Ból głowy po kawie

Ból głowy po kawie – sposoby na ból, kofeina a leki przeciwbólowe

Ból głowy po kawie nie zdarza się często, ale jednak jest na tyle typowy iż się go wyodrębnia. Kawa, a w zasadzie kofeina może powodować dolegliwości bólowe, w tym wywoływać migrenę i ból głowy. Co za tym idzie dobrze wiedzieć jak sobie radzić z takim bólem. Najczęściej ból głowy dopada nas po spożyciu zbyt dużej ilości kawy bądź po odstawieniu używki. Ból ten może być bardzo intensywny i dokuczliwy.

Ból głowy

Ból głowy nigdy nie jest przyjemny, to dolegliwość, która rozbija nas w całości, rzutuje na inne dolegliwości i wydolność zarówno fizyczna jak i intelektualną. Im jest bardziej intensywny tym trudniej jest nam funkcjonować i wykazywać się w dotychczas pełnionych rolach społecznych. Ból przeszkadza w pracy jak i spędzaniu czasu z rodziną, uprawianiu sportu czy hobby. Przeszkadza nawet w odpoczynku nie pozwalając odetchnąć i się zrelaksować. Często to błędne koło, bowiem pragniemy się odprężyć powodując ból głowy, a kiedy usiłujemy się go pozbyć dopada nas stres.

Ból głowy po kawie – kofeina a leki przeciwbólowe

Kofeina zawarta w kawie jest popularnym składnikiem wielu leków przeciwbólowych, tymczasem okazuje się iż może także powodować ból. Zamiast nam pomóc może wywołać migrenę potęgując tzw. ból z odbicia. By uniknąć dolegliwości dobrze jest rozpoznać swój organizm i przewiedzieć jego reakcję. Niestety wymaga to głębokiej obserwacji i czasu, a co za tym idzie iluś prób potwierdzających dana regułę. Co więcej ból wywołany zbyt dużą ilością kawy lub jej odstawieniem nagłym może trwać i trwać, nawet kilka tygodni.

Ból głowy po kawie – sposoby na ból

Poza lekami po jakie najczęściej sięgamy by szybko i skutecznie pozbyć się bólu i niedogodności jakie powoduje warto jest wypróbować naturalne środki. W wielu przypadkach są one skuteczniejsze a na pewno bezpieczniejsze od leków, które nieumiejętnie zastosowane w połączeniu z kawą mogą pogorszyć nasz stan zamiast nam pomóc. Przede wszystkim warto jest nawodnić organizm pijać spora dawkę wody, najlepiej niegazowanej bez dodatków i w temperaturze pokojowej. Działa ona kojąco na żołądek ale również wpływa na osłabienie działania kofeiny. Sprawdzić może się tez herbata owocowa lub ziołowa.

Na pewno nie próbuj zwykłej czarnej lub czerwonej herbaty, która zawiera kofeinę. Ponadto wskazane są techniki relaksacyjne i oddechowe. Kilka głębokich wdechów i wydechów o ile istnieje taka możliwość na świeżym powietrzu powinna pomóc. Relaks sprzyja rozluźnianiu mięśni, rozkurczowi jak też stabilizacji rytmu serca i dotlenieniu mózgu. To wszystko wpływa na ograniczenie bólu głowy. Im dłużej jesteśmy na świeżym powietrzu, tym łatwiej jest nam zapomnieć o bólu. Warunkiem jest jednak świeże powietrze, zieloność, nie zaś zatłoczone ulice miast pełne dymu, smrodu i hałasu.

Sen i cisza na ból

Doskonałym ukojeniem dla bólu głowy jest sen. nawet gdy nie czujemy się senni dobrze jest się położyć i zdrzemnąć choćby na chwilę. Organizm bombardowany bodźcami bólowymi potrzebuje regeneracji a sen mu ją zapewnia. Wypoczynek w ulubionej formie również nie zaszkodzi, dlatego gdy boli nas głowa a mieliśmy w planie wycieczkę w góry nie rezygnujmy z niej, gdyż jest duże prawdopodobieństwo iż po jej zrealizowaniu ból ustąpi.

Często to działanie psychologiczne, zwyczajnie zapominamy o dolegliwości, gdy mamy okazję skorzystać z przyjemności. Determinuje ona doznania i spycha na dalsze tory ból. Jeżeli jednak ból jest nie do zniesienia i nasila się należy skorzystać z leków przeciwbólowych. Zanim łykniemy tabletkę czy proszek warto zapoznać się z ulotką. Unikać należy leków na bazie kofeiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *