Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry zimą i wiosną – leki odczulające i sterydy

Atopowe zapalenie skóry nasila się w okresie zimowym i wiosennym. Skóra zaczyna swędzieć i się łuszczyć, pojawić się mogą niewielkie krostki. By kontrolować stan skóry należy zidentyfikować czynniki pogarszające stan skóry i ich unikać lub zapobiegać skutkom zetknięcia się z alergenem.

Atopowe zapalenie skóry zimą i wiosną

AZS to przypadłość dotykająca zwykle dzieci. Wiele maluchów z AZS wyrasta, innym problem zostaje na całe życie. Objawami AZS jest przede wszystkim świąd skóry oraz zaczerwienienie i drobne ranki jakie powstają w wyniku nieodpowiedniej przemiany materii lipidów w naskórku.

Co prawda AZS nie da się zarazić to bywa chorobą wstydliwą. Choroba dokucza poprzez wymuszanie diety, określonych zachowań i ostrożności w pielęgnacji.

Dieta na AZS

Nie ma dwóch przypadków identycznych AZS, co za tym idzie trudno jest zaproponować uniwersalną dietę dla osób chorych na AZS. Dopasowanie diety trwa latami, wymaga wnikliwej obserwacji reakcji organizmu na poszczególne produkty. Wiedzę o substancjach uczulających cię mogą poszerzyć testy skórne.

Najczęściej osoby z AZS uczula mleko krowie, orzeszki ziemne oraz ryby i owoce morza, soja, warzywa drobnostrączkowe, cytrusy i owoce drobnopestkowe. Nie zawsze produkty te maja wpływ na objawy AZS. Zawsze żywność pozbawiona konserwantów i nawozów jest zdrowsza dla skóry takiej jak cera AZS.

Probiotyki w leczeniu AZS

Zażywanie probiotyków pomaga w przemianie materii i wzmacnia jelita oraz układ odpornościowy. Co za tym idzie probiotyki mogą służyć leczeniu AZS. Określone szczepy probiotyczne (Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus rhamnosus 19070-2, Lactobacillus reuteri DSM 122460, Lactobacillus fermentum VRI- -003 PCC, Bifidobacterium lactis Bb-12) pozytywnie wpływają na przebieg choroby.

Problem psychologiczny

Nie zawsze, ale często AZS to problem natury psychicznej. Łuszcząca się skóra mozę wynikać ze stresu. Gdy nie radzisz sobie z problemami życia codziennego poszukaj pomocy psychologa oraz psychoterapii.

Leki odczulające i sterydy

Jako iż rzadko znamy przyczynę choroby, a często przyczyny nie da się usunąć AZS leczy się objawowo poprzez leki odczulające i sterydowe. Gdy objawem jest świąd pomagają leki przeciwhistaminowe. Jeśli skóra posiada ranki czasem warto rozważyć antybiotyk by nie dopuścić do zakażenia skóry.

Samoleczenie

Często dobrym rozwiązaniem jest leczenie naturalne. Krochmal, kisiel mogą pomagać na skórę. Wielu pacjentów sięga po zioła wykonując na ich bazie naturalne kosmetyki i maści ochronne, nawilżające i odżywcze. Jeśli masz taka możliwość unikaj pracy z substancjami chemicznymi, w warunkach sprzyjających reakcji alergicznej. Nie łudź się ze zrobisz karierę jako chemik czy mechanik samochodowy z AZS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *