Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

Zapalenie pęcherza moczowego ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie pęcherza. Zapalenie pęcherza to zespół charakteryzujący się bólem pęcherza moczowego i objawami podrażnienia trwającymi dłużej niż 6 miesięcy. Zwykle występuje u kobiet młodych w średnim wieku bez znanej przyczyny. Sugerowano wiele czynników, w tym przewlekłą lub subkliniczną infekcję, autoimmunizację i podatność genetyczną, które mogą być odpowiedzialne za zapoczątkowanie reakcji zapalnej.

Jednak główna rola stanu zapalnego została potwierdzona w patogenezie śródmiąższowego zapalenia pęcherza. Pacjenci z śródmiąższowym zapaleniem pęcherza moczowego zazwyczaj są leczeni za pomocą terapii multimodalnej, aby przerwać błędne koło przewlekłego stanu zapalnego. Pacjenci, u których rozwinęły się nieodwracalne patologie, takie jak zwłóknienie, są leczeni operacyjnie, co zwykle jest zarezerwowane dla przypadków opornych na podstawowe leczenie. Choroba może wpływać na życie społeczne, ćwiczenia fizyczne , sen , a nawet na zdolność do pracy.

Aż 90% osób z zapaleniem pęcherza to kobiety. Gdzieś pomiędzy około 3% do 6% dorosłych kobiet ma jakąś formę tego schorzenia. Przeciętnie ludzie zaczynają mieć problemy z pęcherze po 40 roku zycia. Ryzyko pojawienia się tego problemu rośnie wraz z wiekiem.

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy

Bardzo łagodne formy zapalenia pęcherza moczowego mogą nawet nie wywoływać żadnych zauważalnych objawów, a infekcja pęcherza moczowego jest jedynie przypadkowym odkryciem uzyskanym podczas analiz badań przeprowadzonych z jakiegokolwiek innego powodu.

Niektórzy pacjenci mogą zgłaszać uczucie zmęczenia, letarg , złe samopoczucie i osłabienie lub gorączkę. Mogą również wystąpić nudności i wymioty. Tym objawom ogólnoustrojowym niekoniecznie towarzyszą problemy z oddawaniem moczu, a zatem wymagają one bardzo dogłębnej analizy, aby zdać sobie sprawę, że źródło choroby znajduje się w drogach moczowych.

Zaburzenia związane z oddawaniem moczu, jeśli występują, zwykle polegają na trudnościach w oddawaniu moczu, częstomoczu z bardzo małą ilością oddawanego moczu i prawdopodobnie krwiomoczem. Większość pacjentów zgłasza uporczywy ból podbrzusza i pieczenie momencie oddawania moczu. Może to przekształcić się w nietrzymanie moczu. Warto zauważyć, że nietrzymanie moczu może być jedynym objawem wskazującym na zakażenie dróg moczowych. Nietrzymanie moczu nie zależy od obecności bólu podczas oddawania moczu.

Właściwości moczu mogą być wyraźnie zmienione. Mocz może wydawać się mętny, zawierać ślady krwi i może być cuchnący.

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny

Układ moczowy obejmuje nerki, moczowody, pęcherz i cewkę moczową. Wszystkie odgrywają rolę w usuwaniu odpadów z organizmu. Nerki – para organów w kształcie fasoli umieszczonych w tylnej części brzucha – filtrują odpady z krwi i regulują stężenie wielu substancji. Tuby zwane moczowodami przenoszą mocz z nerek do pęcherza moczowego, gdzie jest przechowywany, aż opuści ciało przez cewkę moczową.

Zapalenie pęcherza moczowego – diagnostyka

Nie ma jednoznacznego testu na zapalenie pęcherza moczowego. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety będą musieli najpierw wykluczyć infekcje dróg moczowych, raka pęcherza , choroby przenoszone drogą płciową i kamienie nerkowe.

Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie

W przypadku około połowy przypadków śródmiąższowe zapalenie pęcherza samoistnie ustępuje. Wśród tych pacjentów, którzy potrzebują leczenia, większość po pewnym czasie poczuje ulgę i przywróci do normalnego życia.

Leczenie polega głównie na kontroli objawów poprzed metodę prób i błędów szuka się odpowiednich metod leczenia. Zwykle łagodzenie objawów trwa zwykle tygodnie lub miesiące.

Pierwszym etapem leczenia jest próba uniknięcia wyzwalaczy i zmiana trybu życia, która może złagodzić objawy.

 • Powiększ swój pęcherz, aby utrzymać w nim więcej moczu. Na przykład, jeśli czujesz potrzebę wyjścia do toalety co 30 minut, spróbuj rozciągnąć ten czas do 45 minut.
 • Ogranicz stres. Może być on bardzo silnym wyzwalaczem. Poświęcenie minimum 5 minut dziennie na zrobienie czegoś dla siebie może być początkiem dobrej zmiany. Rozciągnij się, przeczytaj książkę. Pomocne mogą być techniki relaksacyjne, rozmowa z przyjacielem lub medytacja.
 • Noś luźną odzież. Ciasne ubrania mogą wywierać nadmierny ucisk na Twój pęcherz.
 • Wykonuj ćwiczenia o niskiej fektywności. Na przykład chodź lub rozciągaj się, uprawiaj jogę.
 • Zmień to, co jesz i pijesz, aby uniknąć wyzwalaczy. Zobacz poniżej przykłady możliwych potraw spożywczych i napojów.
 • Jeśli palisz, przestań.

Wiele osób uważa, że niektóre pokarmy lub napoje podrażniają nadmiernie ich pęcherze. Nie musisz eliminować tych wszystkich pokarmów naraz. Zauważ w porę, kiedy twoje objawy są złe i zastanów się, czy jesz zdrowo. Dobrym pomysłem może być prowadzenie dziennika żywności i zapisywanie objawów. Zwróć uwagę na to, co jesz każdego dnia i jak się po tym czujesz.  Typowe wyzwalacze:

 • Cytrusy, takie jak pomarańcze i cytryny
 • Pomidory
 • Czekolada i słodycze
 • Napoje z kofeiną, takie jak kawa, cola i napoje gazowane
 • Napoje gazowane, słodkie soki
 • Alkohol
 • Papierosy
 • Pikantne jedzenie
 • Sztuczne słodziki
 • Konserwanty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *