ból neuropatyczny

Ból neuropatyczny – przyczyny, objawy, leczenie, prądy TENS

Ból neuropatyczny powstaje w wyniku uszkodzenia nerwu bądź jego osłonki. Niestety ból ten może nadal występować mimo regeneracji nerwu i wyleczenia, co za tym idzie jest trudną dolegliwością wciąż pełną zagadek dla medycyny. Pacjenci określają ten rodzaj bólu jako piekący, parzący, mrowiący czy przeszywający. Najczęściej dotyczy zwyrodnień stawów i jest przewlekłym stanem, ciężkim do leczenia.

Ból neuropatyczny – przyczyny i objawy

Bóle neuropatyczne powodowane są urazami, jak również zapaleniami i zwyrodnieniami. Towarzysza im zaburzenia czucia, jak też allodynia i przeczulica. Co ciekawe ból neuropatyczny może pojawiać się w wyniku dotyku, kontaktu z wodą, odzieżą, które w typowych warunkach nie powinny wywołać bolesności. Występuje on miejscowo, jednak jego proporcje do bodźca wywołującego są całkowicie nieadekwatne.

Patologiczny ucisk w neuronach nie zawsze ma znaną przyczynę, za to konsekwencją zawsze jest specyficzny rodzaj bólu, jakim jest neuropatyczny ból, będący „krzykiem”. Mózg ten „krzyk” neuronów za pośrednictwem impulsu elektrycznego przewodzonego przez rdzeń kręgowy odbiera jako repertuar nieprzyjemnych doznań jak pieczenie, kłucie, czy mrowienie. Ten rodzaj bólu jest o tyle trudny w leczeniu, iż mimo wyleczenia przyczyny bólu on nadal występuje.

Typowe bóle neuropatyczne

Do najbardziej typowych bólów neuropatycznych należy neuralgia po półpaścu, neuropatia cukrzycowa oraz neuralgia nerwu trójdzielnego, polineuralgie będące konsekwencją leczenia onkologicznego bądź tez odwykowego. Neuropatyczny ból wystąpić może również po zabiegu operacyjnym, bądź w miejscu doznanego urazu, zwłaszcza w docinku kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego. Bólem neuropatycznym jest również ból fantomowy.

Leczenie bólu

Leczenie bólu neuropatycznego jest o tyle trudne iż nie wystarczy wyleczyć jego przyczynę jak bywa to w innych dolegliwościach. Neuralgiczne bóle mają jeszcze jedną cechę przez która trudno z nimi walczyć a tym bardziej je zwalczyć raz na zawsze – nie działają na nie niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niestety opoidy również tylko w części łagodzą ból, stad leczenie polega na niestandardowej serii prób uśmierzania bólu.

Zwykle skuteczne okazują się tak zwane blokady, czy leki przeciwdrgawkowe blokujące kanały wapniowe. Działają one przeciwbólowo, uspokajająco oraz przeciwdepresyjnie, spowalniają przepływ impulsów elektrycznych. Mimo wszystko to także metoda zawodna. Różnorodność co rusz to nowych terapii bólu i sposobów jego uśmierzania sprawia, iż warto próbować do skutku. Czasem można trafić idealnie już za pierwszym, czy drugim razem, czasem trzeba spróbować wielu metod.

Prądy TENS w leczeniu neuralgii

Jedną z metod leczenia bólu neuropatycznego są prądy TENS, będące przez skórną stymulacją elektryczną układu nerwowego. Wykorzystuje się te metodę w leczeniu bólu przewlekłego. Impulsy wysyłane przez urządzenie blokują przewodzenie impulsu nerwowego i stymulują organizm do naturalnej produkcji substancji przeciwbólowych w organizmie. Z uwagi na bezpieczeństwo prądów TENS można je stosować w domu i gabinetach fizjoterapii.

Alternatywną formą leczenia bólu jest kapsaicyna zawarta w papryce chili. Dostępne na rynku plastry uśmierzające ból zawierają właśnie kapsaicynę o działaniu rozgrzewającym i tym samym uśmierzającym ból. Plastry te działają nawet przez trzy miesiące. Gdy wolimy coś mniej radykalnego na rynku jest dostępnych szereg maści i żelów przeciwbólowych, które działają skuteczniej od tabletek niszczących układ pokarmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *