stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane – Samodzielni. Aktywnie. Wsparcie jest ważne?

Stwardnienie rozsiane to ciężka choroba neurologiczna, która doprowadza do uszkodzenia tkanki nerwowej. W leczeniu najważniejsze jest spowolnienie postępów choroby. Program rehabilitacyjny Samodzielni. Aktywnie skierowany do osób z SM może im w tym bardzo pomóc. W jaki sposób?

Czym jest stwardnienie rozsiane

Sclerosis Multiplex, czyli stwardnienie rozsiane, to choroba demielinizacyjna układu nerwowego. W jej wyniku osłonki mielinowe nerwów zostają uszkodzone. Skutkuje to zmniejszeniem przewodnictwa nerwowego. Chorzy przestają być podatni na bodźce ruchowe. Ich mięśnie stopniowo odmawiają posłuszeństwa. Stają się coraz mniej aktywni fizycznie, mają problem z utrzymaniem równowagi i normalnym funkcjonowaniem.

Niestety, jest to choroba nieuleczalna. Leczenie farmakologiczne ma duże znaczenie, ponieważ pozwala spowolnić jej przebieg. Oprócz tego niezbędna jest rehabilitacja ruchowa. Intensywne leczenie SM pozwala odwlec w czasie pogłębianie się choroby. Jest niezbędna, aby jak najdłużej utrzymać samodzielność pacjenta. Ważne jest, aby chorzy mieli wsparcie bliskich i wiedzieli, jak ważne jest w ich przypadku działanie zapobiegawcze.

Samodzielni. Aktywnie.

Samodzielni. Aktywnie. To nowoczesny program terapeutyczny dla chorych na stwardnienie rozsiane oraz ich bliskich. To bezpłatna inicjatywa organizowana w kilku miastach Polski. Spotkania składają się z pięciu 3-godzinnych warsztatów dla chorych i ich bliskich. Spotkania odbywają się na salach do wspinaczki. Choć wspinanie się może się wydawać kontrowersyjnym pomysłem, to okazuje się fantastyczną formą terapii SM. Osoby, które zakwalifikują się do udziału w warsztatach, będą mogły poznać sposoby radzenia sobie z chorobą w codziennym życiu.

Dlaczego wsparcie jest takie ważne?

Wsparcie dla osób dotkniętych nieuleczalną chorobą, która postępuje z roku na rok, jest niezwykle istotne. Pozwala im poczuć, że nie są same. Sprawia, że osoby chore mogą wziąć się w garść i nauczyć się stawiać czoła chorobie. To, aby się nie poddawały jest szczególnie ważne w przypadku skutecznej terapii.

Chorzy muszą dowiedzieć się dokładnie, na czym polega ich choroba i jak spowolnić jej przebieg. W tym celu ważne są wszelkie pogadanki i poszukiwanie nowoczesnych metod rehabilitacji ruchowej. Wspinanie się jest dla człowieka odruchem naturalnym. Pozwala wykorzystać koncentrację i uwagę oraz zmusić mięśnie i mózg do wytężonej pracy. Ścianka pozwala skoordynować pracę mózgu i mięśni, co jest szczególnie ważne w rehabilitacji ruchowej pacjentów z SM. Przełamuje rutynę i sprawia, że rehabilitacja nie jest już nudnym powtarzaniem ciągów ćwiczeń z rehabilitantem. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dzięki wspinaczce chory może zdobyć nową pasję i wcielać ją w życie po zakończeniu warsztatów.

Terapia ruchowa przekształcona w pasję to sposób na zapomnienie o chorobie i przeciwstawienie się jej. Organizatorom warsztatów „Samodzielni. Aktywnie.” Należą się wielkie brawa za tę inicjatywę. Pomoże ona z pewnością wielu chorym na SM osobom poprawić jakość ich życia. Chorzy dłuższy czas będą mogli być samodzielni – w ich chorobie walka o samodzielność jest najważniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *