Leczenie łupieżu

Leczenie łupieżu – objawy i skuteczne sposoby na łupież

Leczenie łupieżu – łupież to powszechny problem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, tych młodszych i starszych. Jest on niczym innym jak złuszczającym się naskórkiem, powodującym świąd i nieestetyczny wygląd z uwagi na sypiące się białe drobinki z włosów. Często powoduje dyskomfort psychiczny i wstyd. Leczenie łupieżu to ważna rzecz. 

Leczenie łupieżu – choroba skóry

Bez wątpienia łupieżu nie należy bagatelizować a starać się go pozbyć poprzez odpowiednia pielęgnacje skóry głowy,a gdy ta jest niewystarczająca sięgnąć po leczenie specjalistyczne. Sposobów leczenia łupieżu mamy do dyspozycji wiele od naturalnych, ziołowych poprzez szampony dermatologiczne i farmakoterapię.

Pojawienie się łupieżu może świadczyć o szeregu problemów zdrowotnych, co więcej łupież jest dolegliwością lubiącą wracać. Wynikać może zarówno z niewłaściwej higieny jak i czynników środowiskowych, diety, przyjmowania innych leków lub też schorzeń towarzyszących jak alergia, AZS itd.

Objawy

Objawem łupieżu jest biała łuska prósząca się z włosów podczas czesania, jak również swędząca skóra głowy. Zawsze łupieżowi towarzyszy łojotok, mimo iż z pozoru łuski są suche, nawet jeśli są duże. Co prawda łupież nie należy do chorób nieuleczalnych ani śmiertelnych, a tym bardziej zaraźliwych to warto jest zapobiegać łupieżowi.

Zazwyczaj wystarczy użyć kilkukrotnie szamponu przeciwłupieżowego, czasem potrzebny będzie szampon leczniczy zawierający substancje takie jak cynk i kwas salicylowy a także ketokonazol. Jeżeli po użyciu szamponu łupież nie przechodzi a powiększa się należy udać się do dermatologa, bowiem problem staje się poważniejszy. Nie jest to powód do wstydu, w Polsce prawie 10% osób boryka się z łupieżem.

Przyczyny zakaźne

Poza niedoborem cynku, zaburzeniami hormonalnymi i niestosowną dietą łupież może powodować zakażenie drożdżakami. Mimo iż bakterie te bytują na skórze każdego z nas to czasem nadmiernie się namnażają i zaburzając ekosystem skóry. Wraz ze spadkiem odporności pojawia się łupież, dlatego tak często łupież nas meczy po terapii antybiotykami. Problem pogłębia się kiedy jest zimno i skóry głowy nie wietrzymy a trzymamy ją w czapce, pod przykryciem gdzie jest ciepło, ciemno i w dodatku wilgotno od potu. To idealne środowisko dla rozwoju grzybów. Warto pamiętać iż łupież może być suchy, zwany też zwykłym, lub tłusty.

Powstawaniu łupieżu sprzyja pobyt w klimatyzowanych pomieszczeniach, stosowanie suszarki do włosów jak również nadmiernie częste mycie głowy. Jeżeli łupież występuje na tle alergicznym nie uda się nam go wyleczyć nie eliminując alergenu. Bardzo często dostajemy łupieżu w odpowiedzi na konkretną substancję kosmetyku, np. zapachową. Powodem do rozwoju łupieżu może być łojotokowe zapalenia skory jak również AZS. W przypadku ŁZS nie tylko na głowie pojawiają się łuski ale również w okolicy nosa, brwi, pachwin i uszu, nosa. Łupież to też towarzysz zmian łuszczycowych, egzemy.

Leczenie łupieżu

Kiedy wydaje się nam że odnieśliśmy sukces w wyleczeniu się z łupieżu, niestety problem może wrócić i to bardzo szybko. By łupież nie wrócił zadbajmy o dokładne mycie głowy, zastosowanie profilaktycznie szamponów do włosów ze skłonnością do przetłuszczania się. Ponadto wskazane są odżywki zapobiegające łupieżowi. Najczęściej łupież atakuje dzieci, które niedokładnie spłukują skórę głowy, nastolatki stroniące od grzebienia a będące w wieku w którym skóra wydziela bardzo dużo łoju. Łój jest doskonałą pożywką dla drożdży, a jedną z przyczyn powstawania łupieżu są drożdże.

Łupież suchy

Łupież suchy jest najczęściej spotykany i dotyczy skóry ze skłonnością do łojotoku. Objawia się przede wszystkim swędzeniem i suchymi płatkami naskórka.

Łupież tłusty

Objawem łupieżu tłustego jest zażółcenie złuszczającego się naskórka. Co więcej są one tłuste. To cięższa odmiana problemu wymagająca porady lekarskiej. Zazwyczaj nie da się pozbyć łupieżu tłustego tylko preparatami bez recepty. Zazwyczaj wynika on z zakażenia grzybami.

Skuteczne sposoby na łupież

Poza szamponami i odzywkami na skórę głowy w walce z łupieżem pomagają techniki relaksacyjne, zwłaszcza masaż skóry głowy. Do tego celu użyć warto oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Pomóc nam może również napar z tymianku oraz olejek herbaciany, jaki możemy wetrzeć w skórę lub dodać do zwykłego szamponu do włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *