chutney

Chutney – jak przygotować chutney w domu, przepis na chutney

Chutney – jesień to pora roku, która nadal obfituje w wiele warzyw i owoców. To też wspaniały czas na przetwory, które można jeść później przez całą zimę. Warto kosztować smaków jesieni i wybierać z nich to, co najlepsze. Poniżej prezentujemy dwa przepisy na pyszne, jesienne, rozgrzewające dania.

Tajska zupa dyniowa

Dynia to bardzo wdzięczne warzywo, które mogą jeść nawet dzieci. W tym wydaniu jednak dynia wspaniale rozgrzewa i osładza jesień. Taka tajska zupa to idealny pomysł na pyszny i niedrogi obiad każdego dnia.

Przygotowanie: 25 min

Gotowanie: 40 min

Sugerowana ilość porcji: 6 osób dorosłych

Składniki:

1 ½ kg dyni – obranej i pokrojonej w kostkę

4 łyżki oleju słonecznikowego

1 cebula, posiekana w kostkę

1 łyżka tartego imbiru

1 trawa cytrynowa, zgnieciona

4 łyżki czerwonej tajskiej pasty curry

400 ml mleczka kokosowego

850 ml warzywnego bulionu

sok z cytryny i cukier do doprawienia

1 czerwone chilli posiekane na plasterki do serwowania (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

Rozgrzej piekarnik do 180/200 stopni. Dynię rozłóż na blasze do pieczenia, polej połową oleju i przyprawami. Piecz około pół godziny, aż stanie się miękka i złota.

W tym czasie, na patelni rozgrzej resztę oleju, smaż cebulę, trawę cytrynową i imbir. Smaż przez około 8-10 minut, następnie dodaj pastę curry i smaż jeszcze przez minutę.

Dodaj do warzyw 3 łyżki mleka kokosowego i bulion warzywny oraz upieczoną dynię. Zagotuj i gotuj przez 5 minut. Następnie, skręć gaz na minimum i wyjmij trawę cytrynową.

Ostudź zupę i zblenduj ją na gładką masę. Następnie, znowu rozgrzej ją i dopraw do smaku solą morską, cukrem, sokiem z cytryny. Podawaj z łyżką mleka kokosowego oraz plasterkami chilli.

Jesienny chutney z pomidorów

Prawdziwy chutney z pomidorów nie powinien być zbyt słodki i ten taki nie jest. Wspaniale sprawdzi się jako dodatek do wielu jesiennych dań, jak również na kanapki.

Przygotowanie: 40 min

Gotowanie: 50 min

Sugerowana ilość porcji: 1 ½ litra

Składniki:

1 kg pomidorów obranych ze skórki i pokrojonych

750 g jabłek do gotowania, obranych i pozbawionych gniazd nasiennych

350 g cukru muscovado

250 g posiekanej cebuli

250 g rodzynek

1 zielona papryczka

2 łyżki soli

½ łyżki imbiru

350 ml octu jabłkowego

Sposób przygotowania:

Wrzuć wszystkie składniki do sporego garnka i zagotuj.

Gotuj na średnim ogniu i co jakiś czas mieszaj delikatnie, dopóki cukier całkowicie się nie rozpuści.

Gotuj danie nieprzykryte pokrywką przez około 45-50 minut. Owoce powinny być bardzo miękkie. Część płynu musi również wyparować.

Gotowy sos przekładaj do słoiczków. Możesz go również zawekować i przechowywać przez kilka tygodni w chłodnym miejscu. Taki chutney wspaniale sprawdza się w różnych jesiennych daniach lub samodzielnie, jako dodatek do mięs i na kanapki. Można przygotować bardziej pikantną wersję i użyć dwóch papryczek lub pozostawić ich nasiona.