suplementacja sportowa

Suplementacja sportowa – dla początkujących i dla zaawansowanych

Suplementacja sportowa jest bardzo popularna, również wśród amatorów, jednak nieodpowiednio stosowana może być niebezpieczna dla zdrowia. Odżywki i liczne wspomagacze dla sportowców kuszą, ale czy są nam potrzebne?

Suplementacja sportowa

Powodem zastosowania suplementów w sporcie jest zwiększenie wydajności i poprawa osiągów. Jeśli jednak trenujemy dla siebie, własnej satysfakcji nie musimy się wspomagać suplementami. Wystarczy zbilansowana dieta i odpowiednie odżywienie. Zanim sięgniesz po suplement dla sportowców zapoznaj się z jego dawkowaniem i przeznaczeniem. Nie daj się chwytom marketingowym ani modzie na odżywki.

Niestety zamiast się wspomóc możesz popaść w kłopoty zdrowotne. Pierwszym zagadnieniem jest potrzeba. Czy faktycznie zauważyłeś w swoim stanie zdrowia ubytki, które wymagają uzupełnienia? Jeśli tak, to jakie, jeśli nie, to suplementacja nie jest ci potrzebna. Współcześni fachowcy od żywienia odradzają zażywanie jakichkolwiek dodatkowych „wspomagaczy”.

Cel suplementacji

Suplementacja musi mieć swój powód jak i cel, by móc oszacować potrzebne i dopuszczalne, optymalne dawki poszczególnych odzywek i substancji. Jeżeli intensywne treningi powodują braki w organizmie wówczas należy sięgnąć po odzywkę ale tylko w zakresie ubytku. Jeżeli celem suplementacji jest nabranie masy mięśniowej, wówczas należy zastosować dopasowane dawki do celu i przyjmować je systematycznie.

Gdy zaś celem jest uzyskanie określonej sprawności wówczas suplementacja winna być zawyżona jednak stosowana w krótkim czasie. Gdy zależy nam na masie mięśniowej kluczowe jest przyjmowanie aminokwasów BCAA, jak też gainery (np. Mutant Mass). Gdy zależy nam na odchudzeniu polecane są ekstrakty z zielonej herbaty, kofeina, kapsaicyna, CLA.

Suplementacja sportowa dla początkujących i dla zaawansowanych

Warto zaznaczyć iż suplementy dla zawodowych sportowców są zupełnie inne, a przynajmniej obejmują inne dawki niżeli te zalecane dla amatorów. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani zawodnicy jako podstawę swojej suplementacji powinni wybrać aminokwasy BCAA.

Ponadto poleca się białko serwatkowe, GABA i beta alaninę. Jednak amatorom zbyt wysokie dawki mogą szkodzić, zaś zawodowcy są zanadto przyzwyczajeni do spożycia i wymagają zwiększonych dawek względem optymalnych, aby odczuć skuteczność suplementacji.

Suplement diety nie dieta suplemenetująca

Suplement jak sama nazwa wskazuje winien uzupełniać dietę, dopełniać ją. Nie można opierać diety na suplementach i jej dopasowywać do stosowanych odżywek. Stad też istotny jest plan żywieniowy, plan treningowy i dopełniający je plan suplementacji.

Każdą odzywkę inaczej się spożywa, dlatego plan suplementacji jest elementem wspierającym poprawne ich zastosowanie. Przykładowo białko serwatkowe aplikuje się po treningu, a kazeinę przed snem. Zmiana pory aplikacji wpływa na skuteczność suplementu i nie rzadko niweczy wysiłek włożony w trening.

Czytaj skład i etykietę producenta

Nie ulegaj reklamom tylko czytaj co zawiera dana odzywka, komu jest dedykowana i jakie dawki są zalecane w spożyciu. W ten sposób unikniesz problemów zdrowotnych jak kołatanie serca, spadek wydolności, kontuzje mięśni i zakwasy. Nie daj się oszukać zamiennikami. Często produkty różnią się jakością poprzez stężenie poszczególnych składników. Zdarza się iż tańsze odzywki są bardziej opłacalne i skuteczne niżeli droższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *