Dlaczego warto być asertywnym w pracy?

Osobom asertywnym zdecydowanie łatwiej jest nie tylko nie zgubić się w korporacyjnym wyścigu, ale również piąć się po szczeblach kariery. Nie sztuką jest przyjąć kolejne, trudne do wykonania zadanie, w dodatku po godzinach pracy. Kluczem do sukcesu jest natomiast umiejętność wyrażania własnych opinii, także w relacjach z bezpośrednim przełożonym. Dlaczego asertywność w miejscu zatrudnienia popłaca?

Asertywność to nie tylko odmowa

Na początek warto uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest asertywność. Kojarzy się ona przede wszystkim z umiejętnością powiedzenia „nie” wtedy, gdy jest to konieczne. Dotyczy to na przykład sytuacji, w której szef próbuje namówić pracownika do wykonywania obowiązków w nadgodzinach bądź wzięcia odpowiedzialności za projekt, którego realizacja jest ponad jego siły. Niemniej jednak asertywność nie jest wyłącznie odmawianiem – jej ideą jest przede wszystkim umiejętne wyrażanie własnego zdania oraz przyjmowanie postaw zgodnych z naszymi przekonaniami. Oczywiście, owe przekonania w żaden sposób nie mogą naruszać czyichś praw – wręcz przeciwnie, ważne jest tutaj poszanowanie zarówno siebie, jak i innych osób, a zwłaszcza współpracowników czy przełożonych. 

Dlaczego warto być asertywnym w miejscu pracy?

Pracownicy, których cechuje asertywność, o wiele łatwiej pną się po kolejnych szczeblach kariery, jednocześnie osiągając znacznie wyższe wynagrodzenie. Trudno bowiem wyobrazić sobie managera, który nie potrafi wyrazić własnej opinii, nawet jeśli jest ona sprzeczna z tym, co myślą inni. Asertywni pracownicy uczą innych szacunku do samych siebie, a także do kolegów z biurka obok. Powoduje to, że są bardziej lubiani, przez co o wiele łatwiej się z nimi pracuje. Asertywność łączy się z koniecznością doboru stosownym argumentów, przez co osoby potrafiące wyrażać własne zdanie uważane są na ogół za inteligentniejsze. Warto mieć na uwadze, że pracownikom asertywnym o wiele łatwiej poradzić sobie z obowiązkami, a z włożonego wysiłku potrafią czerpać konkretne profity. Można więc powiedzieć, że bycie asertywnym w pracy popłaca, także w kwestii dotyczącej finansów i wynagradzania. 

Jak nauczyć się asertywności?

Niektórzy uważają, że asertywnym trzeba się urodzić – rzeczywiście, w przypadku wielu osób jest to po prostu cecha wrodzona, jednak inni mogą w pewien sposób nabyć umiejętność wyrażania własnego zdania. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim trening, w tym również bazujący na kontrolowaniu własnych emocji. Nie sposób być asertywnym, jeśli nie potrafimy poradzić sobie ze stresem czy zdenerwowaniem. Jednocześnie powinniśmy stale budować poczucie własnej wartości, które w niektórych przypadkach bywa mocno zaniżone. Może nam w tym pomóc 6 filarów poczucia własnej wartości audiobook, którego najlepiej słucha się w domowym zaciszu, w ramach relaksu. Audiobooki to doskonały sposób pozyskiwania wiedzy, także dotyczącej psychologii człowieka. Wystarczy skupić się na temacie, aby jak najwięcej zrozumieć, a następnie wprowadzić w życie konkretne zasady. Nauka asertywności to swego rodzaju proces – nie sposób nabyć umiejętność wyrażania własnego zdania w tydzień czy dwa. Często okazuje się, że największym hamulcem jest nasz strach – boimy się przełożonego czy współpracowników i tego, że jakakolwiek odmowa z naszej strony zostanie źle przyjęta. Tymczasem osoby asertywne nierzadko proponują inne, trafniejsze rozwiązania, które finalnie okazują się korzystne dla ogółu. Dlatego też w pierwszej kolejności trzeba opanować strach, pamiętając, że w pracy liczy się przede wszystkim partnerstwo i podejście zespołowe.

Asertywność to jedna z cech, które najbardziej przydają się w życiu zawodowym. Bez niej trudno o awans, lepsze zarobki czy zdobycie szacunku ze strony przełożonych. Asertywność bywa wrodzona, jednak z drugiej strony można się jej też nauczyć. Wymaga to niemałych nakładów pracy oraz zdobycia specjalistycznej wiedzy, lecz zdecydowanie warto podjąć ten trud, zwłaszcza jeśli dopiero stoimy u progu kariery zawodowej. Dzięki asertywnemu podejściu mamy większą szansę, aby w przyszłości odnieść sukces, a zarazem zapewnić sobie większy komfort pracy i spokój ducha. 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *