karmienie bliźniąt

Karmienie bliźniąt piersią – pozycja klasyczna skrzyżowana, mieszana

Karmienie bliźniąt piersią to wielkie wyzwanie dla kobiety, zwłaszcza jeśli są to jej pierwsze dzieci. Najtrudniej jest nauczyć dziecko odpowiednio ssać. Bliźnięta często rodzą się przedwcześnie a co za tym idzie bez odruchu ssania. Jeśli przynajmniej jedno z dzieci nauczy się ssać można zacząć karmić je jednocześnie.

Karmienie bliźniąt piersią

To nie lada sztuka wykarmić dwoje dzieci jednocześnie. Mimo, iż kobieta ma dwie piersi to nie jest łatwo utrzymać dwójkę szkrabów przy piersi. Potrzeba odpowiedniej wprawy. Aby dojść do perfekcji warto znaleźć sobie stosowna pozycje, w której karmi się nam najlepiej.

Gdy dzieci są malutkie warto zacząć próbować karmienia jednoczesnego. Ograniczy to czas poświęcany na karmienie i wykluczy ewentualne zastoje w piersiach. Również dzieci będą spokojniejsze bez czekania na swoją kolej.

Warto pamiętać aby zmieniać dzieciom piersi, bowiem każde dziecko inaczej ssie i opróżnia pierś. Aby uniknąć kłopotów z laktacją, zwłaszcza zastoju leka warto jest zmieniać dzieciom strony. Ma to też znaczenie dla rozwoju dziecka. Główka kształtuje się na okrągłą, mięśnie policzków malucha ćwiczą się równomiernie.

Karmienie bliźniąt piersią – pozycja klasyczna skrzyżowana

Pozycja klasyczna obejmuje skrzyżowanie dzieci przed sobą. Brzuch dziecka winien przylegać do brzucha matki. Kobieta winna podtrzymywać dzieci na przedramionach. To najtrudniejsze zadanie przypominające siłownię. Warto zauważyć iż nawet najdrobniejsze bliźnięta ważą po około dwa kilogramy każde.

Ponadto karmienie trwa około kilkanaście minut co kilka godzin. Zatem trening siłowy dla kobiety jest całkiem intensywny. W pozycji na krzyż nogi dziecka są nieco powyżej nóg drugiego z dzieci. Kobieta aby odciążyć ręce może podeprzeć się poduszkami, również pod nóżki dzieci można wsunąć poduszkę.

Karmienie bliźniąt piersią – pozycja druga

Alternatywą dla pozycji na krzyż jest wykorzystanie poduszki do karmienie bliźniąt. Dzieci matka wsuwa pod pachę, jedno z jednej strony, drugie z drugiej strony. To świetne rozwiązanie gdy dzieci nabierają masy i wielkości, nie mieszczą się przed mamą w dwójkę.

Nóżki dzieci są skierowane za mamę, w kierunku pach matczynych. Kobieta podtrzymuje dzieciom główki i wsuwa dłoń pod plecki dziecka. Nie każdej kobiecie w tej pozycji wygodnie jest karmić. Rzadko może wtedy kobieta się oprzeć, co wpływa na ból pleców i kręgosłupa, zarazem nie musi dźwigać dzieci, dzieci mogą swobodnie się ruszać podczas ssania.

Karmienie bliźniąt piersią – pozycja trzecia mieszana

Pozycja trzecia uwzględnia mieszaninę dwóch poprzednich. Jedno z dzieci układane jest klasycznie na brzuchu matki, drugie zaś układa się tak aby głowa dziecka była wsparta na ciele pierwszego malucha a nóżki były skierowane pod pachę mamy. To świetna pozycja zarówno dla dzieci jak i matki, zwłaszcza kiedy jedno z dzieci preferuje klasyczne karmienie z przodu. W ten sposób można karmić również starsze dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *