dieta w anemii

Dieta w anemii – dieta bogata w żelazo, co jeść i czego unikać?

Dieta w anemii – anemia, czyli niedokrwistość. W organizmie występuje spadek stężenia hemoglobiny lub liczby erytrocytów. Anemie można zdiagnozować na podstawie wyników badań z krwi. Nie jest to dolegliwość która jest łatwa i szybka w wyleczeniu. Jej leczenie należy zacząć przede wszystkim od ustalenia przyczyn anemii.

Objawy anemii

Objawy anemii to przede wszystkim bladość skóry, osłabienie, obniżenie koncentracji, skłonność do omdleń, bóle i zawroty głowy, przyśpieszona praca serca, duszność.

Przyczyny anemii

Przyczyn anemii może być wiele w związku z tym rozróżniamy wiele rodzaji.

  •         Anemia megaloblastyczna, związana z niedoborem witaminy b12 lub kwasu foliowego
  •         Anemia mikrocytarna związana z niedoborem żelaza
  •         Anemia aplastyczna jest skutkiem zaburzenia wytwarzania komórek krwi w szpiku kostnym
  •        sferocytoza, związana z przedwczesnym rozpadem krwinek czerwonych
  •        talasemia, spowodowana zmniejszoną syntezą łańcuchów hemoglobiny
  •         niedobór enzymów szlaku glikolizy,
  •         niedokrwistość sierpowato krwinkowa (anemia sierpowata);
  •        niedokrwistość hemolityczna autoimmunologiczna;
  •         niedokrwistość hemolityczna wywołana konfliktem serologicznym i błędnym przetoczeniu złej grupy krwi.

Niedokrwistość  wynikająca z błędów żywieniowych może być spowodowana brakiem odpowiednich produktów w diecie.

W związku, z czym następuje niedobór wielu składników mineralnych takich jak żelazo i miedź. Niedobór witamin (Witamina C, A, E, B12, kwasu foliowego) a także białkowy.

Dieta w anemii bogata w żelazo

Najczęściej spotykanym rodzajem niedokrwistości jest anemia wynikająca z niedoborów żelaza w diecie. Zapotrzebowanie na żelazo zależy od płci, wieku i stanu fizjologicznego człowieka.

Planując posiłki bogate w żelazo, należy pamiętać o czynnikach ograniczających i poprawiających jego przyswajalność.

Ważna jest tutaj postać spożywanego żelaza. Te, które znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego są duże łatwiej przyswajalne dla organizmu. Żelazo pochodzące ze źródeł naturalnych, czyli roślin wchłania się niestety dużo gorzej. Samo wchłanianie jest również lepsze w obecności kwasów organicznych i białek zwierzęcych.  Znaczna ilość błonnika pokarmowego w diecie jak i obecność szczawianów (szpinak, szczaw), tanin(herbata, orzechy), polifenoli(kawa), jak i składników mineralnych takich jak wapń, miedź, cynka.

Co jeść?

Osoby cierpiące na niedobór żelaza powinny spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak: wątroba wieprzowa, mięso wołowe (nerki, serca), mięso indycze i kurze, salceson czarny.

Produkty pochodzenia roślinnego posiadające dużą ilość witaminy C, która zwiększa przyswajalność żelaza. Są to min. natka pietruszki, acerola, rokitnik, czarna porzeczka, owoce dzikiej róży, cytrusy, papryka.

W samo żelazo bardzo bogate są warzywa strączkowe np. groch, biała fasola, soja. Przed przygotowaniem, należy je wymoczyć w wodzie, aby pozbyć się kwasu fitynowego, który blokuje wchłanianie żelaza.

Czego unikać

Duże ilości kwasu fitynowego zawierają także płatki owsiane, sezam, siemię lniane, migdały, orzechy, kakao, brązowy ryż – lepiej spożywać je między posiłkami bogatymi w żelazo, żeby nie zaburzać jego wchłaniania.

Podczas jedzenia najlepiej unikać picia herbaty. Zawiera ona taninę która blokuje wchłanianie żelaza do organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *