astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa ciężka (trudna) – przyczyny, objawy, leczenie

Astma oskrzelowa ciężka to po prostu astma trudna do opanowania, nawet pomimo intensywnego leczenia. Gdy zostanie zdiagnozowana, należy podjąć inne niż przy zwykłej astmie oskrzelowej sposoby leczenia, które złagodzą dolegliwości.

Przyczyny i objawy trudnej postaci astmy

W większości przypadków astma ma podłoże alergiczne. Bywa też astma o podłożu środowiskowym, szczególnie gdy chory mieszka w silnie zanieczyszczonych rejonach świata. W przypadku astmy, której nie da się wyleczyć standardowymi drogami, należy intensywniej doszukiwać się przyczyny zaostrzenia objawów.

Istotne jest, aby przeanalizować wszelkie możliwe alergeny i zbadać reakcję organizmu na nie. Może trwać nawet kilka lat zanim zostanie ustalona właściwa przyczyna choroby, ale nie wolno się poddawać. Nieleczona astma może wyniszczać powoli organizm, prowadzi często nawet do depresji czy zespołów lękowych. Wynika to stąd, że ataki często pojawiają się niespodziewanie – podczas snu czy odpoczynku i są bardzo silne. Chory dusi się, kaszle, nie może zaczerpnąć powietrza. Bardzo ciężko jest ustabilizować taki stan, często wymaga on hospitalizacji.

Zmiana trybu życia

Astmatyka, który choruje na ciężką postać astmy, trudno jest wyleczyć od razu. Wymaga się kompleksowego działania, by odnieść dobre skutki leczenia. Korzystna jest gruntowna zmiana środowiska – mianowicie przeprowadzka nad morze. To chyba najtrudniejsza część leczenia, jednak bardzo skuteczna. Wielu astmatyków przyznaje, że morskie powietrze służy im i zmniejsza częstotliwość ataków.

W okresie grzewczym warto kupić i używać w domu oczyszczacz i nawilżacz powietrza dobrej jakości. Pozwoli on stworzyć w mieszkaniu pomimo ogrzewania odpowiedni mikroklimat. Osoby, którym dokucza astma oskrzelowa ciężka, niestety muszą wiele rzeczy w życiu podporządkować swojej chorobie. Środowisko, w którym żyją oraz miejsce pracy to te rzeczy, które muszą ulec diametralnej zmianie.

Astma oskrzelowa ciężka – leczenie

W leczeniu stosuje się te same leki, które używane są przy leczeniu łagodnych postaci astmy, czyli głównie glikokortykosteroidy. Rozszerzają one oskrzela i ułatwiają oddychanie. Są szczególnie ważne w przypadku ataków duszności. Nie powinny być one jednak stosowane zbyt często ani przewlekle. Mają bowiem szerokie spektrum działań niepożądanych.

Obecnie istnieje jednak alternatywa dla leczenia steroidowego. Są to wszelkie leki biologiczne – wytworzone z wykorzystaniem wiedzy z zakresu inżynierii genetycznej. Są one bardzo skuteczne, szczególnie w przypadku ciężkiej astmy. Nie maja też całej listy skutków ubocznych. Dzięki temu mogą je stosować również osoby, które mają inne choroby.

W przypadku astmy należy pamiętać, że leczenie zaordynowane przez lekarza powinno być stałe. Oznacza to, że nie należy przerywać go, gdy chory poczuje się lepiej i będzie miał rzadsze ataki. Astmatycy są bardziej narażeni na infekcje układu oddechowego i ciężej je przechodzą. Dlatego też powinni oni szczególnie dbać o swoją odporność i minimalizować ryzyko zarażenia się od innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *