Dziedziną specjalizacji ortopedy jest nasz układ kostno-szkieletowy. Do lekarza ortopedy udamy się w przypadku problemów przede wszystkim ze stawami lub kośćmi.

1. Specjalista ortopeda

2. Ortopeda dla dziecka

3. Zakres traumatologii narządu ruchu

4. Badania oraz metody leczenia

 

Specjalista ortopeda

Lekarz ortopeda przyjmuje pacjentów, którzy doznali uszkodzeń narządów ruchu. Mogą to być rożnego stopnia uszkodzenia od zwichnięć po złamania. Ortopedia jest również leczeniem oraz korygowaniem wrodzonych wad postawy oraz defektów. Wiedza z jej zakresu pomaga w powrocie do właściwego funkcjonowania np. po wypadkach.

Ortopeda przede wszystkim skupia się na kręgosłupie, stawach oraz kościach. Jednak ze względu na to, że odpowiada na wsparcie tych układów jego badania oraz leczenie obejmują niekiedy również mięśnie, ścięgna oraz naczynia krwionośne.

Wizyta z zakresu ortopedii może odbywać się w ramach NFZ lub być umówiona w prywatnej placówce.

Do ortopedy możemy się udać z dolegliwościami wynikającymi z trybu funkcjonowania. Zbyt mała ilość ruchu może doprowadzać do zwyrodnień, na które są nie tylko narażone osoby pracujące za biurkiem, ale również już młode osoby.

Podobnie ortopeda jest ważnym wsparciem dla osób bardzo aktywnych np. sportowców narażonych na ciągłe obciążenie lub kontuzje. Ortopeda zajmuje się zachowawczym leczeniem mającym uchronić przed urazami lub większym bólem oraz nadzorem przebiegu rehabilitacji.

Ortopedia jest niezwykle odpowiedzialna gałęzią medycyny, która dba o to by lekarze otrzymywali najlepsze wykształcenie.

Interesuje Cię ortopeda Olsztyn? Poszukaj lekarzy w Twojej okolicy. Wybierając lekarza lokalnie będziesz mieć pewność, że z łatwością, w razie potrzeby, umówisz się na wizytę.

Ortopeda dla dziecka

Ortopeda zajmuje się diagnostyką dziecka od samych narodzin. Diagnozuje wady genetyczne u noworodków lub defekty powstałe na skutek nieprawidłowego przebiegu porodu.

Późniejszy rozwój dziecka może być przez cały czas nadzorowany przez specjalistę w dziedzinie ortopedii, który będzie zwracał uwagę na właściwe kształtowanie się ciała oraz postawę. Dzięki temu uniknie się nieprawidłowości, które mogą doprowadzać do wad w układzie ruchu.

Pamiętajmy, że powstałe w wieku dziecięcym wady, które nie będą leczone, będą miały wpływ na późniejsza kondycję ogólną organizmu i mogą odbijać się na funkcjonowaniu człowieka.

W młodych latach bardzo łatwo jest wprowadzić profilaktykę, która nakieruje na właściwy rozwój.

W niektórych przypadkach, kiedy stan pacjenta tego wymaga, poza leczeniem zaleca się zabiegi, które przeprowadzi chirurg dziecięcy.

Zakres traumatologii narządu ruchu

Traumatologia pojawia się tam, gdzie narząd ruchu został uszkodzony i jest potrzeba przywrócenia go do odpowiedniego stanu. Bardzo ważne w niej jest powrócenie do właściwej kondycji, niwelowanie bólu oraz powstałych szkód.

Ten zakres ortopedii zajmuje się przypadkami po wypadkach, kontuzjach, ale również źle odbytych zabiegach, które doprowadziły do problemów z układem ruchu.

Chirurg traumatolog będzie przywracał człowieka do właściwego stanu poprzez zabiegi oraz operacje.

Traumatologia jest dziedziną ortopedii, ale nie oznacza to, że każdy ortopeda jest też traumatologiem.

Badania oraz metody leczenia

Do lekarza ortopedy należy się udać w sytuacji, kiedy nie tylko widzimy zewnętrzne różnice w naszym układzie, ale również w przypadkach kiedy czujemy ból, drętwienie oraz przykurcze. Każda taka sytuacja powinna być sygnałem do lepszej obserwacji swojego ciała, a w przypadku przewlekłych dolegliwości jasną informacją o tym, że potrzebujemy lekarza.

Lekarze ortopedzi, żeby stwierdzić stan pacjenta oraz źródło dysfunkcji, wykonują rentgeny, prześwietlenia oraz tomografie. Dzięki temu zyskują dokładny obraz układów. W przypadku potrzeby większej ilości informacji zalecane są dodatkowe badania lub wizyty u specjalistów innych dziedzin.

W metodach leczenia prowadzonego przez ortopedę można wyróżnić cztery główne rodzaje, które są wdrażane w zależności od stanu pacjenta.

  • leczenie zachowawcze – unieruchamianie oraz stabilizacji określonych miejsc układu ruchu
  • leczenie farmakologiczne – mające na celu leczenie przede wszystkim dolegliwości bólowych.
  • zabiegi oraz operacje – w zależności od przypadku mogą to inwazyjne lub małoinwazyjne.
  • fizjoterapia

Fizjoterapia jest bardzo rozbudowana, ponieważ obejmuje zarówno ćwiczenia, czynności manualne, ale też terapie ultradźwiękiem, laserem, terapie magnetyczne, oraz wiele innych.

Lekarz ortopeda podchodzi do każdego przypadku indywidualnie i dokładnie bada dolegliwości oraz ich źródło. Obszerna wiedza na temat pacjenta jest niezwykle ważna, ponieważ w przypadkach uszkodzeń układu ruchowego są zagrożone obciążeniami również inne obszary ciała.

Niewłaściwe leczenie jest niebezpieczne i może prowadzić do stałych paraliżów, dlatego należy skorzystać z pomocy specjalistów biegłych w swojej dziedzinie.

Ortopeda Olsztyn daje możliwość podjęcia prywatnego leczenia bez potrzeby czekania w wielkich kolejkach. Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej zapewni lekarzy najlepszych w swoich specjalizacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *