Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Przewodnik po prawidłowym żywieniu – jak odżywiać się prawidłowo

Przewodnik po prawidłowym żywieniu – większość osób mimo szczerych chęci w dalszym ciągu nie odżywia się prawidłowo. Aby osiągnąć prawidłową, zbilansowaną dietę należy wiedzieć jakie produkty powinny się w niej znaleźć i jakie wartości odżywcze się w nich znajdują. Najważniejsze jest to, aby każdego dnia sięgać po co najmniej pięć porcji warzyw i owoców. Pamiętaj o tym, że zdrowe odżywianie to podstawa!

Mnóstwo osób wciąż bowiem nie spożywa odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Powinny one stanowić jedną trzecią wszystkich posiłków, które spożywamy na co dzień. Są one doskonałym źródłem błonnika, witamin oraz minerałów. Ani warzywa ani owoce nie muszą być jednak surowe. Równie dobrze sprawdzą się także mrożone, konserwowane lub suszone. Można przygotowywać z nich smaczne, świeże soki oraz koktajle. (Należy pamiętać, że sok owocowy i / lub koktajle powinny być ograniczone do maksymalnie 150 ml dziennie.)

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Przewodnik po prawidłowym żywieniu – główne posiłki

Zbilansowany obiad powinien być oparty na węglowodanach skrobiowych i innych składnikach. Powinny się w nim znaleźć więc ziemniaki, makaron lub brązowy ryż. Skrobia jest niezbędnym źródłem energii.

Ponadto główne posiłki powinny być wzbogacone również o fasolę, jaja, groszek, soczewicę oraz mięso.

Ogranicz niezdrowe tłuszcze

Oczywiście, nie ulega żadnym wątpliwościom, że tłuszcze są nam potrzebne. Należy jednak sięgać tylko po te zdrowe, nienasycone w koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ilościach.

Ogranicz także spożycie cukru oraz soli, które w dużych ilościach znajdują się w czekoladzie, ciastkach, herbatnikach, napojach bezalkoholowych oraz uwielbianych lodach.

Eksperci apelują o spożywanie dużej ilości wody. Optymalna dawka to minimum sześć szklanek na dobę.

Skorzystaj z przewodnika po zdrowym żywieniu

Jest to doskonałe źródło informacji dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prawidłowym odżywianiem. W przewodniku żywność podzielona jest na pięć różnych grup, w której to każda dostarcza do organizmu innych składników odżywczych, witamin, minerałów oraz energii.

Piramida żywieniowa odnosi się do każdego człowieka niezależnie od tego czy cierpi z powodu nadwagi, pochodzi z kraju innego niż Polska czy jest wegetarianinem. Tylko osoby, które mają specjalne wymagania dietetyczne wynikające na przykład z przewlekłych chorób powinny wcześniej skonsultować się ze specjalistą i pozostawać pod jego stałą opieką. Oczywiście, przewodnik po zdrowym żywieniu nie dotyczy również dzieci w wieku poniżej dwóch lat. Ich zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze jest inne niż u dzieci starszych, co wynika z bardzo szybkiego procesu rozwojowego w pierwszych latach i miesiącach życia.

Piramida Żywieniowa


loading...