skuteczność diety

Skuteczność diety a genetyczne predyspozycje – dieta z DNA

Skuteczność diety nie zawsze w pełni zależy od nas samych, czasem na nia ma wpływ genetyka. Bez wątpienia dieta ma ogromny wpływ na zdrowie, samopoczucie, wagę. Od tego co jemy zależy nasza odporność, podatność na choroby, infekcje.

Skuteczność diety

Genetyczne predyspozycje w metabolizmie mogą zaburzyć nasz plan odchudzania lub też zdrowej diety. Niestety nie mamy zbytniego wpływu na to jak nasz organizm będzie wchłaniać substancje odżywcze z serwowanego mu posiłku. Zdarza iż starając się dostarczyć organizmowi wszystkiego co najlepsze nadal organizm wykazuje niedobory.

Wpływ na to mogą mieć epigeny, które są specyficznymi substancjami, jakie przyłączają się do genów i maja wpływ na ich aktywność. Z drugiej strony poprzez epigeny możemy zmieniać swoje DNA i kształtować siebie na nowo. Wystarczy konsekwencja i regularność, długotrwałość diety, aby organizm „stał się tym co jemy” w niemalże dosłownym słowa znaczeniu.

Jakość jedzenia

Jakość pożywienia dostarczanego organizmowi ma ogromne znaczenie dla kondycji ciała i ducha. Substancje odżywcze bezpośrednio wpływają na procesy metaboliczne, skład krwi jak również produkcję hormonów, budowę kości i błon. Od tego co jemy zależy jak będziemy „zbudowani” i jak będziemy „funkcjonować”.

Wbrew pozorom nie ma znaczenia jakie otrzymaliśmy komórki w łonie matki, bowiem cyklicznie w naszym organizmie komórki są wymieniane na nowe, a nowe komórki, ich budowa, jakość zależą od składników pożywienia które je budują. Mimo wielu badań naukowych wciąż wiele obszarów relacji diety i genów jest nieodkryta.

Epigenom

Sposób odżywiania w dłuższej perspektywie wpływa na zmiany w sekwencji genów, co za tym idzie odziedziczona skłonność do choroby wieńcowej po rodzicach i dalszych przodkach może zostać wyeliminowana stosowną dietą i nie przekazana swemu potomstwu. To dowodzi skuteczności diety i jej korzystności. Na epigenom składają się rozmaite substancje, między innymi białka, które wykazują zdolność do aktywowania lub usypiania niektórych genów.

Związki epigenomiczne nazywane są markerami (znacznikami). Wpływ diety na genom obrazują doskonale badania eksperymentalne dowodzące iż można zmienić genom przez żywienie. Eksperyment polegała na obserwacji wpływu składników odżywczych uwalnianych z żywności na produkcję białek i aktywność genetyczną. Do niedawna przyjmowano iż geny kontrolują sposób, w jaki substancje odżywcze dostarczone z dietą są wykorzystywane do budowy większych cząstek. Tymczasem badanie wykazało iż może być odwrotnie – metabolizm komórkowy, dostępność składników odżywczych i sposób, w jaki zostają rozłożone, wpływa na aktywność genów.

Skuteczność diety a DNA

Łańcuch DNA to struktura wieloelementowa, między innymi zasad azotowych, które odpowiadają za syntezę aminokwasów. Pojedynczy aminokwas powstaje z wykorzystaniem 3 zasad azotowych zlokalizowanych blisko siebie tzw. tryplet, których w ludzkim DNA jest aż 64. kodują one aż 20 aminokwasów. Każdy aminokwas może być kodowany przez inny tryplet. Co istotne – w zależności od ilości azotu w diecie zmienia się DNA.

Dieta obfitująca w azot, czyli wysokobiałkowa równa jest dużej ilości zasad w materiale genetycznym i przeciwnie. Dieta oparta na węglowodanach oznacza niewielka ilość azotu w zasadach materiału genetycznego. Tego rodzaju badania dają wstępną informację, w jaki sposób materiał genetyczny może się zmieniać pod wpływem adaptacji organizmu do różnych diet. To także wyjaśnia fakt, jaki bywa dla nas zastanawiający – dlaczego blisko spokrewnione organizmy posiadają różne DNA. Możliwość oceny DNA i znajomość wpływu diety pozwala również ocenić dietę danego organizmu na podstawie jego DNA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *