migrena szyjna

Migrena szyjna – szyjnopochodny ból głowy, objawy, leczenie bólu

Migrena szyjna – szyjnopochodny ból głowy nosie wiele nazw, między innymi nazywany jest zespołem szyjnym górnym, jednak najczęściej operuje się nazwą – migrena szyjna. Nazewnictwo jest nawiązujące do objawów, bowiem ból dotyczy szyi i części głowy, a z uwagi na podobieństwa do bólu migrenowego określa się go jako migrena szyjna. Mimo wszystko są to dwa odrębne schorzenia, gdyż klasyczna migrena charakteryzuje się mroczkami przed oczami, wymiotami i światłowstrętem, co przy szyjnopochodnym bólu głowy jest rzadkością.

Rozpoznanie – szyjnopochodny ból głowy

Napięciowy ból głowy Migrena szyjna ma swe przyczyny w zwyrodnieniu kręgosłupa na odcinku szyjnym. Szyjnopochodny ból głowy jest skutkiem ucisku na korzenie nerwów przebiegających na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa, zwykle jest bólem jednostronnym, intensywnym. Za ból odpowiada dyskopatia, zwyrodnienia, wady pourazowe, jak również chroniczny stres, wada postawy i siedzący tryb pracy z pochyloną głową.

Może być również konsekwencją wypadku komunikacyjnego w wyniku którego szyja nagle uległa pochyleniu, przyspieszeniu w stosunku do klatki piersiowej. Najczęściej migrena szyjna występuje u kobiet w wieku między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia.

Migrena szyjna objawy

Objawami migreny szyjnej jest dość szeroki repertuar dolegliwości, jednakże z uwagi an to iż są one dość specyficzne łatwo jest rozpoznać to schorzenie. Wśród typowych objawów wymienić należy tępy, głęboki i czasem kłujący ból, zwykle umiejscowiony w tyle głowy, w okolicy karku, obejmujący połowę głowy. Ból ten może promieniować do czoła i skroni, bądź barków, ramion.

Dolegliwość pojawia się w wyniku określonego ustawienia głowy, np. przy pracy przy komputerze lub w pozycji schylonej. Ból ten pojawia się okresowo i trwać może od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Towarzyszącymi dolegliwościami są zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia i nudności.

Leczenie bólu

Nie ma jednoznacznej metody leczenia szyjnopochodnego bólu głowy poza leczeniem objawowym dopasowanym do pacjenta. Najczęściej sięga się po niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz fizykoterapię. W sytuacjach skrajnie utrudniających funkcjonowanie w życiu codziennym wykonywane są zabiegi chirurgiczne, polegające na usunięciu uciśniętych nerwów. Opcjonalnie wzmacnia się dawki leków przeciwbólowych i rozkurczowych, sięga się po opoidy i leki przepisywane przez lekarza specjalistę na receptę.

Migrena a migrena szyjna

Zasadnicza różnicą między migrena szyjna a migreną jest brak aury w przypadku szyjnopochodnego bólu głowy. W tym wypadku nie towarzyszą choremu wymioty, ani też światłowstręt, który jest kryterium diagnostycznym w rozpoznaniu migreny.

Zdecydowanie więcej można wyróżnić podobieństw, a granica między objawami różnicującymi bywa cienka i wymaga od lekarza doświadczenia, by diagnoza została prawidłowo postawiona. Kolejną z różnic jest przyczyna powstania bólu, migrena należy do schorzeń samoistnych z tendencją do dziedziczenia. Migrena szyjna najczęściej jest konsekwencją urazu szyi.

Komentarze

  1. Ja przez lata w zasadzie leczyłam się na migreny. Dopiero jakiś czas temu poszłam do ortopedy ze skręconą kostką i tak o tym też wspomniałam, porobił mi badania i wysłał na rehabilitację na początku na Hutnicze, a teraz jeszcze jest nowy gabinet tej samej firmy i teraz zmieniłam gabinet, ale Panie są też te same co były w tym wcześniejszym gabinecie, ale o co chodzi. Po tym jak rozpoczęłam rehabilitację po pierwszej serii zabiegów migrany się zmniejszyły znacznie. Teraz idę na drugą serię zabiegów i może w ogóle ich nie będzie. Przynajmniej taką mam nadzieję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *