sałata siewna

Sałata siewna – zdrowa sałata, układ pokarmowy, odkwaszanie organizmu

Sałata siewna (Lactuca sativa), należy do rodziny astrowatych. Wywodzi się z dzikiego gatunku rosnącego w Indiach oraz Azji Mniejszej. Znana od starożytności, uprawiana od około V wieku przed naszą erą, zarówno w Egipcie, jak i Grecji. Do Polski przyjechała wraz z królową Boną. Aktualnie nie występuje w Polsce dziko rosnąca. Jest jednym z najpowszechniej uprawianych i jedzonych warzyw. Ceniona zwłaszcza za walory dekoracyjne, w szczególności zimową porą.

Sałata siewna – chętnie spożywane warzywo

Sałatę zna każdy, kochają ją dzieci i dorośli. Jest ona rośliną jednoroczną o krótkiej łodydze, wydłużającej się wraz z powstaniem i rozwojem pędu kwiatostanowego. Jadalne są liście sałaty, które przybierają różny kształt w zależności od odmiany. Mogą być podłużne, owalne, okrągłe, z gładkim lub strzępionym brzegiem. Zdecydowana większość sałat posiada intensywny jasny kolor zielony.

Kwiaty sałaty siewnej są żółte i drobne zebrane w podbaldach. Zamiast kielicha kwiat sałaty posiada puch kielichowy. Sałata siewna charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji co jest jej zaletą, bowiem nadaje się nie tylko na przedplon ale i poplon. Roślina ceni sobie stanowiska słoneczne.

Zdrowa sałata

Mówi się wiele o tym jak niezdrowa jest sałata kupowana w foliach i hodowana w szklarniach. Owszem nie należy ona do najzdrowszych z uwagi na warunki w jakich wzrasta, jednak samo w sobie warzywo ma szereg substancji odżywczych i właściwości cennych dla zdrowia. Nie jest to tylko pasza dla królików, ale warzywo polecane przez dietetyków do wzbogacenia codziennej diety.

Sałata swój kolor zawdzięcza chlorofilowi, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz bakteriobójcze. Ponadto chlorofil zawarty w sałacie odpowiada za regeneracje komórek skóry przyspieszając gojenie się ran i chroniąc przed infekcjami z zewnątrz. Poza chlorofilem warto dodać ze sałata obfituje w witaminy z grupy B i sole mineralne oraz żelazo.

Dzięki takiemu składowi wpływa pozytywnie na pracę układu nerwowego, poprawia sprawność umysłową. Zawarta w sałacie witamina E dba o wzrok jak również chroni skórę oraz komórki przed starzeniem się, a u kobiet ciężarnych zmniejsza ryzyko poronienia i występowania anemii. Witamina C również jest obecna w sałacie i chroni nas przed infekcjami, wzmacnia odporność. Ponadto liście warzywa zawierają beta-karoten, który jest przetwarzany w ludzkim ciele na witaminę A.

Sałata na diecie

Sałata siewna działa odkwaszająco, dzięki czemu łagodzi dolegliwości metaboliczne i wspiera pracę układu pokarmowego. Zawiera minimalną ilość kalorii, co jest ważną informacją dla osób dbających o linie i będących na diecie. Poza tym delikatnie uspokaja, poprawia jakość snu, co także jest w dzisiejszych czasach właściwością pożądaną. Bezsprzecznie sałata poprawia apetyt, nie tylko z uwagi na smak i skład ale i wygląd potraw, które przystrojone nią wyglądają smakowicie i zachęcają do spożycia.

Najsmaczniejsza sałata jest świeżą. Należy pamiętać aby była zdrowa i dobrze wypłukana. Co ważne liści sałaty nie należy kroić stalowym nożem, gdyż metal ten wchodzi w  reakcję z enzymami rośliny i nadaje jej gorzkiego smaku. Liście sałaty to rewelacyjny dodatek do sałatki, kanapki, czy dania głównego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *