Dieta funkcjonalna

Dieta funkcjonalna – żywność funkcjonalna, system GDA

Dieta funkcjonalna nie powinna zastępować zdrowej diety komponowanej z naturalnych produktów. Mimo wszystko czasem wskazana jest właśnie dieta funkcjonalna z elementami żywności wzbogaconej o dodatkową dawkę witamin, żelaza, magnezu czy wapnia. W diecie tej istotne znaczenie maja produkty probiotyczne, prebiotyczne.

Zadbaj aby dieta funkcjonalna nie była jedynym elementem dbałości o zdrowie

Dieta złożona z produktów funkcjonalnej żywności wcale nie jest zdrowa, jednak łączona ze zdrowym stylem życia i kompozycja zdrowych składników codziennego menu może zapewniać nam zdrowie na dłużej i lepsza kondycje organizmu.

Żywność funkcjonalna to taka, która wpływa na poprawę jakości życia, ma dobroczynne działanie na nasze zdrowie i samopoczucie, a także obniża ryzyko wystąpienia choroby. Dzieli się na probiotyczną, prebiotyczną i wzbogaconą. Wybieraj zatem żywność, która korzystnie wpłynie na twój stan zdrowia. Definicja żywności funkcjonalnej jest dość płynna.

Mimo, iż założeniem jest by produkty żywności tego gatunku wpływały korzystnie na zdrowie to w zależności od ich stosowania, częstotliwości i ilości mogą tez szkodzić. Żywność funkcjonalna to nie sztucznie wyprodukowane wyrobu chemiczne, a konwencjonalne produkty spożywcze o właściwościach prozdrowotnych. Nie można mylić tych produktów z suplementami diety w postaci syropów, drażetek, tabletek i proszków.

Powinny za to zawierać poza naturalnymi składnikami odżywczymi wartość dodaną wpływającą pozytywnie na zdrowie i dietę. Produkty te poza wydolnością organizmu w kontekście fizycznym mogą tez poprawiać stan psychiczny. Poprawiają nastrój i samopoczucie, czy koncentrację, kreatywność. Co więcej produkty funkcjonalne wcale nie muszą, chociaż mogą poprawiać stan zdrowia, ale powinny co najmniej chronić przed pogorszeniem się zdrowia, zapobiegać ryzyku występowania zawału, miażdżycy, udaru, cukrzycy itd.

System GDA

Jak rozpoznać żywność funkcjonalna kiedy w sklepie większość produktów reklamowana jest jako z dodatkiem witaminy, bez cukru, wzbogacona żelazem itd.. Przede wszystkim patrzmy na skład i sposób produkcji, po drugie zwróćmy uwagę skąd pochodzi produkt. Po trzecie czytajmy etykietę, bowiem to właśnie ona decyduje czy produkt jest żywnością funkcjonalna, czy tylko za taka się podszywa. W Polsce najczęściej stosowany jest system GDA (wskazane dzienne spożycie), informujący o ilości energii i pewnych wybranych substancji odżywczych, jakie zdrowa osoba powinna konsumować w ciągu dnia.

Żywność probiotyczna i prebiotyczna

Jedną z grup żywności funkcjonalnej jest żywność probiotyczna. Produkty te zawierają wystarczającą ilość żywych, zdefiniowanych mikroorganizmów, które zmieniają mikroflorę w określonych segmentach organizmu gospodarza i w ten sposób wywierają korzystny wpływ na jego zdrowie. Drugą z grup jest żywność prebiotyczna. Zawiera ona składniki wprowadzone do żywności celem stymulacji rozwoju mikroflory jelita grubego.

Mimo, iż bakterie i ich szczepy są do produktów dodawane,a rzadko uzyskiwane naturalnie. Nie zalicza się tych dwóch grup żywności do żywności wzbogaconej jaką stanowią produkty z dodatkiem błonnika, fitosteroli, kwasów omega3 itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *