Domowe sposoby na swędzenie pochwy

Domowe sposoby na swędzenie pochwy

Domowe sposoby na swędzenie pochwy – swędzenie i pieczenie pochwy wśród znacznej ilości kobiet kojarzy się jednoznacznie z infekcją intymną. Czy tak jest w praktyce? Otóż nie zawsze. Istnieje bardzo wiele przyczyn tego wstydliwego i osobistego problemu. Bardzo istotną rolę odgrywa świadomość która powinna podpowiadać kobiecie iż niezwłocznie powinna udać się do lekarza specjalisty. Bo jeśli niepokojące objawy się utrzymują to w przyszłości mogą się stać zalążkiem do poważnych chorób narządów rodnych kobiety. Świąt to efekt wzrostu poziomu pH w środowisku pochwy, czyli zaburzenia równowagi jej flory bakteryjnej.

Przyczyny swędzenia pochwy

Istnieje wiele przyczyn dyskomfortu jaki odczuwa kobieta w sferze intymnej, bardzo często dysfunkcja ta spowodowana jest między innymi:
– nieprawidłowym doborem stosowanej bielizny, zarówno z punktu widzenia wielkości jak i jakości materiału,
– stosowanie niezalecanych środków higieny intymnej,
– używanie proszków do prania o bardzo dużej i drażniącej ilości środków chemicznych,
– antybiotykoterapia,
– depilacja bez zachowania odpowiednich środków ostrożności.

W sytuacji, kiedy dolegliwości nie są spowodowane żadną z powyższych przyczyn, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że są objawem infekcji intymnej.

Infekcje mogą się objawiać pod różnymi postaciami (zapalenie, zakażenie bakteryjne, grzybica) i w zależności od ich rodzaju obserwuje się inne objawy (upławy o różnym zabarwieniu, zaczerwienienie, ból, obrzmienie, opuchnięcie), swędzenie to symptom, który towarzyszy większości z nich. 11

Domowe sposoby niezalecane w infekcjach intymnych

Jednym z domowych sposobów na infekcje intymne są irygacje dopochwowe jogurtem czy kefirem. Czy są one skuteczne i nie powodują efektów ubocznych?

Irygacja pochwy – to zabieg polegający na płukaniu pochwy różnymi preparatami. Badania oceniające działanie substancji do irygacji pochwy dowiodły, że wiele z nich niszczy dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego. Do najczęściej stosowanych substancji w tym zabiegu zaliczamy między innymi; utleniacze, pochodne mocznika, wodorowęglan sodu, preparaty jodyny itp.

Wykonuje się wiele badań które wskazują iż zabieg irygacji pochwy wiąże się z szeregiem niekorzystnych następstw. W jej konsekwencji może dojść do:
– rozwój zakażeń pochwy,
– zmian chorobowych macicy,
– dysfunkcji jajowodów,
– problemami z płodnością.

Domowe sposoby na swędzenie pochwyPrzeprowadzone badania dowiodły, że irygacji pochwy nie mogą przeprowadzać kobiety w ciąży.

Stosowanie irygacji dopochwowych jogurtem stwarza ryzyko wprowadzenia do zainfekowanej pochwy dodatkowych bakterii patogennych i zaostrzenia infekcji intymnej.

Czosnek

Czosnek ma wiele korzystnych właściwości, ale zdecydowanie nie należy go stosować jako natychmiastowe lekarstwo na infekcje intymne.

Metoda ta bazuje na przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym działaniu czosnku. Dopochwowe stosowanie czosnku na noc może doprowadzić do podrażnieniem błony śluzowej pochwy.

Płukanki ziołowe

Pomimo wielu zalet ziół, stosowanie systematyczne płukanek z ich naparu może skutkować wyeliminowaniem zarówno potrzebnych jak i zbędnych bakterii co w efekcie zamiast pomóc w swędzeniu pochwy może doprowadzić do nowych dysfunkcji.

Zabiegi te mogą doprowadzić do zniszczenia naturalnej bariery ochronnej w postaci pałeczek kwasu mlekowego i do namnażania się bakterii beztlenowych.

Grzybica pochwy

Jednym z objawów który może wskazywać miedzy innymi na grzybice pochwy jest jej świąt. Istnieje wiele domowych metod mających na celu wyleczenie bądź wspomożenie leczenia tej dolegliwości.

Grzybica pochwy jest schorzeniem, które wymaga leczenia farmakologicznego dlatego w przypadku zaobserwowania charakterystycznych objawów skontaktuj się z lekarzem.

Domowe sposoby postępowania przy grzybicy pochwy nie mogą być więc podstawową formą leczenia. Mogą natomiast je wspomagać. Są też bardzo skutecznym sposobem profilaktyki, aby choroba nie powróciła, dlatego powinny być stosowane przez osoby, które mają skłonność do częstego nawracania infekcji.

Domowe metody wskazane na swędzenie pochwy

W celu zminimalizowania objawów swędzenia pochwy zaleca się:
– przemywanie pochwy sokiem z liści aloesu. Roślina ta ma właściwości grzybobójcze i zwiększa funkcjonowanie układu odpornościowego,
– stosowanie rozcieńczonej z wodą sody spożywczej. Przemywanie okolic intymnych spowoduje złagodzenie świądu pochwy,
– naparem z ziół takich jak nagietek, szałwia, liście pokrzywy należy przecierać okolice pochwy, nie częściej niż raz w tygodniu,
– woda z dodatkiem wody utlenionej pozwoli zwalczyć bakterie oraz grzyby,
– kąpieli w wannie można dodawać ocet jabłkowy, którym należy nasączyć wacik i przecierać okolice pochwy. Ocet pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Higiena intymna

Bardzo istotną rolę w eliminacji swędzenia pochwy odgrywa higiena intymna a w szczególności:
– częste jej stosowanie szczególnie w okresie miesiączki,
– eliminacja owłosienia która może skutkować podrażnieniem sromu,
– stosowanie przewiewnej i nieprzylegającej bielizny,
– przyjmowanie probiotyków w celu poprawy flory bakteryjnej,
– prawidłowo zbilansowana dieta, całkowita eliminacja słodyczy,
– zachowanie ostrożności seksualnej poprzez stosowanie prezerwatywy w celu zaniechania rozprzestrzeniania się bakterii chorobowych występujących w pochwie.

Domowe sposoby walki ze swędzeniem pochwy nie mogą i nie powinna stanowić jedynej alternatywy dla leczenia objawowego.

Komentarze

  1. Od lat moim sprawdzonym sposobem na różne dolegliwości intymne jest probiotyk. Jak tylko zaczynam odczuwać swędzenie, pieczenie, kiedy pojawiają się upławy czy zaczerwienienie, to wtedy zaczynam brać ten probiotyk i dokuczliwe objawy bardzo szybko przechodzą.

  2. jakoś nie mam przekonania do leczenia dolegliwości intymnych domowymi sposobami. Uważam, że o wiele prościej i skuteczniej jest wziąć pigułki lecznicze, które idealnie chronią moją florę bakteryjną i nie dopuszcza do infekcji

    1. Niestety, nie jest to takie proste i efektywne-zazyc trochę antybiotyków ,czy to doustnie, czy dopochwowo…kto przez to przechodził i mial nawroty wie, ze to nie zawsze pomoglo. Ja dzis spróbowałam z jogurtem naturalnym i zamierzam się tym leczyć. Ktoś powie, że trzeba do lekarza. Tez tak myslalam. Tylko, ze 3 wizyty nie pomogly na dłuższą metę. Znow swedzialo i grzyb wychodził. Ile można. .. masakra! Nawet nie wiem, skąd się to u mnie wzięło, ale juz jakos 6 lat pojawia się coraz częściej. Skoro antybiotyk przepisany na receptę nie pomagał, to pora na naturalne . Przynajmniej nie swedzi po zaaplikowaniu. A co będzie z czasem, to się okaże :-)

  3. To znow ja :-) chcialam podzielić się moim doświadczeniem z jogurtem naturalnym, który przegnal grzyba. Czyli wyrównał podwyższone ph. Minął jakiś miesiąc ,a efeky naprawdę sa!! NIC nie swedzi i PRAWIE NIC nie wydziela sie z pochwy. Przy moim mocnym stopniu występowania nie wierzylam w moc zwykłego jogurtu, ale efekt jest zdumiewający. Tylko trzeba byc CIETPLIWYM! !! Strzykawka ,5 ml jogurtu głęboko do srodka na noc i w miarę możliwości w dzień, majtki z wkładka bo wyciekie co nieco. I cala filozofia :-) piszcie jeśli macie pytania:-)

  4. Ja kupuję globulki bez recepty z kwasem mlekowym i hialuronowym, jak tylko czuję, ze coś się zaczyna dziać. Zwykle udaje mi się infekcje zdusic w zarodku :)

  5. Najważniejsza jest dobra higiena miejsc intymnych. Niestety często to nie wystarcza i potem mało przewiewna bielizna, korzystanie z basenów, publicznych toalet itp kończy się jakąś nieprzyjemną infekcją. Miałam tak parę razy. Wiem że doraźnie łagodzi swędzenie i pieczenie co jest chyba najbardziej dokuczliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *