nullofobia

Nullofobia – lęk przed odrzuceniem – przyczyny, objawy, leczenie

Nullofobia lęk przed odrzuceniem jest najczęstszą przeszkodą w budowaniu szczęśliwych relacji z innymi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze cierpi na tego rodzaju zaburzenie.  Bardzo często bagatelizują problem skazując się na życie w samotności i stresie.

Przyczyny Nullofobii

Lęk przed odrzuceniem to obawa przed wchodzeniem w bliskie relacje z innymi. Bardzo często przyczyną  jest niskie poczucie własnej wartości. Jeżeli ktoś nie wierzy w siebie nigdy nie uwierzy że zostanie wybrany spośród wielu. Osoby o niskim  poczuciu własnej wartości zazwyczaj będą unikały związków. Osoba taka nie czuje się wyjątkowa ani warta szczęścia. Bardzo często osoby takie mylnie interpretują sygnały wysyłane przez społeczeństwo.

Nullofobia – Problem dzieciństwa

Jak wiadomo na nasze dorosłe życie bardzo duży wpływ mają wydarzenia z dzieciństwa. Jeżeli spędziliśmy je w gronie rodzinnym pełnym ciepła i miłości rodzinnej, nasze nastawienie do życia będzie bardziej pozytywne. Jeśli jednak pochodzimy z rodziny dysfunkcyjnej, mieliśmy nadopiekuńczych rodziców lub w dzieciństwie spotkała nas przemoc ze strony osób bliskich, któreś z rodziców nadużywało alkoholu, przeżyliśmy jakąś traumę możemy cierpieć na lęk przed odrzuceniem.

Objawy Nuulofobi

Objawy lęku przed odrzuceniem uzewnętrzniają się w rozmaity sposób. Osoba taka może posiadać osobowość narcystyczną i zniechęcać tym do siebie ludzi. Będzie zachowywała się bardzo wyniośle oraz będzie idealizować własną osobę. U wielu osób może pojawiać się lęk przed zacieśnianiem więzi z drugim człowiekiem.

Możemy także spotkać osoby które będą bardzo zależne od innych. Będą one manifestowały swoją bezradność oraz podporządkowywały się drugiej osobie. Niektóre osoby przejawiają paranoiczną podejrzliwość i nieufność. Inne natomiast będą popadały w związkach ze skrajności w skrajność (od miłości do nienawiści).

Lęk przed odrzuceniem jest zakorzeniony głęboko w psychice takiej osoby. Dlatego też uporanie się z nim samemu jest praktycznie niemożliwe i należy skorzystać ze specjalistycznej terapii.

Leczenie lęku przed odrzuceniem

Leczenie samo w sobie jest trudne, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy że cierpi na tego rodzaju schorzenie. Bagatelizują problem przez co nie zgłaszają się do specjalisty. Nawet jeśli taka osoba jest świadoma to samo leczenie stanowi problem. Ponieważ musi wejść ona w relacje ze specjalistą a to jak wiemy jest źródłem samej choroby.

Na samym początku leczenia terapeuta musi zdobyć zaufanie pacjenta. Ponieważ ten powinien porzucić swoje obawy i lęk przed odrzuceniem przez terapeutę. Zadaniem specjalisty jest umiejętne poprowadzenie terapii tak aby obawy przestały być aktualne.

Pacjent musi zrozumieć że jeśli podzieli się z terapeutą swoimi obawami, nie zostanie przez niego odrzucony. Leczenie Nullofobi to proces długotrwały i rozległy w czasie. Terapeuta powinien utrzymać pacjenta w terapii i nie pozwolić mu z niej zrezygnować aby wspólnie uporali się z towarzyszącym mu lękiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *