Rozejście spojenia łonowego

Rozejście spojenia łonowego – diagnostyka i leczenie

Rozejście spojenia łonowego w ciąży może wywoływać duży ból u przyszłej matki. Rozejście spojenia łonowego zwykle pojawia się pod koniec ciąży, lecz nie jest obecne u każdej spodziewającej się dziecka kobiety. Wywołane jest rozluźnieniem aparatu więzadłowego – więc takich specjalistycznych taśm, jakie utrzymują miednicę w pełni. To rozluźnienie jest czystą fizjologią, normalnym mechanizmem dzięki, któremu ciało kobiety stwarza więcej powierzchni oraz mniej oporu własnemu dziecku, jakie ma się wydobyć na świat poprzez kanał rozrodczy – znajdujący się właśnie w obszarze miednicy.

Rozejście spojenia łonowego to nieprzyjemna przypadłość, dotykająca przede wszystkim panie w ciąży. Za fizjologiczne obluzowanie chrząstkozrostu łonowego i złączy między stawami krzyżowo-biodrowymi w czasie ciąży odpowiada podnoszące się natężenie estrogenów w krwi, i również wzrost hormonu relaksyny. Wszelkie owe zmiany mają na celu przygotowanie miednicy do porodu. To wspiera poród fizjologiczny oraz przejście dziecka poprzez układ kostny mamy. Symptomy rozejścia spojenia łonowego pojawiają się zwłaszcza w III trymestrze, gdy głowa płodu znajduje się jeszcze niżej oraz naciska na okolice wchodu miednicy.

Co to jest rozejście spojenia łonowego oraz kiedy się pojawia?

Rozejście spojenia łonowego to dosyć uciążliwa dla przyszłej matki przypadłość, lecz na szczęście nieszkodliwa dla dziecka. Zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży. Jest to czas, kiedy głowa malca kieruje się niżej oraz zaczyna naciskać na strefy miednicy, przygotowując się ją w tenże sposób do porodu. Są jednakże panie, u jakich nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się na każdym etapie ciąży, ze względu na specyficzne skłonności. Rozejście spojenia łonowego polega na rozluźnieniu chrząstkozrostu łonowego, i również złączy stawów krzyżowych oraz biodrowych. Ból pojawia się w strefie krocza oraz przenika do kości krzyżowej. Zwiększa się zwłaszcza podczas wstawania oraz chodzenia po schodach. Za zmiany odpowiedzialny jest wzrost relaksyny i estrogenów.

Diagnostyka

W okresie ciąży podnosi się natężenie hormonów we krwi. Są one odpowiedzialne za rozluźnienie chrząstkozrostu łonowego oraz powiązania pomiędzy stawami krzyżowo-biodrowymi. Nadmienione zjawiska przygotowują miednicę kobiety do porodu siłami natury. Symptomy rozejścia spojenia łonowego pojawiają się zwykle w III trymetrze ciąży, gdy dziecko obniża się oraz popycha własnym ciężarem na macicę. Do postawienia diagnozy oraz pęknięciu związania łonowego niezbędny jest rzetelny wywiad z pacjentką, na bazie jakiego stwierdza się, czy są u niej specyficzne dolegliwości. Ponadto wykonuje się badanie ultrasonograficzne mające na celu ustalenie, czy pomiędzy kośćmi łonowymi znajduje się wyrwa.

Czy rozejście się spojenia łonowego jest wskazaniem do cesarki?

W wypadku chorobliwego rozejścia się złączenia łonowego, jakie może doprowadzać do kłopotów w trakcie porodu drogami natury, specjalista może zadecydować o rozwiązaniu ciąży poprzez cesarskie cięcie. Nie jest ono jednakże samo w sobie wezwaniem do cesarskiego cięcia.

Rozejście spojenia łonowego: leczenie

Leczenie rozejścia spojenia łonowego jest przeważnie objawowe. Kobiecie z ową przypadłością podaje się środki znieczulające oraz przeciwzapalne, poleca dużo wypoczynku oraz unikanie noszenia ciężarów. Czasem specjalista poleca fizjoterapię i noszenie profesjonalnego pasa ortopedycznego. To, iż rozejście złączenia łonowego przeważnie nie potrzebuje specjalistycznego leczenia, nie znaczy, iż można je zlekceważyć – z bólem spojenia należy udać się do specjalisty.

Niezwykle znacznie może posłużyć fizjoterapia rozejścia spojenia. Właściwie na każdym kroku ciąży poleca się, żeby pacjentki z ową przypadłością wykonywały łatwe ćwiczenia, jakie przeciwdziałają dalszym powikłaniom. Pośród nich są ćwiczenia mięśni Kegla, odmiennie mięśni dna miednicy. Ćwiczenie to robi się, ściskając mięśnie krocza w pozycji leżącej bądź siedząc na piłce. Poza tymże ważne jest zwiększenie mięśni nóg oraz dolnego odcinka pleców. Istotne, żeby ciężarna nauczyła się odpowiedniej pozycji ciała z wyjątkowym zwróceniem uwagi na pochylenie miednicy. A także ułożenie jej w pozycji neutralnej.

Ta przypadłość jest także istotna w kontekście porodu, gdyż niejednokrotnie rozejście spojenia łonowego i cesarskie cięcie to nieodzowność. W takim wypadku poza ćwiczeniami dna miednicy należy obowiązkowo zadbać o odpowiednią odnowę oraz mobilizację blizny po zabiegu. Żeby dobrze poznać sposoby terapii, należałoby udać się do wyspecjalizowanego fizjoterapeuty uroginekologicznego. Specjalisty, jaki poza przedstawieniem ćwiczeń, może także pomóc kuracją manualną, opaskami kinesjotaping i metodami powięziowymi. Z obszaru farmakologii oferowane są preparaty łagodzące dolegliwości bólowe tj. niesteroidowe środki p/zapalne wykorzystywane niezwykle uważnie pośród ciężarnych z racji na zagrożenie transmisji substancji aktywnych do zarodka. Można spróbować terapii, gdzie właściwe ćwiczenia powinny efektywnie ograniczyć dolegliwości bólowe. Oczywiści nie można w czasie ciąży wprowadzać ćwiczeń na swoją rękę, lecz pod ścisłym nadzorem specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *