Przykry zapach z ust

Przykry zapach z ust – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Przykry zapach z ust może przytrafić się w każdym momencie. Nieświeży oddech nazywany jest również halitozą. Zapach może pochodzić z ust, zębów lub wynikać z leżącego u jego podstaw problemu zdrowotnego, bez którego wyleczenia nie pozbędziemy się przykrego zapach z ust. Nieprzyjemny zapach oddechu może być chwilowym problemem lub przewlekłym stanem. Według najnowszych badań co najmniej 50 procent dorosłych przynajmniej raz w życiu doświadczyło tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Przykry zapach z ust – objawy

Oprócz nieprzyjemnego zapachu, który można bez trudu zlokalizować w jamie ustnej możesz zauważyć również nieprzyjemny posmak. Jeśli smak jest spowodowany jakimś stanem chorobowym a nie, jak to często bywa, uwięzionymi w zębach cząstkami jedzenia, nie zniknie nawet po umyciu zębów lub użyciu płynów do płukania ust.

Przykry zapach z ust – przyczyny

Zła higiena jamy ustnej

Bakterie rozkładają cząstki jedzenia uwięzione w zębach lub ustach po spożyciu każdego pokarmu. Połączenie bakterii i rozkładających się pokarmów w jamie ustnej wywołuje nieprzyjemny zapach. Szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną regularnie usuwa uwięzione pokarmy zanim się one rozłożą.

Odpowiednia higiena jamy ustnej i właściwe szczotkowanie usuwa również płytkę nazębną, czyli lepką substancję, która gromadzi się na zębach i powoduje nieprzyjemny zapach. Nagromadzenie płytki nazębnej może powodować ubytki i choroby przyzębia. Nieprzyjemny oddech może również stanowić problem, jeśli pacjent nosi protezy i nie czyści ich regularnie.

Spożywanie niektórych pokarmów i napojów

Kiedy spożywamy cebulę, czosnek lub inne pokarmy o silnym zapachu, żołądek pochłania tłuszcze z pokarmów podczas trawienia. Te oleje przenikają do krwioobiegu i docierają do płuc. Powoduje to nieprzyjemny zapach, który może być wyczuwalny przez otocznie nawet przez 72 godziny. Picie napojów o silnych zapachach, takich jak kawa, może również przyczyniać się do nieświeżego oddechu.

Palenie papierosów

Palenie papierosów lub cygar powoduje nieprzyjemny zapach i wysusza usta, co może spowodować, że zapach oddechu będzie jeszcze bardziej nieprzyjemny.

Suche usta

Suchość w ustach może wystąpić, jeśli nie jest wytwarzana wystarczająca ilości śliny. Ślina pomaga utrzymać czystość w jamie ustnej i zmniejsza nieprzyjemny zapach. Suchość w jamie ustnej może stanowić problem, jeśli wystąpi stan zapalny gruczołu ślinowego, np. po spaniu z otwartymi ustami lub przy przyjmowaniu niektórych leków na nadciśnienie.

Choroby przyzębia

Choroba przyzębia ma miejsce, gdy nie usuwa się wystarczająco systematycznie płytki nazębnej z zębów. Z biegiem czasu, płytka twardnieje i przeistacza się w kamień nazębny. Nie da się  usunąć kamienia nazębnego przez samo szczotkowanie, które gdy jest zbyt silne może podrażniać dziąsła. Ponadto w przypadku wystąpienia kieszeni lub małych otworów w obszarze pomiędzy zębami i dziąsłami, żywność, bakterie i płytka nazębna mogą gromadzić się w nich, powodując silny zapach.

Stany zatok, jamy ustnej lub gardła

Nieprzyjemny zapach oddechu może rozwinąć się, w przypadku występowania takich schorzeń, jak:

  • stan zapalny zatok
  • drenaż podnasienny
  • chroniczne, długotrwałe zapalenie oskrzeli
  • stan zapalny w górnym lub dolnym układzie oddechowym
  • Zapalenie migdałków może również być źródłem nieświeżego oddechu.

Choroby

Nietypowy zapach oddechu może być symptomem niektórych chorób, w tym choroby nerek, cukrzycy i zaburzeń odruchów żołądkowo-przełykowych, które jest stosunkowo częstą przyczyną nieprzyjemnego oddechu. Jeśli u pacjenta występuje niewydolność nerek lub wątroby lub cukrzyca, oddech może wydawać się nieprzyjemny. Gdy cukrzyca nie jest pod kontrolą lekarza, oddech chorego może pachnieć owocowo.

Przykry zapach z ust – diagnostyka

Podczas badania dentysta bada oddech i zadaje pytania dotyczące problemu, np. dotyczące częstości szczotkowania i czyszczenia nici dentystycznej, rodzajów jedzenia, które pacjent spożywa na codzień oraz wszelkich alergii i chorób, które może mieć. Należy poinformować lekarza, jak często chrapiesz, jakie przyjmujesz leki i kiedy problem się zaczął.

Jeśli zapach nie wydaje się pochodzić z zębów lub ust, dentysta zaleci odwiedzenie lekarza rodzinnego, aby wykluczyć ukrytą chorobę lub stan zapalny.

Przykry zapach z ust – leczenie

Jeśli przykry zapach oddechu jest spowodowany nagromadzeniem się płytki nazębnej, czyszczenie zębów może rozwiązać problem. Głębokie czyszczenie zębów może być konieczne w przypadku choroby przyzębia. Leczenie bazowych problemów medycznych, takich jak infekcja zatok lub choroba nerek, może również pomóc w poprawie zapachu oddechu. Dentysta może zalecić stosowanie sztucznej śliny i picie dużej ilości wody, jeśli suchość w jamie ustnej powoduje problem z zapachem.

Powinno się myć zęby dwa lub więcej razy dziennie, upewniając się, że szczoteczka domywa szczeliny pomiędzy wszystkimi zębami. Codziennie używanie antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej pomoże zabić bakterie. Szczotkowanie języka szczoteczką do zębów lub specjalnym skrobakiem do języka może również pomóc w usuwaniu bakterii.

Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia może często pomóc wyeliminować lub zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi oddechu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *