Lawendowa lemoniada

Lawendowa lemoniada na bóle głowy i zmęczenie – sprawdzony przepis

Lawendowa lemoniada – przemęczenie czy bóle głowy potrafią każdego ściąć z nóg, jednak przedłużające się zmęczenie i sfatygowanie, któremu nie są w stanie zapobiec zwykłe środki przeciwbólowe, mogą zmuszać do szukania innych, bardziej naturalnych i długotrwałych metod leczenia. Walka z bólami głowy czy ogólnym uczuciem rozbicia powinno odbywać się poprzez zmiany w diecie i sposobie funkcjonowania, gdyż bardzo często są to efekty znerwicowania lub nadmiernego stresu.

Wolne rodniki produkujące się podczas takiego stresu oksydacyjnego,  mają zgubny wpływ na wszystkie komórki ludzkiego ciała, włącznie z komórkami nerwowymi. Sposobem na trwałe wyeliminowanie ze swojego życia problemu nawracających bólów głowy może być więc rozluźniający i relaksująco-kojący, napój na bazie lawendy.

Relaksacyjne właściwości lawendy

Od wielu wieków znane i powszechnie cenione są relaksacyjne właściwości lawendy, a wraz z rozwojem kosmetologii stała się także powszechnym dodatkiem do maści i kremów o właściwościach pielęgnacyjnych. Lawenda nie bez powodu jest jednym  z popularniejszych zapachów odświeżających pomieszczenia czy aromatem chemii użytkowej i czyszczącej. Lawendowe olejki od niepamiętnych czasów stanowiły dodatek do kąpieli, najpierw dostępne oczywiście tylko dla najzamożniejszych.

Lawendowa lemoniada

Połączenie lawendy z cytryną w tym przepisie na lemoniadę stanowi idealne rozwiązanie dla osób poszukujących napoju pomagającego się zrelaksować, a jednocześnie bogatego w prozdrowotne substancje, a przy okazji – smacznego. Taka lawendowa lemoniada to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w sezonie letnim, gdy zarówno cytrusy jak i świeża lawenda, mają najwięcej wartości smakowych, aromatycznych i odżywczych.

Składniki:

  • 1 szklanka miodu
  • 12 szklanek wody
  • 1 wysuszony kwiat lawendy
  • sok z 6 cytryn

Sposób przygotowania:

  1. Używając dużego rondla, zagotuj wodę. Zdejmij rondel z ognia i dodaj do wrzątku lawendę. Przykryj i pozostaw na 1 godzinę.
  2. Odlej samą wodę i dodaj do niej cytrynę oraz miód.
  3. Możesz podawać na zimno lub na gorąco.
  4. Przepis starcza na 6 porcji.

Bardzo często za nawracającymi bólami głowy stoi brak odpowiedniego nawodnienia organizmu. Picie słodzonych napojów zamiast wody sprawia, że coraz częściej ludzie są odwodnieni, chociaż wydaje im się, że regularnie piją. Takie odwodnienie przeważnie jako pierwszy sygnał ostrzegawczy wysyła właśnie ból głowy, trudny do połączenia z innymi przyczynami. Dzięki przepisowi na lawendową lemoniadę, możliwe jest załagodzenie bólów głowy i jednoczesne nawodnienie organizmu do wystarczającego poziomu.

Lawenda doskonale nadaje się także jako uzupełniający składnik aktywny dla najróżniejszych kosmetyków. Oprócz wspomnianego już zastosowania olejków lawendowych w kosztownych kąpielach, dzisiaj możliwe jest skuteczne przygotowanie domowymi metodami tanich maseczek i kuracji na skórę z użyciem właśnie lawendy.

Olejek lawendowy, względnie tani i prosty do nabycia, można połączyć w ilości kilku kropli z ubitym białkiem z jednego jajka, a następnie nałożyć na skórę twarzy. Po 20 minutach taką maseczkę można zmyć ciepłą wodą, a efekt poprawy cery będzie widoczny niemalże gołym okiem.