Halitoza

Halitoza (nieprzyjemny zapach) – przyczyny, objawy, leczenie halitozy

Halitoza to nieprzyjemny zapach z ust, który dotyka od 25 % do 35 % osób na świecie. Jest wstydliwym problemem i może świadczyć o nieprawidłowych nawykach żywieniowych i higienicznych. Może być też oznaką problemów ze zdrowiem.

Halitoza – przyczyny

Najczęstszą przyczyną powstawania halitozy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Przyczyn tak naprawdę może być wiele.

 • niewystarczająca higiena jamy ustnej – nieusunięty pokarm po posiłkach pozostający na zębach, pomiędzy nimi i na języku zostaje rozkładany przez namnażające się bakterie. Następnie powstają związki siarki, które są substancjami lotnymi. One przyczyniają się do przykrego zapachu.
 • choroby przyzębia – kamień nazębny powoduje namnażanie się bakterii. Gdy dochodzi do zapalenia dziąsła i paradontozy, oprócz zaczerwienienia i bólu może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust spowodowany rozwijaniem się bakterii.
 • zmniejszona produkcja śliny – zwłaszcza podczas snu organizm może nie produkować wystarczająco śliny, co powoduje suchość. Bakterie się namnażają. Dlatego właśnie przykry zapach z ust jest silniejszy po przebudzeniu. Przyczyną może być także kserostomia, czyli suchość jamy ustnej ze względu na uszkodzenie ślinianek. Prowadzi ona do stanów zapalnych, próchnicy.
 • ropne zapalenie migdałków – polega ono na zaleganiu w kryptach resztek pokarmu, nabłonka, które tworzą białe czopy. Gromadzą mnóstwo bakterii i nieusunięte wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. Gdy w kryptach migdałków nagromadzi się duża ilość czopów są one samoistnie wysuwane na wierzch i są wtedy widoczne.Nieusunięte i nagromadzone w dużej ilości mogą same usunąć się w całości lub części poprzez wypadnięcie z krypt i dostanie się na język.

Halitoza – objawy

Osobie dotkniętej halitozą trudno jest samej poczuć swój nieprzyjemny zapach z ust. Najprostszym, ale zarazem najbardziej wstydliwą metodą jest poproszenie innej osoby o zbadaniu zapachu z ust poprzez powąchanie wydechu. Inną metodą może być polizanie swojego nadgarstka, a następnie pozostawienie śliny do wyschnięcia.

Kolejny krok to powąchanie nadgarstka. Jeśli wyczuwamy przykry zapach nawet w małym stopniu jest wysoce prawdopodobne, że borykamy się z halitozą. Innym podobnym sposobem jest potarcie opuszkiem palca tylnej części języka i pozostawienie śliny do lekkiego wyschnięcia. Następnie należy sprawdzić węchem, czy palec posiada jakiś zapach.

Jeśli czujemy nieprzyjemny i nienaturalny smak w jamie ustnej lub na ustach oraz widzimy biały nalot na języku, bardzo możliwe jest, że z ust wydobywa się przykry zapach.

Halitoza – sposoby leczenia

Halitoza jest problemem bardzo wstydliwym i może utrudniać życie w społeczeństwie lub pomiędzy bliskimi sobie osobami. Wiadomo, ze przykry zapach z ust powodują lotne związki siarki. Bakterie zasiedlające język należy usunąć.

 • szczotkowanie i nitkowanie zębów – najlepiej szczotkować i nitkować zęby po każdym posiłku. Resztki jedzenia w jamie ustnej przyczyniają się namnażaniem bakterii. Szczoteczkę należy wymieniać do 3 miesiące, a zęby bardzo dokładnie, ruchami okrężnymi szczotkować 3 minuty,
 • oczyszczenie języka – to właśnie na tylnej części języka znajdują się substancje lotne. Warto zakupić specjalne szczoteczki do czyszczenia powierzchni języka i dokładnie zanieczyszczenia zebrać i usunąć,
 • płukanie jamy ustnej – do kompleksowego wyczyszczenia jamy ustnej należy zaopatrzyć się w płyn do płukania. Należy pamiętać, że płukanki na bazie alkoholu i cukru dadzą odwrotny efekt. Alkohol wysusza jamę ustną, a to prowadzi do powstania halitozy,
 • regularne wizyty u dentysty – jak zostało wspomniane wcześniej halitozę mogą spowodować choroby, więc leczenie zębów i kontrolne wizyty są konieczne, aby problem zminimalizować. U dentysty warto skorzystać z zabiegów stomatologicznych takich jak skaling i piaskowanie. Dzięki temu usunie się kamień nazębny i oczyści zęby,
 • ograniczenie picia alkoholu i palenia papierosów – powodują one nasilenie się halitozy,
 • tabletki do ssania – tabletki zawierające cynk do ssania neutralizują związki siarki i usuwają nieprzyjemny zapach z ust. Są skuteczne i dostępne w każdej aptece. O długości ich stosowania i częstotliwości należy poczytać w załączonej ulotce.
 • kryptoliza migdałków – jest to zabieg, który polega na spłyceniu i zamknięciu krypt. Dzięki temu pozostałości pokarmów nie będą się tam dostawać, a co za tym idzie czopy o nieprzyjemnym zapachu nie będą się tworzyć. Proces gojenia zależy od wybranej metody kryptolizy. Trwa on do 2 tygodni,
 • wyeliminowanie niektórych elementów diety – produkty takie jak czosnek, cebula, pikantne potrawy nasilają halitozę, dlatego osoby, które się z nią borykają powinni ograniczyć ich przyjmowanie,
 • picie dużej ilości wody dziennie – nawilżanie jamy ustnej powoduje wypłukiwanie się bakterii.

Halitoza

Halitoza jest problemem bardzo wstydliwym. Osoby, które się z nią borykają skarżą się na problemy obcowania z ludźmi. Zdarza się, że nieprzyjemny zapach z ust wpływa negatywnie na niektóre relacje. Ciągła obawa, że nasz rozmówca wyczuje brzydki zapach z ust powoduje frustrację i lęk.

Należy szybko podjąć się leczenia i eliminowania problemu. Są sytuacje, gdy osoba cierpiąca na halitozę nie wie o tym i dana sytuacja może być kłopotliwa dla ludzi z jego otoczenia. Zapach z ust jest mianowicie bardzo nieprzyjemny, a nie każdy potrafi delikatnie wskazać problem osobie borykającej się z halitozą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *