Gorączka krwotoczna

Gorączka krwotoczna – przyczyny, objawy, leczenie

Gorączka krwotoczna czyli tak zwany wirus gorączki krwotocznej Ebola jest jednym z najgroźniejszych dla człowieka wirusów. Dlaczego? Otóż Ebola należy do rodziny wirusów nitkowatych (filovirus) nazwa ta się wzięła od jego kształtu, który przypomina tzw. kija pastucha.

Medycyna XXI wieku potrafi wyróżnić 4 biotypy Eboli, których nazwy biorą się od miejsca pierwszego pojawienia się danego typu wirusa. I tak pierwszy z nich nosi nazwę:
– Ebola Zair,
– Ebola Reston (Reston w USA),
– Ebola Sudan,
– Ebola Tai lub Ebola Ivory Coast.

Jest to bardzo niebezpieczny wirus który charakteryzuje się w znacznej mierze wysoką śmiertelnością wśród pacjentów.

Gorączka krwotoczna – przyczyny

Gorączka Ebola to choroba zakaźna o bardzo wysokiej śmiertelności. Zalicza się ją do wirusowych gorączek krwotocznych. Wirus Ebola namnaża się bardzo szybko i intensywnie, tak że zakażone komórki gospodarza stają się wylęgarniami wirusów.

Pierwsze objawy gorączki krwotocznej przypominają objawy grypy z charakterystyczną wysoką temperaturą, bólami mięśni, biegunką. W miarę postępu chory zaczyna wymiotować, odczuwać bóle brzucha, klatki piersiowej oraz głowy, pojawia się wysypka. W szczytowej fazie choroby może dojść do obfitych krwawień z jam ciała oraz krwotoków wewnętrznych. Niejednokrotnie chory może nawet w tym czasie tracić przytomność i kontakt z otoczeniem a nawet doznawać zaburzeń psychicznych.

Choroba jest głównie przenoszona na człowieka z zarażonego zwierzęcia (nawet martwego). Wirusy  przenikają do krwi, osiedlają się w komórkach organizmu i namnażają się w nich dalej. W efekcie namnażania kropla krwi chorego może zawierać nawet 100 000 000  pojedynczych cząsteczek wirusowych. Aby doszło do pojawienia się jej objawów, wystarczy bliski kontakt z zarażonym człowiekiem, z płynem ustrojowym zawierającym wirus Ebola lub używanie zakażonej igły w szpitalu.

Wirus Ebola należy do RNA-wirusów z rodziny Filoviridae dlatego w szczególności zdrowe osoby powinny nosić maskę na twarzy, rękawiczki i ubrania ochronne, jeśli przebywają wśród chorych. Nie ma skutecznej szczepionki ochronnej przeciwko temu wirusowi. Co charakterystyczne po śmierci zwłoki gwałtownie się rozkładają, gdyż narządy wewnętrzne są już częściowo martwe albo po prostu martwe, nawet od kilku dni i znajdują się już w stanie częściowego rozkładu. Zwłoki praktycznie się topią:  ciało jest pełne martwych miejsc i spalone gorączką.

Gorączka krwotoczna – objawy

Gorączka krwotoczna może rozwijać się od 4 do 16 dni. Diagnostyka objawów jej towarzyszących bywa niejednoznaczna i łatwą ją pomylić z innymi chorobami, warto pamiętać iż czym późniejsze postawienie diagnozy tym mniejsze szanse na wyleczenie.

Dzieje się tak gdyż zazwyczaj pierwsze objawy są dość mylące, i mogą przypominać grypę. Wśród najczęściej występujących objawów towarzyszących gorączce krwotocznej wymienia się:
– silne bóle głowy,
– bóle oczu,
– bóle w okolicy lędźwiowej,
– krwawa biegunka,
– wymioty,
– bóle brzucha,
– bóle w klatce piersiowej ,
– ostry kaszel,
– wysypka na twarzy i tułowiu.

Konsekwencja powyższych objawów jest znaczne wycieńczenie organizmu oraz jego odwodnienie które nie sprzyja powrotowi do zdrowia. Warto pamiętać iż choroba dotyka także ośrodkowy układ nerwowy, powodując agresję lub stan letargu. W końcowym stadium u zarażonych występują drgawki padaczkowe.

Okres wylęgania gorączki krwotocznej wynosi średnio od 2–21 dni. W tym czasie występuje nagły wzrost temperatury, oraz uczucie ogólnego rozbicia. Może pojawić się suchy kaszel i wysypka.

Gorączka krwotocznaTempo spustoszeń które sieje gorączka krwotoczna jest bardzo dynamiczne i zazwyczaj po 8-9, a czasami 16 dniach następuje zgon. Chorzy, którym udało się przeżyć muszą przejść wielotygodniową rekonwalescencję.

Gorączka krwotoczna – leczenie

Na chwilę obecną nie istnieje żadna zatwierdzona szczepionka ani potwierdzony sposób leczenia tej choroby.
Ryzyko zakażenia wirusem Ebola i sposoby jego uniknięcia w przypadku osób przebywających na obszarach objętych chorobą ryzyko zakażenia wirusem Ebola jest bardzo małe. Wzrasta w przypadku osoby, która została bezpośrednio narażona na kontakt z płynami ustrojowymi żywej lub martwej osoby zakażonej bądź żywego lub martwego zakażonego zwierzęcia.

Wirusem Ebola nie można się zarazić za pośrednictwem pieniędzy, artykułów spożywczych lub w wyniku pływania w basenie. Komary nie przenoszą wirusa Ebola. Wirus Ebola nie jest przenoszony drogą powietrzną jak wirus grypy. Jak więc radzić sobie i jak przeciw działać zakażeniu? Otóż naukowcy potwierdzili iż wirus Ebola łatwo ginie wskutek działania mydła, wybielacza, światła słonecznego i wysokiej temperatury lub suszenia.

Dlatego doskonały efekt zapobiegawczy przynosi np. pranie w pralce ubrań, które zostały skażone płynami ustrojowymi, niszczy wirusa. Wirus Ebola przeżywa tylko przez krótki czas na powierzchniach wystawionych na działanie słońca oraz wysuszonych.
Może przetrwać dłużej na odzieży lub materiałach, które zostały zanieczyszczone krwią lub innymi płynami ustrojowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *