łączenie pokarmów

Łączenie pokarmów – co z czym dobrze jeść, nieprawidłowe łączenie

Łączenie pokarmów to sztuka, której warto się nauczyć. Jest to przydatne zarówno dla urozmaicenia diety jak i zadbania o jej optymalizację. Synteza pokarmów to nie tylko kwestia smaku. Niektóre połączenia mimo iż wyglądają apetycznie i smakują wyśmienicie po prostu są niekorzystne pod kątem zdrowej diety.

Łączenie pokarmów

Gotowanie, serwowanie dań wymaga umiejętności dobre łączenia pokarmów, produktów żywnościowych,w tym przypraw. Po pierwsze aby było smacznie, po drugie by było zdrowo. Nie wystarczy położyć na talerzu coś zielonego, coś mięsnego i mącznego aby potrawa była pożywna.

Przyprawy znacząco poprawiają metabolizm trawienia jak i smak potraw. Niektórych jednak połączeń należy unikać. Sam proces przygotowywania potrawy także odgrywa ogromną rolę. Nadmierne gotowanie może pozbawiać potrawę właściwości i smaku, zbyt wysoka temperatura uwalniać toksyny itd.

By posiłek był zbilansowany musimy zadbać o jego kaloryczność , jak też proporcje miedzy białkami a węglowodanami, witaminami, minerałami. Okazuje się iż kompozycja diety nie jest łatwa. Oczywiście możemy posiłkować się intuicją i potrzebami organizmu, jednak tylko wtedy gdy nasz organizm pozbawiony jest złych nawyków i mało podatny na naturalne pokusy.

Łączenie pokarmów – cykoria w towarzystwie sera

Wyszukane elementy żywności warto połączyć z tymi najbardziej typowymi. Cykoria jest cennym warzywem, które jest niedoceniane. Zawiera ona mało kalorii, a dużo potasu oraz beta karotenu i inuliny, wykorzystaj to! Liść cykorii dodany do kanapki z serem, który stanowi dobre źródło wapnia doskonale zadba o kości.

Co więcej cykoria świetnie łączy się z sałatą w sałatkach wieloskładnikowych jak też wyśmienicie smakuje w zapiekankach warzywnych. Inulina zwiększająca wchłanianie wapnia dostępna jest też w czosnku i cebuli, a także rybach i tranie, warto jest zatem łączyć te produkty jak np. porcja łososia pod serową kołderką.

Łączenie pokarmów – białko a przetwory mleczne

Białko jest zbudowane z aminokwasów, które są przez organizm pobierane z żywności i niezbędne do jego funkcjonowania. Niestety często zjadamy produkty z niepełnowartościowym białkiem, które jest mechanicznie pozbawiane enzymów, aminokwasów potrzebnych do życia. Wówczas np. zboża i rośliny strączkowe warto łączyć z białkami pełnowartościowymi pochodzącymi z nabiału, wyrobów mlecznych.

Wówczas również to niepełnowartościowe białko zostanie dobrze spożytkowane. Brakującym aminokwasem w produktach zbożowych jest lizyna, którą znajdziemy w dużej ilości w mleku. Dlatego doskonałym połączeniem są płatki śniadaniowe z mlekiem lub chleb z białym serem, a także pierogi z soczewicą czy makaron z groszkiem.

Łączenie pokarmów – czekolada i chili

Czekolada o słodkim smaku i ostre papryczki chili to specyficzne połączenie prezentowane przez sos mole poblano – popularny meksykański przysmak serwowany do dań z drobiu. To doskonale skomponowana mieszanka składników poprawiających nastrój.

Czekolada zapewnia pokłady magnezu, zaś kapsaicyna w papryczkach stymuluje wyzwalanie się endorfin. Drób pełen tryptofanu sprzyja produkcji serotoniny. Łącznie dając uczucie zadowolenia i energii, humoru oraz wigoru.

Łączenie pokarmów – rośliny strączkowe i koper włoski

Rośliny strączkowe uchodzą za wzdymające, jednak można uniknąć tego efektu poprzez dodanie do potraw ze strączków kopru włoskiego lub kminu rzymskiego. To świetne dodatki dodające smaku, a także zapobiegające gromadzeniu się gazów w jelitach.

Łączenie pokarmów – łącz żelazo z witaminą C

To doskonała para wzajemnie poprawiająca wchłanianie. Żelazo to składnik hemoglobiny (barwnika krwi), który transportuje tlen, znajdziemy go w wątróbce, nerkach oraz szpinaku, kaszy i razowym pieczywie.

Organizm najlepiej wykorzystuje żelazo hemowe, które znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego. By poprawić wykorzystanie żelaza, należy potrawy mięsne wzbogacić witaminą C pod postacią sałatek z natką pietruszki, czy z dodatkiem soku z cytryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *