Adaptogeny

Adaptogeny – czym są adaptogeny, jak działają, korzyści zdrowotne

Adaptogeny to naturalne substancje, które działają wraz z organizmem i pomagają mu się przystosować – przede wszystkim do stresu. Adaptogeny są naturalnym sojusznikiem w radzeniu sobie z uporczywym stresem i zmęczeniem, ponieważ pracują na bazie regulowania ważnych hormonów.

Adaptogeny oferują kilka innych korzyści zdrowotnych, w tym:

Wspieranie układu odpornościowego

Wsparcie dla zdrowej wagi

Zwiększona wytrzymałość fizyczna i koncentracja umysłowa

Zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego złym stanem zdrowia

Zachęcanie do zrównoważonego nastroju

Wszystkie te korzyści mogą wynikać z czegoś tak prostego, jak dodawanie adaptogenów do regularnej diety. Chociaż istnieje wiele sposobów na zwiększenie spożycia adaptogenów, spożywanie ziół adaptogennych jest prawdopodobnie jednym z najlepszych.

Potężne Zioła Adaptogeniczne

Istnieje wiele naturalnych ziół adaptogennych, które można rozważyć próbując wprowadzić je do swojej diety. Mogą być spożywane w postaci kapsułek, warzone w herbatach lub po prostu cięte i używane do przyprawiania posiłku. Aby uzyskać maksymalne korzyści zdrowotne, najlepiej postaw na zdrowe zróżnicowanie tych ziół w diecie. Oto niektóre z najbardziej popularnych ziół adaptogennych i przykłady ich tradycyjnych zastosowań.

Adaptogeny – Żeń-szeń azjatycki

To zioło, zwane również Panax Ginseng, wspomaga wytrzymałość fizyczną, czystość umysłu i ma właściwości przeciwutleniające, które wspierają zdrowie serca i układ immunologiczny. Badania wykazują, że jest bezpieczny w spożyciu.

Holy Basil

Członek rodziny mięty. To ziele ma właściwości łagodzące i jest używany od wieków na dobre zdrowie. Jego właściwości przeciwutleniające wspierają zdrowie serca i normalne profile lipidów. Jest to również potężna broń przeciwko stresowi.

Ostropest plamisty

Substancja czynna, która wspomaga zdrowie wątroby i metabolizm, pomaga radzić sobie z hormonami związanymi ze stresem.

Indyjski żeń – szeń

Badania z Indii pokazują, że ci, którzy przyjmują to ziele, mają rozbudowane mechanizmy w sposobie radzenia sobie ze stresem. Działa również w celu zachowanie ostrości umysłu i wysokiego poziomu energii.

Różeniec górski

To zioło jest popularne wśród Sherpów, którzy wspinają się nad Mt. Everest ze względu na sposób, w jaki wspiera regularne poziomy energii i zwalcza choroby wysokościowe. Badania wykazały również, że pomaga to pobudzić normalne poziomy kortyzolu, a także poziom energii.

Żeń-szeń Syberyjski

Inaczej nazywany eleutherococcus senticosus jest znany nie tylko z jego właściwości adaptogennych, ale także działa jako naturalny booster energii.

Rozmaryn

Prawdopodobnie każdy używa rozmarynu podczas gotowania, ale zioło to nie tylko dodaje smaku i zapachu do posiłków. Badania wykazują, że dwa jego związki, kwas kofeinowy i kwas rosmarinowy, wspomagają serce, układ trawienny i zdrowie wątroby. Tradycyjna medycyna z całego świata używała go od stuleci w celu złagodzenia stresu.

Aloe Vera

Naukowcy wykazują zainteresowanie aloe vera, gdyż jest to potężny zioło i superfood. Dwa jego związki, acemannan i aloctyna A, wspierają układ immunologiczny i stan nadnerczy.

Korzeń lukrecji

To zioło tradycyjnie było używane do wielu aspektów wellness, w tym do wspierania normalnej funkcji metabolicznej.

Pomyśl o adaptogenach, jako o środkach które utrzymują reakcję stresu ciała na pożądanym poziomie, podobnie jak termostat utrzymuje temperaturę. Są jednak dobre dla ciebie przez cały czas, nie tylko wtedy, gdy odczuwasz wysoki poziom stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *