk w zwisie. Trening z użyciem TRX wspiera wytrzymałość, siłę oraz równowagę. Przede wszystkim ćwiczenia z TRX angażując do pracy mięśnie głębokie o których ćwiczenie trudno be zużycia przyrządu. TRX można zawiesić wszędzie, nie tylko pod sufitem ale np. na gałęzi drzewa.

Trening funkcjonalny – sandbag

Sandbag to popularny przyrząd do ćwiczeń będący torbą z uchwytem. Torba wypełniona jest piaskiem i służy do ćwiczeń wielostawowych. Dzięki jej podnoszeniu ćwiczymy siłę. Możemy dopasować ciężar i rozmiar torby do własnej postury i stopnia zaawansowania.

Na początek poleca się torbę z obciążeniem stanowiącym 20% masy swego ciała. Sandbag możesz wykonać samodzielnie lub kupić profesjonalny sprzęt. Z sandbagiem możesz trenować całe ciało poprzez skręty tułowia, przysiady itd. Sandbag może również zastąpić sztangę.

Trening funkcjonalny – bosu

Bosu przypomina piłkę przeciętą na pół. Świetnie nadaje się do ćwiczeń na równowagę. Z Bosu można ćwiczyć na jego dwóch stronach urozmaicając sobie gamę ćwiczeń. To świetne urządzenie dla osób kochających narciarstwo, snowboard czy surfing. Ponadto Bosu idealnie nadaje się do stretchingu. Na pół-piłce możesz bezpiecznie rozciągać np. mięśnie bioder, bo miękka część ochroni chrząstkę stawową kolana przed uszkodzeniem.

Trening funkcjonalny – piłka gimnastyczna

Najchętniej wykorzystywanym akcesorium do treningu jest piłka. Pozwala odciążyć stawy, a jednocześnie zadbać o mięśnie poprzez konieczność łapania równowagi. Balansowanie ciałem samo w sobie jest świetnym ćwiczeniem. Istotne jest jednak aby dopasować rozmiar piłki do swej sylwetki. Źle dopasowany sprzęt może zmniejszać efektywność wykonywania ćwiczeń.

Trening funkcjonalny – kettlebell

Kettlebel są okrągłymi obciążnikami z uchwytem na dłonie. Przyrząd ten wpływa na doskonalenie sylwetki całościowo. Angażuje podczas ćwiczeń większość grup mięśni i je wzmacnia. Tego przyrządu możesz używać w domu, poza domem, niekoniecznie na siłowni. Ćwiczenia z nim poprawiają siłę ale również wspierają dynamikę treningu.

Trening funkcjonalny – Flexi Bar

Flexi-Bar to drążek wykonany z tworzywa sztucznego, z kauczukowymi obciążnikami po obu stronach i rączką do trzymania pośrodku. W czasie treningu drążek drga a wibracje są przenoszone na osobę ćwiczącą. W tym treningu w szczególności są ćwiczone mięśnie ramion, pleców, klatki piersiowej i brzucha, a w mniejszym stopniu nóg i pośladków. Im mocniejsze drgania, tym większy wysiłek wkłada się w utrzymanie równowagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *